Как въздействат журналистите
Едва на 18, Кристиян Юлзари се занимава с журналистика вече четири години и печели награди за разследванията си. Какво предстои? Решението ще дойде след мечтано пътешествие с влак из Европа

Какво направихте, когато навършихте 18? За едни първата глътка от „пълнолетния живот“ е свързана с получаването на шофьорска книжка. Първото нещо, което журналистът на свободна практика Кристиян Юлзари, участник в клас 2022 на селекцията „30 под 30“, прави, е да заведе дело срещу Министерството на младежта и спорта. Делото по Закона за достъп до обществена информация е свързано с разследване, публикувано на сайта на Euronews Bulgaria и в sCOOL Media.
Разследването му се отнася за пари, които хазартните бизнеси по закон отделят всяка година от годишната си печалба, за да подпомагат политики за превенция на зависимости сред младежите. Тези средства отиват в Националната програма за изпълнение на младежки дейности (през 2021 г. бюджетът на програмата е 5.4 млн. лева). В материалите си 18-годишният Юлзари проверява как се харчат тези пари и какво е въздействието на кампаниите.
„Знаех, че медиите могат да въздействат. Знаех, че от позицията си на журналист мога и трябва да направя всичко по силите си, за да получа информацията и да я предоставя на моите връстници, които са реципиенти по въпросната програма“, казва Кристиян Юлзари.
Съдът отказва да задължи министерството да предаде исканата информация. Въпреки това, благодарение на разкритията и на обществения отзвук, са направени промени на критериите, по които се разпределят парите в програмата.
С разследването си Юлзари печели през 2021 г. престижната награда „Валя Крушкина – журналистика за хората“ и отличието на Антикорупционния фонд „Червена линия: награди за журналистика срещу корупцията“.
Интересът на Кристиян Юлзари към журналистиката се ражда в училище. В VIII клас, тъкмо влязъл в Английската езикова гимназия „Гео Милев“ в Русе, Юлзари скролва в телефона си и попада на реклама на sCOOL Media – „Разкажи история, накарай другите да им пука.“ Мотото на ученическата журналистическа платформа мигновено приковава вниманието му и начертава линията на живота му.
Разказването на истории и любопитството към създаването на съдържание обаче вече е в кръвта му. Прадядо му се занимава любителски с кино и организира национален фестивал за любителски исторически филми в Шумен, който по-късно се превръща в международен. „В кръвта ми е създаването на съдържание, особено във видеоформат. Като дете си спомням как баща ми си пускаше всяка вечер новините и аз, като едно любопитно дете, интересуващо се всеки ден какво се случва около него, ми беше адски любопитно как се случва процесът зад кадър“, спомня си Юлзари.
Като поотраства, получава като подарък видеокамера, която носи винаги със себе си и снима. От малък усеща, че стоенето в класната стая не е за него. Предпочита ученето чрез преживяване, а не заучаването на факти и определения. „Медиите в онзи ден в VIII клас бяха моето спасение. Започнах да пиша. Не знаех нищо, не съм се интересувал от литература, не съм писал есета, стихотворения. Аз исках да говоря за политика. Това ми беше интересно.“
Започва да пише за sCOOL Media, после и за Euronews Bulgaria. Прави поредицата си от разследвания за разходването на средства от Националната програма за изпълнение на младежки дейности. Пише и за проблемите, с които се сблъскват бежанците в България.
През 2021 г. става част и от платформата за проверка на фактите factcheck.bg. „Дезинформацията е много сериозен проблем. За жалост, училището не ни подготвя да мислим критично. Учат ни как да запаметим единица информация и да я възпроизведем точно по начина, по който е предадена.
На следващ етап, като възрастни хора, които влизат в реалния живот, ние не знаем как да боравим с информацията.“ Задълженията му са свързани с това да проверява дезинформационни послания, пуснати като новини. Процесът не е лесен и продължава дълго. „Случвало се е повече от месец да проверявам твърдение, очевидно написано за не повече от час“, обяснява младият журналист.
На прага на „истинския живот“, тъкмо завършил гимназия, Кристиян Юлзари е на кръстопът. Много добре знае какво е призванието му. В същото време иска да пътува, да общува с нови хора и да търси истории, които да разкаже. Още се двоуми дали да продължи образованието си в университет, или да си остави цяла година за пътуване. Крайното решение ще вземе по време на мечтано пътешествие.
48 дни ще пътува из Европа с влак и с камера и микрофон в ръка, като последната му спирка ще е Испания, където ще премине по известния поклонически маршрут Ел Камино. Едно е сигурно – журналистиката е в неговото бъдеще. „Журналистиката е професия, в която се влюбих, защото всеки ден е различен. Всеки ден се случва нещо ново и това захранва моя интерес. И любопитството ми, онова детско любопитство, което е с мен още от ранните ми години, като дете с камера в джоба.“