Бъди гласът, който се отличава
Десислава Стоянова е журналист с над 20 години медиен опит, водещ на „Преди обед“ по bTV и обучител по медийни и презентационни умения. Срещаме се с нея, за да разберем кои са тайните съставки на успешната публична изява
Г-жо Стоянова, имате огромен опит в медиите. Кой е най-ценният урок, който научихте през годините? Как той Ви помага сега, когато започнахте да се занимавате и с бизнес?
Най-ценният урок? Че нито за миг не трябва да спираш на едно място и да си казваш: „Това е, няма накъде повече“. Че е изключително важно да си поставяш летвата високо, да надграждаш, да се променяш към по-добро. И да си отворен за възможностите и шансовете, които животът ти поднася. Освен това е добре да притежаваш здравословна самокритичност, да приемаш конструктивна критика и да си в състояние да трансформираш грешките, които понякога са неизбежни, в уроци. Иначе няма как да има истинско израстване.
Как се решихте да тръгнете към предприемачеството? Каква е каузата, която Ви води?
Честно казано не гледам на себе си като на предприемач. По-скоро съм човек, който следва вътрешната си необходимост да продължи да се развива и да прилага знанията и опита си в нови посоки.
Вече 11 години като водещ на „Преди обед“ всекидневно интервюирам най-различни хора от почти всички сфери на живота. Преди това в качеството си на репортер правех същото за целите на „Новините“. И това, което винаги ми е правило впечатление, е колко решаваща е индивидуалната способност на всеки един да разкаже увлекателно за идеите си, за себе си, за своята работа, за своята цел или мечта. Има хора, които брилянтно се справят със задачата и други със страхотни истории, които просто не умеят да ги разкажат по най-добрия начин. От това губят както те, така и публиката.
В един момент осъзнах желанието да използвам огромния практически опит, който съм натрупала, за да помогна за запълването на тази празнина – празнината, която поглъща и обрича на забвение много добри идеи, много по-същество страхотни послания и проекти, само защото техните автори не са в състояние да ги оформят и изрекат по достатъчно ярък и завладяващ начин. Каузата е една – да помагам на хората със смислени идеи да бъдат гласът, който се отличава.
Организирате различни курсове, които привличат огромен интерес. Разкажете за последния.
Периодът е доста интензивен за мен. Наскоро завърших няколко групови корпоративни обучения по програмата на курса „Презентирай и убеждавай“ с представители на едни от най-големите компании във фармацевтичния сектор, в сферата на недвижимите имоти, в гейминг индустрията и в събирането на вземания.
Въпреки че материята е една, всяко обучение е различно, защото тренингите са пречупени през специфичната призма на съответната сфера. Обикновено „черешката на тортата“ са финалните тренировъчни презентации, които всеки курсист прави в края на обучението.
Какви хора идват на Вашите обучения, има ли уникални неща, които могат да научат от Вас?
Имам щастието да работя с много мотивирани хора, които въпреки впечатляващата си лична заетост инвестират време и усилия, за да шлифоват уменията си. Постарала съм се всичко в курсовете ми да е с категорична практическа насоченост, да може да бъде приложено сега и веднага. Обратната връзка, която получавам от хората, преминали обучение при мен, потвърждава, че съм успяла, което безкрайно много ме радва.
В интензивните курсове „Презентирай и убеждавай“ и „Как да бъда медийно атрактивен“ съм събрала всички ключови правила, техники и похвати, съответно по отношение на убедителното презентиране и на успешното медийно присъствие. А тренингите, които са заложени и в двата курса, дават уникалната добавена стойност, защото теорията трябва незабавно да бъде приложена на практика, за да се превърне в реално умение.
Точно защото практиката е ключова, по правило след завършването на курса участниците получават и няколко допълнителни индивидуални консултации за техни предстоящи реални изяви.
По въпроса какви хора идват на обученията? Търсят ме компании от различни сектори и неправителствени организации, за да помогна на техни ключови представители да подобрят презентационните и медийните си умения, да бъдат по-ефективни в срещите си с различните публики, пред които им се налага да излагат идеите си. Търсят ме и отделни личности за индивидуални обучения.
Отделно трите досегашни издания на „Основи на медийното говорене“ (обучението, което е отворено за широката публика) бяха посетени от близо 400 души – хора от IT, фармацевтичния, финансовия и финтек сектора, неправителствени организации, учители, адвокати, студенти, предприемачи и специалисти по маркетинг, PR и комуникации.
Наскоро обявих датата на следващото издание на формата. Билетите вече са в продажба на howtospeak.bg и всеки, който проявява интерес, може да се възползва от 10% отстъпка в рамките на ранното записване. По традиция студентите ползват допълнителни 20%, специална отстъпка ще има и при закупуването на корпоративни пакети.
Надявам се на 7 октомври залата в Интер Експо Център отново да бъде пълна с хора от най-различни професионални сфери, които са любопитни, мотивирани и търсещи възможност да се надградят.
Сравняват страха от публичното говорене със страха от смъртта. Страхът ли е най-големият проблем пред добрата изява и как да се справим с него?
Страхът от страха със сигурност е голям. Това е първият въпрос, който повечето хора, с които работя, задават: „Как да се справя с притеснението?“ Според мен сценичната треска незаслужено е вкарана в ролята на вечния злодей, който за всичко е виновен.
Разбира се, че тя може да бъде прът в колелата на успеха, особено в крайните случаи, в които симптомите са видими за всички (задъхване, зачервяване, заекване, прекомерно потене и пр), но обикновено големите бели идват от липсата на достатъчно подготовка. А разочароващият резултат, който реално се дължи на липсата на подготовка, постфактум се приписва на притеснението.
Практиката показва, че при качествена подготовка притеснението като фактор играе по-малка роля. Ако един неопитен в публичното говорене човек излезе на сцена без подготовка, притеснението вероятно ще успее да го саботира.
Ако същият човек влезе в светлините на прожекторите след прецизна подготовка, той пак ще се притеснява, но ще успее да се справи и посланието му ще стигне до публиката.
Вие имате ли сценична треска и как я преодолявате?
Това е нещо, което винаги споделям с курсистите си в обучителния модул, посветен на сценичната треска. Почти няма човек, който да не се притеснява. Въпросът е колко и какво правиш с това притеснение.
Притесняват се и неопитните, и по-опитните. Дори хора, на които работата им е да са пред камера от сутрин до вечер, се притесняват, когато им предстои по-различна среща с публика от тази, с която са свикнали. Аз не правя изключение. Какво имам предвид? В началото, когато правех първите си стъпки като водещ на „Преди обед“, сърцето ми щеше да изскочи от гърдите всеки път, когато светваше червената лампа на камерата.
Това, че нямах опит в тази роля, наливаше масло в огъня на сценичната треска. Към днешна дата не се притеснявам ни най-малко, дори и от извънредните ситуации, които ефирът често поднася. Но когато ми се наложи да изляза пред голяма публика на живо, сърцето ми пак бие ускорено. Тоест пак имам сценична треска. Но това е притеснение, което не ме притеснява. И тук е другото важно нещо, което искам да кажа по темата. Притеснението, когато бъде вкарано в здравословни рамки, когато е много повече вълнение отколкото страх, може да бъде изключително полезно – то ни държи в кондиция и ни позволява да дадем най-доброто от себе си.
Правили сте много интервюта по телевизията с хора от бизнеса, коя е най-честата грешка, която те допускат? Какъв съвет им давате?
Да внимават да не попадат под ударите на проклятието на знанието – след като вече знаеш нещо, забравяш какво е да не знаеш и говориш така сякаш всички, които те слушат, също знаят. Резултатът – публиката не разбира и губи интерес.
Важно е вместо да казват, тоест да правят изявления, да разказват. Разказът, поднасянето на информацията под формата на история, е най-добрият начин да бъдеш разбран и това, което казваш, да бъде запомнено.
И не на последно място – да бъдат готови да отговарят на всички въпроси и да не забравят, че не въпросите, а отговорите нанасят щетите, тоест по-важно от това какво те питат, е какво ще отговориш. Бягането от въпроси винаги рикошира в бягащия, прави лошо впечатление не само на журналиста, но и на публиката.
Какво друго научават участниците във Вашите курсове? Кои са тайните съставки на успешната публична изява?
Много са факторите, от които зависи успехът. Ето няколко ключови според мен:
Първо, прецизната и задълбочена подготовка. Както по същество, така и по отношение на поднасянето на съответното съдържание. Всеки допълнителни пет минути, които влагаш в репетиране, те превръщат в една идея по-добър презентатор.
Второ, много добро проучване и познаване на публиката, пред която ще говориш, ясно съзнание за нейните очаквания и нужди, както и за нейното познание по съответната тема.
Трето, много е важно искрено да вярваш в посланията, които отправяш. Публиката безотказно разпознава фалша и безмилостно наказва този, който се опитва да я лъже.
Четвърто, да си умел разказвач, да намираш и поднасяш вълнуващо историите, които подкрепят посланията ти.
Пето, използването на силен, цветен език, език, с помощта на който буквално се рисуват картини с думи.
Бъди гласът, който се отличава, е слоган, който налагате. Как един глас може да се превърне в запомнящ се?
Като прави всичко това, за което току-що говорихме. Като формулира силни, ярки послания, които облича в подходящите думи и подходящите истории. Има още много фактори, но в основата винаги е доброто познаване на техниките и похватите, на които стъпва убедителното и завладяващо публично говорене. Точно това познание се опитвам да предавам в моите обучения.
Вие предоставяте и възможност за индивидуални тренировъчни програми. Какви хора ги търсят и какво получават?
Индивидуалните обучения имат предимството, че фокусът е 100-процентово в конкретните нужди на конкретната личност. Търсят ги хора от различни сфери с различен профил. Сред личностите, с които последно съм работила индивидуално, са една дама, която след дългогодишна корпоративна кариера стартира собствен бизнес като коуч, финансовият директор на български космически стартъп и основателката на агенция за дигитален маркетинг – много различни хора. Това е по линия на обученията. Все по-често има и запитвания за индивидуални консултации във връзка с предстояща изява. В тези случаи работим по детайлната подготовка за конкретния повод.
Как Вашите курсове станаха толкова популярни? Имате ли екип и какво вършите сама?
Обученията са авторски, аз съм ги създала и аз ги провеждам. Всичко останало – организация, администриране, маркетинг и комуникации правя с помощта на няколко безценни професионалисти, на които имам абсолютно доверие.
Шерил Сандбърг казва, че „Единственото и най-важно решение, което трябва да вземе една жена в кариерата си е дали да има партньор и кой да е той“. Как оценявате своето решение?
Много смисъл има в тези нейни думи. Що се отнася до мен, аз съм в пълна хармония със своето решение.
Какво искате да чувате от хората, като казват Десислава Стоянова?
Винаги съм отворена да чуя искреното им мнение, такова какво е. Старая се да давам най-доброто, на което съм способна. И е много приятно, когато обратната връзка показва, че това се забелязва и се оценява по достойнство.