Компанията за киберсигурност SoCyber набира 960 хил. евро
Българската компания за киберсигурност, разработваща решението Kikimora вече има осигурени 760 хил. евро, като част от рунд за набиране на общо 960 хил. eвро, каза за Forbes България основателят на компанията и участник в клас 2022 на „30 под 30“ Красимир Коцев.

“С набраните средства ще продължим развитието на основният ни продукт в посока изкуствен интелект, което ще позволи на нашите клиенти превенция и още по-добра защита от кибер атаки”, допълни Коцев.
Рундът е воден от компанията за рисково финансиране Витоша Венчър Партнерс, като в него се включват Импетус Капитал (досегашен инвеститор), трима бизнес ангели, един фамилен офис, както и инвеститори през платформата на SeedBlink (от където се търсят общо 100 000 евро). Оценката на SoCyber преди този рунд е 5 млн. евро.
Компанията е създадена през 2018 г. от експерта по мрежова сигурност Красимир Коцев. През април 2022 г. получава финансиране в размер на 150 хиляди евро под формата на конвертируем заем от ИмВенчър II (фондът за рискови инвестиции на Импетус капитал). Инвестицията тогава е предназначена за доразработки по софтуера и за експанзия на SoCyber на чужди пазари, включително САЩ, Великобритания, Холандия и Германия.
“Имаме планове да засилим развитието на компанията по отношение на маркетинга и навлизането на нови пазари и привличане на по-големи клиенти”, каза още Коцев.
С Kikimora, SoCyber се цели в бързорастящия пазар на киберсигурността, за който се очаква да достигне до 400 млрд. долара до 2030 г. Конкретният пазарен сегмент на анализ на сигурността и уязвимостта в момента е оценяван на 23 млрд. долара. Според Коцев в този сегмент все още малък брой компании предлагат услугите си, за разлика от сегмента на откриване на уязвимости и отговор на инциденти, свързани с киберсигурността.