Те се уповават на блокчейна
Криптопазарът е в криза, но много от най-големите финансови институции в света продължават да залагат на блокчейна, технологията, която лежи в основата на криптоактивите като най-добрия начин за изграждане на доверие сред клиентите и помежду си
„Винаги ще има нови технологии за обработване на разплащанията – убеден е Майкъл Мибах, главен изпълнителен директор на Mastercard, втората по големина компания за кредитни карти в света. – Първо се появиха карти, които използваха технологията за обмен на съобщения ISO 8583, която е вече на 50 години, след тях плащанията в реално време станаха възможни с ISO 20022. След това се появи блокчейн и ние се запитахме каква би била ползата от него. Блокчейнът може да реши редица проблеми от реалния живот.“
В края на януари 55-годишният Мибах съобщи на анализаторите и акционерите, че компанията му е постигнала над 2 млрд. „токенизирани“ трансакции на месец, което е с 38% повече в сравнение с преди година, и че Mastercard дава възможност за дигитални плащания в 110 държави. Каква е ползата? По-малко измами.
В наши дни токенизацията в Mastercard означава замяна на 16-цифровия номер на пластмасовата ви кредитна карта с изключително сигурен уникален цифров запис за всяка трансакция, без да оставяте своята самоличност под формата на номер на кредитна карта. Процесът все още не е прехвърлен на блокчейн платформа, но в момента Mastercard си сътрудничи с банки и търговци за токенизирането на различни видове активи, включително депозити, които ще бъдат проследявани в множество публични и частни блокчейн платформи.
„Можете да превърнете всичко в токени – казва Мибах. – Мисля, че скоро светът ще токенизира всичко и по безопасен начин ще се пренасят данни.“
Mastercard е една от 22-те финансови компании със стойност над 1 млрд. долара, които попаднаха в класацията „Блокчейн 50“ на Forbes през 2023 г., защото намират реално приложение на технологията на децентрализираните данни.
Mastercard е типичен посредник. Миналата година тя реализира 22 млрд. долара приходи и 10 млрд. долара печалба от таксите, които събира от търговците, за да помага на клиентите да харчат собствените си пари. С други думи, Mastercard е точно този тип компания, която фанатиците на тема криптовалути люто ненавиждат.
Но на нея се доверяват милиони търговци по света. А на фона на непрестанните скандали, измами и мошеничества в ерата на Web3 доверието е точно това, от което секторът се нуждае. Предугаждайки бизнес възможностите, финансовите гиганти, които са сини чипове – като BlackRock, JPMorgan и Fidelity, станаха едни от най-големите привърженици на новата технология.
„Какво е необходимо, за да може блокчейнът да се разраства? – пита Мибах, чиято компания през миналата година пусна на пазара 35 нови дебитни и кредитни карти с възможност да работят с криптовалути. – Технологията навлиза мащабно в традиционните разплащания, защото хората се доверяват на опита, на защитата на данните и на това, че няма да бъдат измамени.“
Директорите на други традиционни финансови компании също като Мибах не спират да хвалят криптовалутите. През декември Дейвид Соломон, главен изпълнителен директор на Goldman Sachs, публикува мнение в Wall Street Journal със заглавие „Блокчейнът е много повече от криптовалута“, с което предупреждава да не се отхвърля технологията след фиаското със Сам Банкман-Фрийд и FTX. Основният му аргумент: „Под ръководството на регулирана финансова институция като нашата иновативната блокчейн технология може да процъфтява“. Големи банки като Goldman до голяма степен избягват да инвестират директно в криптовалути, но работят с тази технология.
„Виждаме огромни търговски възможности“, казва Матю Макдермот, ръководител на отдела за цифрови активи в Goldman Sachs. През ноември неговият екип стана гарант на емисия облигации на стойност 100 млн. евро, извършена от Европейската инвестиционна банка съвместно със Santander и Société Générale. Процесът отне 60 секунди. Обикновено обработката на подобна сделка отнема пет дни.
„[Има] хора, които биха искали да продължат да търгуват на криптопазара, и ние сме готови да им помогнем чрез деривати или опции“, добавя Макдермот. Още едно убедително доказателство за значението на доверието е, че през 2022 г. до септември обемът на търговията на големите нерегулирани криптоборси като Binance, Huobi и OKX спадна с над 25%, докато през същия период оборотът на силно регулираната Чикагска борса за фючърси CME отбеляза ръст от 62% при фючърсите в биткойни и 80% при фючърсите в етер.
Fidelity също се възползва от кризата в доверието към криптовалутите, като залива Instagram с реклами за предстоящо пускане на платформата Fidelity Crypto. „Наредете се на опашката за ранен достъп, за да търгувате с биткойни и етери – гласи една от рекламите. – Започнете с имената, които познавате, инвестирайте с този, на когото имате доверие.“
Най-старата банка в страната – 238-годишната BNY Mellon, вече предлага съхраняване на цифрови активи за американски разпоредители на активи и предоставя бекофис услуги на 19 канадски ETF (борсово търгувани фондове) и взаимни фондове, които търгуват с криптовалути. Също както Дейвид Соломон в Goldman, така и главният изпълнителен директор на Mellon – Робин Винс, реши да обяви в медиите сериозността на плановете на банката си в сферата на криптотехнологиите и през декември написа статия във Financial Times, озаглавена: „Време е за рестарт на възможностите на криптопазара“.
През есента на 2022 г. 66-годишният главен изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън нарече криптовалутите „децентрализирани финансови пирамиди“, но неговите банкери активно използват блокчейн технологията от 2020 г. насам в сделки за обратно изкупуване (репо сделки) на стойност 550 млрд. долара.
„Следващата стъпка в развитието на пазарите, следващото поколение ценни книжа ще бъде токенизацията“, прогнозира по време на конференцията на DealBook през ноември Лари Финк, главен изпълнителен директор на BlackRock – най-големия мениджър на активи в света с 8.6 трлн. долара под управление. Засега BlackRock доставя услуги предимно на няколко избрани компании, т.нар. криптоориентирани компании.
Тя си партнира с Coinbase, за да предложи на институционалните инвеститори и клиенти на BlackRock, занимаващи се с управление на активи, достъп до биткойн и други криптовалути чрез своя софтуер за управление на портфейли Aladdin. Освен това корпорацията притежава 34 млрд. долара в съкровищни бонове като резерви за обвързания с американския долар стейбълкойн USDC, емитиран от Circle.
Докато утвърдените финансови институции се опитват да изтласкат криптостартъпите, привържениците на криптовалутите в първоначалния им вид са разтревожени за бъдещето на блокчейн технологията. Един от вододелите е, че привържениците на Web3 харесват децентрализираните „публични“ бази данни с отворен код. Големите предприятия (и тоталитарните правителства) обаче предпочитат „частните“ платформи, защото предлагат по-голям контрол.
Това е факт дори след като някои големи частни проекти, основани на блокчейн технологията, претърпяха шумен провал. През 2020 г. бившият участник в класацията „Блокчейн 50“ – Honeywell, започна да използва частната блокчейн платформа Hyperledger Fabric за продажба и покупка на употребявани части за авиокосмическата индустрия. Работата по програмата беше спряна към ноември 2022 г. През същия месец Maersk и IBM се отказаха от своята глобална платформа в корабоплаването – TradeLens, след като бяха наели 19 служители и бяха работили четири години.
Публичните блокчейн платформи предлагат предимства по отношение на скоростта и разходите. Пионерът в областта на частните инвестиции KKR, чиито фондове управляват активи на стойност 496 млрд. долара, наскоро отвори свой стратегически фонд в областта на здравеопазването с активи за 4 млрд. долара. Те ще се разпределят през бързата и публична блокчейн платформа Avalanche, която извършва по 4500 трансакции в секунда (Ethereum все още може да обработва само 15). Сред другите потребители са CME Group, компанията за разплащания FIS и Mastercard.
В Китай криптовалутите и техният добив са незаконни, но блокчейнът е важна част от националната стратегия на президента Си Дзинпин за развитие до 2035 г. Нито една от разрешените от правителството блокчейн платформи не е публична. Технологичната база на китайския блокчейн, включително специализираната мрежа Blockchainbased Service Network (BSN), наричана цифровизиран „път на коприната“, свързващ множество блокчейн платформи, далеч изпреварва развитието в САЩ.
Преди две години участникът в класацията „Блокчейн 50“ China Construction Bank създаде платформа, която изключва най-широко използваната междубанкова система за трансфер на средства – Swift. Неотдавна банката стартира най-голямата децентрализирана база данни в историята на кредитирането, която позволява на дъщерните є дружества да споделят информация, като спазват правителствените разпоредби за защита на личните данни.
Чрез тази платформа 2 млн. клиенти са получили 4.2 млрд. долара кредити. Планът е до средата на 2025 г. броят на обслужваните от платформата клиенти да достигне 700 млн. души. Освен China Construction Bank в тазгодишното издание на „Блокчейн 50“ фигурират още пет китайски компании, включително Tencent, WeBank и Ant Group – собственост на Alibaba.
Мибах от Mastercard предполага, че проблемите на криптовалутите напоследък могат да ускорят разпространението на новата технология. „В сектора ще навлязат повече големи играчи и регулаторите ще се намесят, за да се справят с рисковете. Това е рецептата, за да стане тази технология масова. Мисля, че неотдавнашната зима [в сектора на криптовалутите] ще помогне“, прогнозира директорът на Mastercard