Dare to Scale: Програма за растеж и устойчив бизнес
Хората, които искат да се развиват в различни сфери на живота или професията много често имат нужда от водач, учител, ментор. Същото важи в пълна степен и за компаниите, които искат да изградят сериозен и устойчив бизнес. Те също се нуждаят от някой, който да ги води в първите години от съществуването им, или по-точно да води техните основатели по пътя към изграждане на бизнес, който да отговаря на всички най-съвременни тенденции.
Българската стартъп екосистема премина своята десетгодишнина (ако за условно начало се приеме 2012 г., с появата на първите фондове за рисково финансиране), и за това време тя се разви с много бързи темпове. Част от тази екосистема е и Endeavor България, подпомогнала много предприемачи в тяхното развитие. А в последните 5 години програмата Dare to Scale (D2S) на Endeavor пък даде още една допълнителна стойност за екосистемата.
Общо 22-ма предприемачи от 12 компании са селектирани в тазгодишното издание на Dare to Scale, като тези компании са генерирали общ оборот над 15 млн. лева за миналата година. Позицията на компания, развиваща своята дейност в полза на обществото през тази година се заема от организацията Mentor the Young.
Около 40% от компаниите развиват своята дейност в софтуерната и финтех индустрия, като има представители на електронната търговия, спорта, F&B и други. Като приоритетите излизане на чужди пазари са посочили 80% от участниците, а част от тях вече имат присъствие извън България и планират по-активна експанзия.
„Наблюдаваме все повече компании с потенциал за глобален растеж и предприемачи със системен успех, пример за което е Оги Попов, влизащ в D2S с третата си компания ViaBank. Тази година участниците в Dare to Scale дават много силна заявка, че идват с конкретни предизвикателства, които да адресират и знаят точно какво искат да извлекат от програмата“, каза Момчил Василев, изпълнителен директор на Endeavor България.
Програмата за растеж Dare to Scale ще стартира официално през септември и ще завърши през декември с традиционния Demo Day. Основателите на компаниите ще имат възможност да участват в специализирани обучения в ключови за развитието на всеки скалиращ бизнес области: управление на организацията, маркетинг и продажби, бизнес планиране и набиране на капитал. Всяка компания ще има достъп до местната менторска мрежа на Endeavor, чиито ментори ще подпомагат основателите със своята предприемаческа експертиза.
Dare to Scale 2023 се организира от българския офис на глобалната предприемаческа мрежа Endeavor с основен партньор Пощенска банка, с подкрепата на Софтуер Груп, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНСМП), Европейската банка за възстановяване и развитие (EBRD), Фондация Америка за България и с капиталов партньор SeedBlink.
Предприемачите търсят повече възможности за достъп до менторство
Иво Атанасов, програмен мениджър Dare to Scale
В сравнение с началото на програмата преди 5 години българската стартъп екосистема e доста по-развита. Как това се отразява на качеството на кандидатстващите компании?
Категорично можем да кажем, че екосистемата ни се развива с много добри темпове. В последните години тя привлича значително внимание на местно и международно ниво. Факторите, които допринасят за този растеж, са както включването на нови технологични хъбове, така и подобрената инфраструктура и повече възможности за финансиране за младите обещаващи компании.
Тези тенденции намират отражение и в Dare to Scale – програмата ни се разви значително от първото й издание, като през нея преминаха 43 от най-разпознаваемите млади перспективни компании. Още от пилотната година наблюдаваме и еволюция при основателите им – както по отношение на самата зрялост на бизнесите, така и при желанието на предприемачите да търсят все по-активно външна помощ, която да ускори развитието им.
Например, що се отнася до зрелостта им – тя е свързана с по-широката амбиция за излизане на чужди пазари. Ако в началните издания участниците бяха по-плахи в стремежите си за външна дейност и по-голямата част компаниите оперираха предимно в България, то според нашите наблюдения в последните 2 години, около 70-80% от тях планират целенасочено да стъпят извън България.
Наблюдаваме прогрес и по отношение на желанието на основателите да достигнат до външна помощ и ресурси, за да ускорят по органичен начин растежа си, както и да навлязат в по-активно в екосистемата. Все по-търсени са възможностите за достъп до менторство, инвестиции и споделяне на знания от успешни предприемачи и инвеститори. Предприемачите осъзнават, че чрез менторството могат да се свържат с важни играчи и да се отворят нови възможности за партньорства, финансиране и пазари.
Кои са сферите на икономиката, даващи повече потенциални участници в програмата?
Не е изненада, че IT секторът като един от най-развитите в България, привлича и най-голям процентен дял от участниците в програмата. Над 40% от селектираните компании оперират именно в тази сфера. Около 20% от портфолиото ни е отбелязало, че развива дейността си в F&B индустрията – компании, ангажирани с иновативни проекти в сферата на храната и напитките.
Кои са най-големите предизвикателства пред основателите по отношение на бъдещото развитие на компаниите?
Понастоящем, голяма част от компаниите са в процес на разширяване на екипите си, показват амбициозни цели в тази насока, но често цитират необходимостта от отваряне на средни мениджмънт позиции и впоследствие – намирането на правилните кадри за тях, като съществено предизвикателство.
Около една трета от селектираните компании вече имат присъствие на чужди пазари, но приоритетно си поставят за цел в близко бъдеще да засилят или тепърва стъпят на пазари извън България. Устойчива тенденция през годините е интересът към по-големите балкански пазари (Гърция и Румъния), както и западноевропейските държави и САЩ.
Близо половината от компаниите обмислят или търсят да привлекат външно финансиране – най-често се търсят Seed рундове в размер на до 1 млн. евро. Основен казус по тази тема са изготвянето на pitch декове, търси се помощ за постигане на правилната оценка и структура на сделката, както и информация относно най-подходящия тип финансиране.
Сред други цитирани приоритети са изграждането на франчайз модели, по-ефикасни начини за измерване и подобряване на продуктивността на служителите.
В България вече има над 15 фонда, които осигуряват рисково или дялово финансиране. Има ли компании сред финалната селекция, които вече са успели да привлекат инвестиции?
Общо над 4 млн. евро са набрани от 5 от селектираните компании тази година. Някои от тях вече подготвят следващи рундове, а други – своите първи. Един от акцентите на програма тази година ще е именно планирането на този процес, като информацията ще бъде споделена от успешни предприемачи, които са преминали през него.
Селектираните компании в Dare to Scale 2023 са:
Abraxa Group – платформа за управление на пристанищни посещения от кораби, която помага на участниците в процеса (агенти, корабособственици, търговци) да обменят данни по ефективен начин.
Augment – специализира в извличането на данни от видео игри с помощта на изкуствен интелект.
Barin Sports – разработва най-интегрирания инструмент за вземане на решения в реално време в професионалния спорт.
Coherent Labs – техният продукт ‘Gameface’ (game UI engine), базиран на HTML5, помага на гейминг студията да разработят модерни, мултиплатформени, високоскоростни потребителски интерфейси за видео игри.
Cohones Grandes – водеща българска пивоварна, известна с подкрепата към местните пивовари и с промотирането на крафт бирената култура както на вътрешния, така и на международните пазари.
DA International Group / AlphaVPS – водеща компания в сектора на IaaS (Infrastructure-as-a-Service), специализираща в решения за сървърна и облачна инфраструктура, адаптирани към нуждите на индивидуални потребители и корпоративни клиенти.
Mentor the Young – 3-месечна менторска програма за младежи до 25 г. Разработват и консултантска услуга, която подпомага професионалното развитие на служители и подобряване културата на организациите.
MyCFO – изнесени финансови услуги, които помагат да се оптимизира и автоматизира процеса на финансово управление за малки и средни предприятия, стартъпи и самостоятелни търговци.
Petmall – бързоразвиващи се оналйн и физически зоомагазини, чиято мисия е да изградят по-добра култура в отглеждането на домашни любимци.
Price International (Callflow, Omnilinx) – компания в областта на телекомуникациите, разработваща софтуерни платформи за бизнес комуникации.
Re:Gena – биотехнологична компания, специализирана в решения за функционална геномика и персонализирана медицина, които се предлагат на здравни специалисти, клиники и потребители.
ViaBank – предоставя на физическия ритейл сектор инфраструктура за вземане на плащания в собствен контрол, използвайки технологията на отворено банкиране и директни банкови преводи.