Блокчейн 50
Криптовалутите са в окаяно положение. Дори и след поскъпването през януари, когато цените скочиха с една трета или повече, пазарът на криптовалути продължава да отчита спад с 38% през последните 12 месеца, заличавайки активи на стойност около 630 млрд. долара.
Популярните сегменти от пазара като цифровите колекционерски предмети, търгувани като незаменими токени (NFT), имат още по-лошо представяне. Известни пророци в този сектор като Сам Банкман-Фрийд бяха обявени в най-добрия случай за некомпетентни, а в най-лошия – за престъпници. Въпреки всичко това десетки предприятия по света продължават без много шум да инвестират в блокчейн – технологията за децентрализирани данни, която е в основата на целия сектор.
Тези предимно големи и предимно „умни“ фирми не хвърлят парите си на вятъра. Те го правят, защото блокчейнът помага на бизнеса им да работи по-добре, по-бързо или по-евтино.
Alphabet
МАУНТИН ВЮ, ЩАТА КАЛИФОРНИЯ
Освен че инвестира над 1 млрд. долара в блокчейн стартъпи чрез своите подразделения за рисков капитал, през януари миналата година подразделението на Google за облачни услуги сформира специализиран екип, който да помага на стартъпите да получават по-бърз достъп до данни за криптопазара. В момента Google приема чрез Coinbase криптовалути като платежно средство за получаване на пространство за съхранение в облака.
Ключови ръководители: Амит Завери, Google Cloud; Сунита Верма, Labs at Google
Ant Group
ХАНДЖОУ, КИТАЙ
Гигантското поделение на Alibaba в областта на финансовите технологии разполага със собствена блокчейн платформа, в която работят над 50 приложения. Едно от тях, наречено Treasure Project, помага на музеите и галериите да популяризират своите колекции, като създават и разпространяват копия на китайски артефакти под формата на незаменими токени. Ant е разработила и приложение, което според нея е 15 пъти по-ефективно при съхраняването на децентрализирани данни от основните доставчици. Topnod – платформа за цифрови колекционерски предмети, разработена от Ant, вече го използва и спестява 75% от разходите за съхранение.
Ключови ръководители: Гън Дзян, Intelligent Technology Business Group
Aon
ЛОНДОН
Много организации подлагат на изпит кандидатите за работа. През юни британският застрахователен гигант Aon стартира блокчейн услуга, която позволява на търсещите работа да съхраняват и споделят резултатите от оценките си (да речем, тест за интелигентност или упражнение по програмиране) с множество работодатели, като по този начин се премахва необходимостта от многократно провеждане на изпита. Aon ще приложи услугата към 30-те милиона оценки, които управлява на година.
Ключови ръководители: Грег Кейс, главен изпълнителен директор; Криста Дейвис, финансов директор
Apollo
НЮ ЙОРК
През април управителят на частни инвестиции, с активи за 40 млрд. долара, нае гуруто в криптовалутите Кристин Мой от JPMorgan, която работи за внедряване на блокчейн технологията за осигуряване на по-добра видимост на алтернативни инвестиции като ипотеки. През март фирмата купи първата си ипотека, базирана на блокчейн технология, като намали до няколко секунди времето за обработката ù.
Ключови ръководители: Кристин Мой, ръководител на дигиталния офис
Baidu
ПЕКИН
Новата блокчейн платформа на Baidu – XuperAsset, помага на над 400 компании да издават цифрови колекционерски активи – по същество китайски незаменими токени – но тъй като търговията с криптовалути в Китай е незаконна, тези активи носят друго име и препродажбата им е забранена. Създадени са близо 1 млн. стоки с авторски права – предимно произведения на изкуството и видеоклипове, които генерират за Baidu около 35 млн. долара приходи от такси през последните 12 месеца. Отвореният код на Baidu се ползва от над 30 хил. разработчици на блокчейн платформи по света, както и от създателите на тези китайски токени.
Ключови ръководители: Сяо Уей, Baidu Blockchain
BlackRock
НЮ ЙОРК
Миналото лято BlackRock започна да предлага на клиентите си директни инвестиции в биткойн. Тя управлява и част от резервите на стейбълкойна USDC.
Ключови ръководители: Робърт Митчник, Digital Assets; Адам Салватори, Digital Assets Lab
Block
САН ФРАНЦИСКО
Освен че предоставя кода си на създателите на биткойни, Block си сътрудничи с Coinbase и Circle, за да разработи начин самоличността да може да бъде доказана без посредници. Представете си, че може да използвате данните си за идентифициране в профила си във Facebook, без да уведомявате Марк Зукърбърг. Това е част от голямата визия на Джак Дорси за създаване на „финансов субстрат“ с отворен код, който ще лежи в основата на Cash App и Square. Те вече са генерирали 1.8 млрд. долара приходи от биткойни от 2018 г. насам.
Ключови ръководители: Джак Дорси, изпълнителен директор
BNY Mellon
НЮ ЙОРК
В допълнение към услугите по управление на активи в криптовалути (вижте статията) банката работи и с Федералния резерв на Ню Йорк по пилотен проект за цифров долар.
Ключови ръководители: Роман Регелман, сигурност на ценните книжа и цифрови технологии
Broadridge
ЛЕЙК СЪКСЕС, НЮ ЙОРК
Компанията за финансови технологии модернизира пазара на репо сделки, като автоматизира жизнения им цикъл. Вместо трансферите на обезпечени активи в системите на всяка институция да се осчетоводяват, мениджърите на активи, банките и хедж фондовете могат да сключват сделки помежду си чрез споделяне на информация. Блокчейн платформата на Broadridge вече реализира среден дневен обем на търговия от 50 млрд. долара за клиенти като Société Générale.
Ключови ръководители: Герман Сото Санчес, корпоративна стратегия; Пракаш Нилакантан, блокчейн стратегия
Chainalysis
НЮ ЙОРК
Миналата година са били откраднати криптовалути на стойност най-малко 3 млрд. долара, а Chainalysis е специализирана в намирането им. Фирмата, в която работят 700 души, претърсва данни за блокчейн трансакции и смарт договори, за да открие електронните следи на хакери и измамници. Клиентите ù са над 1000 фирми, включително Robinhood, Bitfinex и BNY Mellon, както и множество федерални агенции като Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), Агенцията за борба с наркотиците и ФБР.
Ключови ръководители: Майкъл Гроунгър, главен изпълнителен директор; Джейкъб Илум, главен научен сътрудник
Coinbase
САН ФРАНЦИСКО
Coinbase претърпя ужасна 2022 г., когато загуби 85% от пазарната си стойност. Въпреки това тя остава най-големият пазар за криптоактиви в САЩ, като държи активи на стойност 101 млрд. долара на над 100 млн. клиенти.
Ключови ръководители: Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор
China Construction Bank
ПЕКИН
Втората по големина на активите банка в света използва блокчейн технология, за да свързва кредитори с инвеститори (вижте статията).
Ключови ръководители: Хао Тан, финансови технологии
CME Group
ЧИКАГО
Тази борса за фючърси от едно време търгува и с много крипто деривати в силно регулирана среда. Нейната надеждност ù дава предимство пред небрежните и склонни към грешки борси и Web3 проекти (вижте статията).
Ключови ръководители: Тим Макур, ръководител по ценните книжа и валутите
De Beers
ЛОНДОН
De Beers, която добива диаманти в Канада, Ботсвана, Намибия и Южна Африка, от 2019 г. използва блокчейн технология, за да проследява скъпоценните камъни по време на добива, шлифоването, полирането и продажбата им, и вече обработва информация за над 100 хил. камъка на месец. Нейната блокчейн платформа Tracr проследява 600 хил. регистрирани диаманта — 15% от световното производство – цял куп скъпоценни камъни на стойност над 2 млрд. долара.
Ключови ръководители: Уесли Тъкър, цифрова трансформация
Estée Lauder
НЮ ЙОРК
Хората се интересуват какво слагат върху кожата си, затова гигантът в козметичните продукти Estée Lauder прилага блокчейн технология при марките си като Aveda, за да проследява компоненти, чиито вериги за доставки са уязвими на екологични и трудови проблеми като екстракта от ванилия и маслото от семена на нар.
Ключови ръководители: Кристин Хол, НИРД на Aveda
ExxonMobil
ЪРВИНГ, ТЕКСАС
Когато Exxon обмисля да направи нов петролен кладенец съвместно със свой партньор или да разшири съвместен тръбопровод, това се подлага на гласуване. През последните 100 години този процес се осъществява чрез хартиени бюлетини. Пилотният проект на Exxon с GuildOne използва блокчейн Corda, за да ускори процеса, да елиминира споровете и да спести от пратки по пощата. Друг пилотен проект с консорциума Blockchain for Energy има за цел да опрости процеса на изплащане на роялти такси на собствениците на земя, който често е доста сложен.
Ключови ръководители: Радж Рапака, цифрова трансформация; Адам Браун, съветник по интелектуална собственост
Fidelity
БОСТЪН
През ноември, точно когато фалитът на криптоборсата FTX паникьоса инвеститорите, солидният като скала гигант Fidelity, който вече управлява цифрови активи на институции, обяви, че скоро ще позволи на своите 36 млн. клиенти на дребно да купуват и продават биткойни и етери без комисиона.
Ключови ръководители: Абигейл Джонсън, главен изпълнителен директор; Том Джесоп, дигитални активи
FIS
ДЖАКСЪНВИЛ, ФЛОРИДА
Гигантската компания от Флорида обработва плащания с дебитни карти за клиентите на Coinbase от 2017 г. насам. FIS работи и с Binance и Kraken, а през 2021 г. е улеснила трансакции на стойност 30 млрд. долара от карти към криптоактиви (на търговците се плаща в долари от баланса на клиентите в криптовалута). През април 2022 г. FIS започна да си партнира със Circle, за да позволи на търговците да се разплащат помежду си, използвайки обвързания с щатския долар стейбълкойн USDC.
Ключови ръководители: Химал Маквана, продуктова стратегия и Web3
Franklin Templeton
САН МАТЕО, КАЛИФОРНИЯ
На база на своя фонд Franklin OnChain U.S. Government Money Fund на стойност 100 млн. долара, свързан с блокчейн технология, Franklin Templeton, която управлява активи на стойност 1.4 млрд. долара, инвестира през април 2022 г. неуточнена сума в Eaglebrook Advisors – стартъп от Маями, който създава криптопортфейли (активно и пасивно управлявани) за инвестиционни консултанти и институции.
Ключови ръководители: Роджър Бейстън, дигитални активи
Fujitsu
ТОКИО
Гигантът в електрониката управлява лаборатория за блокчейн иновации в Брюксел, която обслужва над 50 клиенти, включително и италианския производител на автомобили Iveco и производителя на бира Anheuser-Busch. През юли японската компания започна да си партнира с химическия конгломерат Teijin от Токио за създаване на блокчейн платформа за производители, които искат да намалят въглеродния си отпечатък чрез използване на рециклирани материали. Софтуерът проверява произхода на рециклираните материали и след това проследява въглеродния отпечатък на фирмата за определен период от време, което затруднява фалшифицирането или манипулирането на данни.
Ключови ръководители: Фредерик де Брук, Enterprise Blockchain Solution Center; Шинго Фуджимото, Fujitsu Research
Genentech
САН ФРАНЦИСКО
От 2018 г. Genentech си партнира със създателя на блокчейн платформи Chronicled и фармацевтични компании като Amgen, Pfizer и Bayer за създаване на информационен център MediLedger, който да помага на фармацевтичната индустрия да се бори с фалшивите лекарства. Законът за гарантиране на сигурността на веригата за доставка на лекарства изисква американските лекарства да имат сериен номер и да се проследяват лесно. Днес 95% от лекарствата, които се препродават в САЩ, след като са били върнати, може да бъдат проверени чрез MediLedger. Скоро блокчейнът ще бъде използван за обединяване на покупателната способност на партньори в сектора.
Ключови ръководители: Дейвид Вершур, вицепрезидент, управление на канали и договори
Goldman Sachs
НЮ ЙОРК
Блокчейн технологията помага на гиганта от Уолстрийт да ускори сделките с облигации (вижте статията).
Ключови ръководители: Матю Макдермот, дигитални активи
HSBC
ЛОНДОН
Британската банка използва блокчейн технология, за да повиши ефективността на валутните потоци между клоновете си. Нейната платформа FX Everywhere, в която вече е включена и Wells Fargo, е обработила сделки с номинална стойност над 4.6 трлн. долара. Блокчейн технологията позволява на HSBC да намали и времето за обработване на сделките с облигации от около четири дни до само един ден.
Ключови ръководители: Марк Уилямсън, търговия с валута и управление на риска при предприятия
Bank of China
ПЕКИН
Банката с активи на стойност 5 трлн. долара има въведени или в процес на разработване над 100 продукта, основани на блокчейн технологията, но работата ù по китайската цифрова валута – умните договори за китайски юани – се отличава с начина, по който помага да се защитят средствата на клиентите. Например жител в село в Чънду ще получи плащането си в дигитални юани чрез „умен“ договор, който гарантира, че то ще пристигне веднага, след като той приключи засаждането на определената му квота дървета.
Ключови ръководители: Чаоуей Лиу, главен мениджър
JPMorgan
НЮ ЙОРК
На миналия Хелоуин Onyx – бизнес подразделението на компанията, което работи върху авангардните технологии, осъществи първата си децентрализирана финансова трансакция, базирана на публичен блокчейн, като използва Ethereum за обмен на японски йени срещу сингапурски долари. Времето за сетълмент спадна от два дни до едва няколко секунди, а технологията позволи на участниците да докажат самоличността си, без да е необходимо да я разкриват в публичната блокчейн платформа. Освен това JPMorgan използва блокчейн за извършване на репо сделки (вижте статията). Банката е прехвърлила 25 млрд. долара, използвайки мрежата JPM Coin.
Ключови ръководители: Умар Фарук, главен изпълнителен директор на Onyx
Kakao
ЧЕДЖУ, ЮЖНА КОРЕЯ
Въпреки спада от близо 50% в продажбите на незаменими токени през последните шест месеца на 2022 г. спрямо предходната година, на платформата за търговия на незаменими токени на Kakao са регистрирани 2 млн. потребители и тя е достъпна за всеки, който използва Kakao Talk, което означава около 90% от 52-милионното население на Южна Корея. В процес на разработване през блокчейн платформата на Kakao – Klaytn, са около 60 игри.
Ключови ръководители: Сангмин Сео, фондация Klaytn
KKR
НЮ ЙОРК
През септември известната фирма за частни инвестиции започна да продава дялове на един от фондовете си през блокчейн платформата Avalanche, съкращавайки разходите за инвеститорите (вижте статията).
Ключови ръководители: Дан Парант, управление на частни активи в САЩ
Line
ТОКИО
Водещото японско приложение за съобщения съдейства за създаването на незаменими токени на база на нова глобална платформа, наречена Dosi, за 26 големи клиента, сред които SoftBank, южнокорейската търсачка Naver и Visa. Въпреки краха на този вид токени, от септември насам над 100 хил. са се регистрирали в Dosi, за да колекционират различни неща, като например изображения на к-поп звезди.
Ключови ръководители: Йонгсу Ко, Line Next; Инкю Лим, Line Xenesis; Уосук Ким, Line Tech Plus и Line Next
Mastercard
ПЪРЧЕЙЗ, НЮ ЙОРК
Компанията за кредитни карти е много наясно, когато става въпрос за Web3. През 2021 г. тя придоби фирмата за криптосигурност CipherTrace, която се бори с измамите, като идентифицира рискови трансакции с криптовалути. През 2022 г. 35 компании, работещи с криптоактиви, включително Binance и Nexo, издаваха дебитни карти с логото на Mastercard (вижте статията).
Ключови ръководители: Радж Дамодаран, ръководител на криптоактиви и блокчейн
McCormick & Company
ХЪНТ ВАЛИ, МЕРИЛЕНД
Гигантът в производството на подправки използва QR кодове, генерирани от блокчейн, за да гарантира, че ванилията, която получава от Мадагаскар, не е добита чрез обезлесяване. Засега проектът се прилага само във Франция и Швейцария, но ванилията, проследявана чрез блокчейн, все пак попада в над 3400 магазина.
Ключови ръководители: Клер Менезес, глобална сигурност и управление на риска при храните; Ивона Герман, маркетинг директор за Западна Европа
Meta
МЕНЛО ПАРК, КАЛИФОРНИЯ
След ребрандирането си през октомври 2021 г. Meta похарчи милиарди долари за подразделението си Reality Labs, за да даде импулс за развитие на метавселената. По оценка на самия главен изпълнителен директор Марк Зукърбърг загубите ще продължат с години. В наши дни Meta предоставя на потребителите инструменти за създаване и споделяне (но не и за купуване и продаване) на собствени незаменими токени във Facebook и Instagram.
Ключови ръководители: Марк Зукърбърг, главен изпълнителен директор; Андрю Босуърт, главен технологичен директор
НБА
НЮ ЙОРК
Платформата на НБА Top Shot, която е дигитален пазар за колекционерски стоки, беше един от първите успешни примери за незаменими токени. Тя реализира продажби от над 1 млрд. долара от стартирането си през 2020 г. Освен Top Shot, чийто оборот се срина до едва 3 млн. долара през януари, НБА работи за повишаване на ангажираността на феновете, като раздаде безплатни токени на всички 9000 фенове, присъствали на мач на женската НБА в Чикаго през юли. Освен това асоциацията е домакин на безплатна баскетболна лига, създадена от френския стартъп Sorare.
Ключови ръководители: Адриен О’Кийф, глобални партньорства и медии; Ейми Брукс, главен директор по иновациите
Nike
БИЙВЪРТЪН, ОРЕГОН
През декември 2021 г. Nike купи стартъп за виртуални маратонки RTKFT, което помогна за създаването на Cryptokicks. Колекционерите вече могат да притежават както физически, така и цифрови версии и да ги носят в Никеландия в метавселената Roblox. Cryptokicks „изсече“ незаменими токени към продаваните маратонки, като на всеки чифт монтира малък чип, свързан с блокчейн. Следващата цел е Swoosh, която ще позволи на клиентите да проектират и търгуват със собствени дигитални маратонки.
Ключови ръководители: Стивън Василев, Беноа Пагото и Крис Ле, съоснователи на RTKFT
NTT
ТОКИО
Дъщерното дружество на Nippon Telephone & Telegraph – NTT Data, помогна за създаването на базиран на блокчейн инструмент за уреждане на отношения между италиански кредиторски банки, наречен Spunta Banca. От март 2020 г. той е обработил 623 млн. трансакции на близо 100 италиански банки, като извършва проверки в реално време, за да гарантира, че няма разминавания в преводите.
Ключови ръководители: Шиничи Ямашита, блокчейн стратегия
Oracle
ОСТИН, ТЕКСАС
Индийският университет в Делхи издаде цифрови дипломи на 170 хил. студенти през 2022 г. и качи дипломите на блокчейн платформа, за да гарантира автентичността им. Keep Sea Blue, организация с нестопанска цел, помага на партньорите си да проверяват отстранените и рециклираните пластмасови отпадъци от Средиземно море чрез блокчейн. Global Shipping Business Network, консорциум, чиито членове обработват един от всеки три контейнера в света, увеличава ефективността на превозите.
Ключови ръководители: Уей Ху, High Availability Technologies
PayPal
САН ХОСЕ, КАЛИФОРНИЯ
Гигантът в сферата на разплащанията, който през октомври 2020 г. започна да предлага достъп до криптовалути, начислява само 49 цента за по-малки трансакции. Според компанията потребителите на криптовалути посещават PayPal два пъти по-често от останалите потребители. Миналата пролет PayPal инвестира в Aptos Labs – компанията майка на блокчейн системата Aptos, създадена от бивши служители на Facebook.
Ключови ръководители: Дан Шулман, главен изпълнителен директор
Repsol
МАДРИД
Испанският петролен гигант изгражда платформа, наречена VEIA Digitalis, която дава възможност на потребителите да съхраняват документи в „индивидуален“ портфейл, базиран на блокчейн. Целта е да се позволи на хората – предимно европейци, които живеят в силно регулирани общества – да контролират кои части от своята идентичност искат да споделят и с кого. Проектът стартира през 2019 г. чрез работата на Repsol с глобалния блокчейн консорциум Alastria.
Ключови ръководители: Нурия Авалос, директор на дигиталния консорциум
Robinhood
САН ФРАНЦИСКО
Брокерската компания, която не начислява комисиони, предлага търговия с криптовалути на 23 млн. абонати. През септември 2022 г. компанията е била попечител на криптовалути на стойност 9.4 млрд. долара. Robinhood Wallet е нейният патентован Web3-съвместим портфейл за потребители, които искат да имат контрол върху активите си, което се случва все повече след фалита на FTX. Още една последица от FTX – около 7% от акциите на Robinhood, свързани със Сам Банкман-Фрийд, бяха конфискувани от Министерството на
правосъдието през януари.
Ключови ръководители: Влад Тенев, главен изпълнителен директор; Кристин Браун, главен оперативен директор
Samsung Group
СЕУЛ
Компанията е известна най-вече със смартфоните си и плоските екрани, но Samsung е лидер и в разработването на блокчейн продукти и услуги. Например AIA, най-голямата застрахователна компания в Азиатско-тихоокеанския регион, използва блокчейн платформата Nexledger на Samsung за бърз достъп до лична информация на клиентите и обработка на формуляри за съгласие, включващи електронни подписи на застрахователни агенти. Така разходите се намаляват повече от наполовина. Над 150 хил. служители на Samsung използват вътрешната блокчейн платформа, за да съхраняват документи като проекти на продукти и договори за заплати. Едно от големите предимства е, че те не могат да бъдат лесно променяни или изтривани.
Ключови ръководители: Джихуан Рие, бизнес планиране на блокчейн
Signature Bank
НЮ ЙОРК
Signet, базираната на Ethereum платежна мрежа на Signature Bank за търговски клиенти, през миналата година е обработила мигновено цифрови трансакции на стойност 464 млрд. долара. Една пета от обема на Signet през 2022 г. е от логистичната индустрия. Поради нестабилността на пазара банката ограничи криптодепозитите си до 20% от общите активи, които управлява.
Ключови ръководители: Франк Сантора, главен директор по плащанията
Société Générale
ПАРИЖ
Финансовият гигант помага на други институции да използват публични блокчейн платформи, за да записват информация кой притежава регистрирани облигации. През октомври тя стана първата банка във Франция, която получи разрешение да обработва дигитални активи.
Ключови ръководители: Джонатан Бенишу, финансов директор, SG Forge
Sotheby’s
НЮ ЙОРК
Пазарът на незаменими токени е в дълбока депресия, но Sotheby’s все още разполага със специален екип от 20 души, фокусиран върху дигиталните колекционерски предмети. Скоро се очаква да стартира вторичен пазар, изграден на базата на Ethereum и Polygon, на който десетима художници на ротационен принцип ще продават своите незаменими токени, а Sotheby’s ще взема дял от продажбите.
Ключови ръководители: Стефан Пепе, главен технологичен директор; Себастиан Фахи, Sotheby’s Metaverse
Tech Mahindra
ПУНЕ, ИНДИЯ
ИТ конгломератът си партнира с десет големи индийски телекома, които заедно имат 1 млрд. клиенти, за да въведе блокчейн технологията в борбата със спам обажданията и нежеланите текстови съобщения. Ако един телекомуникационен оператор получи оплакване, всички оператори са предупредени и благодарение на магията на блокчейна не е необходимо да споделят чувствителна информация, касаеща клиентите им.
Ключови ръководители: Раджеш Дуду, блокчейн и метавселена
Tencent
ШЪНДЖЪН, КИТАЙ
Собственикът на популярната китайска социална платформа WeChat използва блокчейн технология, за да помогне на китайските компании да намалят разходите си и да ускорят сключването на сделки. Използвайки софтуера на Tencent, хиляди китайски компании са успели да намалят времето за обработка на продуктите им на митниците с до 50%. Освен това около 400 млн. потребители в близо десетина китайски градове използват блокчейн платформата на Tencent за плащане на данъци, разходи за здравеопазване и дори за извършване на дарения.
Ключови ръководители: Пауъл Ли, Tencent Cloud Blockchain
Ticketmaster
ЛОС АНДЖЕЛИС
Чрез партньорството си с Националната футболна лига Ticketmaster предоставя на феновете, които посещават мачове, възпоменателни незаменими токени. Това е блокчейн заместител на колекционирането на билети за мачове.
Ключови ръководители: Брендън Линч, бизнес и приходи
Visa
САН ФРАНЦИСКО
Visa, също както и Mastercard, издава кредитни карти, които позволяват на потребителите да плащат с притежавани от тях криптовалути. Някои от картите дори предлагат възможност за възстановяване на пари…ъъъ… тоест на биткойни. Миналата година Visa издаде 10 карти, включително една на фалиралата вече FTX. Пет от тях са на клиенти извън САЩ, включително Ripio и Lemon Cash в Аржентина.
Ключови ръководители: Куй Шефийлд, вицепрезидент по криптовалутите
Walmart
БЕНТЪНВИЛ, АРКАНЗАС
Американският супермагазин – и най-големият магазин за хранителни стоки – използва блокчейн технологията, за да проследява пътя на 1500 хранителни продукта от фермата до магазина от 70 доставчици, което улеснява откриването на случаи на замърсяване или разваляне на стоката. Walmart експериментира и с обработването на фактури през блокчейн платформа, което съкращава времето от три месеца до няколко секунди.
Ключови ръководители: Арчана Сристи, Blockchain Platforms; Теджас Бат, Global Food Safety Innovation
Warner Music Group
НЮ ЙОРК
Компанията, която стои зад Lizzo и Крис Стейпълтън, си партнира с разработчика на блокчейн игри Splinterlands (1.8 млн. потребители) в създаването на аркадни игри, които възнаграждават играчите с предмети от играта и криптовалута, наречена „кристали на тъмната енергия“, чиято пазарна стойност е около 700 млн. долара.
Ключови ръководители: Оана Руксандра, главен дигитален директор
WeBank
ШЪНДЖЪН, КИТАЙ
За да отпуснат кредит, банките обикновено изискват от клиентите да представят пакет от документи, включително документи за собственост и доклади за кредитната им история. Това е проблемна област във финансите. Новата платформа за проверка на информацията, разработена по поръчка на WeBank и стартирала през април, се използва от около 2.5 млн. души. Тя свързва нотариалната кантора и кредитополучателите чрез единна мрежа, базирана на блокчейн, за да ускори и подобри процеса на кандидатстване. Процентите на одобрение на онлайн заеми за закупуване на автомобили например нараснаха от 20 на 80%.
Ключови ръководители: Хенри Ма, ИТ директор
Wipro
БЕНГАЛУРУ, ИНДИЯ
Индийската ИТ и консултантска фирма е създала блокчейн платформа, която се бори с фалшифицирането на данни, за да помогне за предотвратяване на измами с лични данни. От септември насам около 1.6 млн. души са я използвали, за да споделят информация с банки, висши училища и други организации.
Ключови ръководители: Варун Дубе, блокчейн технологии