Проблеми, които пречат на IT компаниите да наемат най-добрите служители
Наемането на най-добрите кандидати винаги е било трудна задача. В тези трудни времена на работодателите им се налага още по-внимателно да избират нови служители, пише авторът на Forbes Серенити Гибънс и посочва пет проблема, които пречат на технологичните компании да наемат най-големите таланти.

Лош процес за наемане на работа
През последното десетилетие стана много често срещана практиката технологичните компании да правят ненужно дълги интервюта с кандидатите за работа и да им дават допълнителни задачи по програмиране, които нямат нищо общо с позицията. Създателят на Coderbyte Даниел Бороуски препоръчва да се използват правилните платформи, чрез които да се провери опитът на кандидатите. Най-ценните кадри знаят точно каква позиция търсят и какво могат да предложат, затова промени процеса за наемане на работа – поставяй задачи, свързани само със съответната позиция, и задавай само необходимите въпроси.
Прекалено силен фокус върху заплатата
Високите заплати са това, което привлича най-добрите служители, нали така? Да, но това не е цялата история. В технологичния свят високите заплати са почти винаги даденост, така че се отличават компаниите, предлагащи допълнителни придобивки. Попитай служителите си кои бонуси са най-ценни за тях и се опитай да включиш повече такива при наемането на нови кадри.
Липса на гъвкавост
Време е компаниите да приемат, че вече не могат да не предлагат гъвкавост в работния процес. Дори преди пандемията много от служителите искаха да работят от вкъщи поне частично, сочат проучвания. Сега, когато почти всички служители в IT сферата вече изпробваха този модел на работа, много от тях няма да искат да се върнат към предишната ситуация. Затова бъди готов да предложиш гъвкавост на кандидатите за работа.
Не могат да получат представа за културата в компанията
Трудно е да покажеш на кандидат за работа каква е културата в компанията. Няма как той да придобие добра представа само в рамките на няколко срещи. Няма лесно решение на този проблем, но можеш да поканиш кандидатите да задават въпроси на членовете на екипа, като предварително инструктираш служителите си да дават честното си мнение. Ако кандидатът не хареса отговорите, вероятно така или иначе не е бил подходящ за компанията ти.
Неясни послания за мисията на компанията
Според доклад, публикуван от LinkedIn, 86% от хората биха приели по-ниска заплата, ако мисията и ценностите на компанията съвпадат с техните. Това е особено вярно за по-младите кандидати. Покажи ясно какви са целите на компанията. Така ще ти е по-лесно да привлечеш млади таланти.