Електрическа левитация
Кайт шампионът Александър Бачев влиза в света на бизнеса, зареден с адреналин – като съосновател на първата българска компания за електрически фойлове. Хващайки вълната на промяната в индустрията на водните спортове, SiFly иска да стане и лидер на пазара
Под покритото с облаци небе над язовир „Искър“ Александър Бачев (26) отваря сак с надпис SiFly и ловко подрежда съдържанието му върху тревата – солидна сърф дъска, „мачта“, крила, фюзелаж с мини мотор и … отвертка. Отнема му пет минути да сглоби частите в това, което през последните две години подлудява социалните мрежи – не само запалените по водните спортове, но и абсолютно начинаещите: фойл, който лети над вълните, задвижван не от силата на вятъра или водата, а от литиево-йонна батерия.
От Калифорния до Дубай и от Френската Ривиера до къмпинг „Градина“ – електрическият фойлинг завладява както морските заливи, така и спокойните води на езера и язовири. Дори навлиза и в градските канали. Миналия август например кметът на Венеция публично възропта срещу младежите, позволили си да профучат през Канале Гранде на своите фойлове. И докато част от жителите настояват за наказание, останалата въздиша: „Ние също искаме този сърф!“
И наистина лесно е човек да пожелае на мига да полети с електрическата дъска. Особено наблюдавайки лекотата и спокойствието, с които Бачев се носи над водата – един модерен Аладин с летящото си килимче. Но как точно се случва това?
Отговорът се крие в мачтата и подводните крила на устройството, които изглеждат като мини самолет и работят като самолет. Когато дъската се засили достатъчно с помощта на дистанционно с Bluetooth в ръката на сърфиста, те произвеждат подемна сила и я повдигат на 20–25 см над водата. Съпротивлението изведнъж намалява драстично. Вибрациите и шумът от ударите с водата изчезват. Получава се тихо и плавно летене – левитация и нирвана в едно. Преживяването може да вдигне адреналина с максимална скорост до 45 км/ч и да продължи до 2 часа с „килимчетата“ на SiFly, преди да кацнат за зареждане.
„Чувството е магическо“, казва Александър Бачев, който го познава отлично – и като световен състезател в олимпийската дисциплина кайт фойлинг, и като съосновател на първия български стартъп за електрически фойлове. Създадена преди две години, младата компания следва философията да проектира и произвежда продукти, на които начинаещите максимално лесно и бързо да се научат да карат.
Половин час е достатъчен на човек, който никога не се е занимавал с воден спорт, да започне да управлява стартовата дъска на компанията. „Има достатъчно марки на пазара, които се фокусират върху speed performance – най-бързия, най-маневрения, най-спортния фойл… Ние започнахме от другата посока, понеже никой не се беше замислял за 90% от таргет потребителите на тези продукти“, посочва Бачев.
Но целта на SiFly е по-голяма от това. Брандът иска да се превърне в лидер на пазара на е-фойлове, а след това и на електрифицирани водни превозни средства. Със спортен хъс Бачев е готов да се надпреварва с по-опитните играчи в тези води, както и с новите, но силни участници като Audi: „Ще победим конкуренцията с иновации в софтуера и хардуера, и с най-добро качество срещу цена“.
Пазарът дава възможности – той е в точка на бурно развитие и статистиката потвърждава тенденцията. През 2022 г. търговията с е-фойлове се оценява на 40.2 млн. долара и прогнозата е да се увеличава с 5.8% годишно, по данните на Fact.Mr. Главният стимул е повишаващият се интерес към водните спортове, към опазването на околната среда и бумът на зелените технологии. SiFly се движи в крак с изискванията на времето и се подготвя за своя пазарен скок. Компанията е отворила офиси в ключови дестинации като Дубай, Гърция и Турция и опипва почвата в САЩ. Предвиждайки силен летен сезон в Европа, сега Бачев „натиска“ върху производството и маркетинга.
Докато говори за рекламна стратегия, включваща инфлуенсъри и красиви заливи, кайт шампионът изглежда така, сякаш в бизнеса плува в свои води. Но когато се присъединява към проекта, той дори не е мечтал да бъде предприемач на 23, нито е подозирал за съществуването на електрическия фойл. Единствената пресечна точка между тях са професионалните му умения в сърф спортовете.
Прекарвайки летата си на къмпинг „Градина“, Александър Бачев се пали по уиндсърфа от малък. Продължава с кайт, впуска се в състезателна кариера, следват международни и европейски триумфи, пета позиция в световната ранглиста… После качва нивото с дисциплината Formula Kite като състезател по кайтфойлинг и носи още успехи на България. Сега му предстои да се пребори за квота за Олимпиадата във Франция през 2024 г. Предизвикателство, с което трябва да се справи, докато управлява SiFly. Младият предприемач обаче не е особено притеснен. Свикнал е да дели времето си между спорта и „сериозните“ си ангажименти от години – като ученик в СМГ, а после като студент в Техническия университет в Мюнхен.
Завръщайки се в България с диплома по физика, Александър Бачев няма конкретна идея как ще я използва. По случайност попада в радара на Ивайло Велев, успешен предприемач с иновативен дух и опит в сферата на електрониката и новите технологии, който го кани да тества първите му прототипи на електрически фойл.
Младежът е заинтригуван. Това изглежда като работа мечта и той решава да вложи в нея „енергията и душата си“, заедно със знанията по физика и спортния си опит – истински бонус за проекта. От една страна, репутацията му в международните сърф среди прибавя доверие и усещане за компетентност у партньорите. От друга: „Имам много добро чувство към дъската – усещам как се държи и какво може да се подобри. Знам какъв трябва да е крайният резултат – какъв баланс да се постигне, какви качества в завоите, как трябва да изглежда продуктът, и това помага в разработката“.
През 2021 г. Бачев става и официална част от проекта – като съосновател и СЕО на „Си Флай АИ“ ООД. Ивайло Велев дискретно минава встрани в ролята на инвеститор и визионер, който задава посоката на развитие.
От самото начало SiFly стартира със стратегията да произвежда 99% от съставните части на продуктите си сама, за да конструира система, която работи в пълна хармония. Подход, отличаващ бранда от повечето му конкуренти. За целта Александър Бачев разчита на екип от опитни инженери и софтуерни специалисти, както и на ноу-хауто на инвеститора в технологичния сектор.
„Трудно е, защото продуктът е много комплексен“, коментира предприемачът. Да се произведе електрически фойл е по-близко до конструирането на джет, отколкото на сърф, обяснява той. Продуктът съчетава „електроника, хидродинамика, софтуер, хардуер и адски много различни технологии“ в едно. Дизайнът и производството на всеки отделен елемент в него са предизвикателство, защото трябва да се представи максимално добре и да издържи в най-суровите условия – солена вода, високи температури и UV лъчи.
Летвата е вдигната високо, но „мозъците“ на SiFly засега се справят отлично. Разработват батерията от последно поколение и система за управление, която следи нейните работни параметри и я изключва, ако те попаднат извън безопасните граници. Вграждат в дъската „главен компютър“, разполагащ с най-съвременните средства за комуникация като WiFi, Bluetooth, GPS, с жироскоп и LТЕ модем – иновация, която никой друг не предлага на пазара. Благодарение на нея бордът е свързан навсякъде по света.
Това позволява на екипа да събира данни, да следи показателите на фойла и да се намеси, ако засече нещо притеснително. Добавят и протекция срещу кражба, а в момента на ход е и създаването на SOS функционалност.
Първият електрически фойл с логото на SiFly полита триумфално над тюркоазените води на Палм Джумейра в Дубай в началото на 2022 г. И фактът, че дебютът е закъснял с около година заради забавени доставки на електронни компоненти вследствие на пандемията, не може да развали настроението на Александър Бачев и хората му. Продуктът им е създаден с мисъл за абсолютно начинаещите във водните спортове и затова е промотиран като подходящ за цялото семейство.
Всичко в него е голямо и стабилно – както дъската, така и крилата, които пречат на човек да се клатушка и му позволяват да е по-бавен и в контрол. Най-важното за един нов е-фойлър е да се научи безопасно и лесно, защото колкото по-трудно е, толкова по-скоро ще се откаже, е логиката на Александър Бачев. „Колкото по-бързо хората полетят, снимат се и усетят емоциите, толкова по-доволни ще са и ще разкажат и на приятелите си“, добавя той.
Батерията също е сериозна – с тегло от 13 кг тя е сред най-мощните в бранша. С нея брандът жертва малко от лекотата на дъската за сметка на капацитета ѝ. Но резултатът си струва – приятната разходка се удължава до 120 минути. От икономическа гледна точка ходът също е оправдан. Бизнес клиентите на SiFly – центрове за водни спортове и развлечения с рентал услуги за лодки, джетове, сърф екипировки, а вече и електрически фойлове, са доволни.
По-мощната батерия означава повече работа с едно зареждане, което отнема два часа и половина. Тук компанията отново иновира, представяйки първото смарт зарядно в индустрията, управляно от батерията, с оптимално зареждане за конкретната ситуация. „Батерията си следи заряда, температурата и оптимизира тока на зареждане, така че да е максимално бързо, безопасно и да съхрани по-дълго живота ѝ“, обяснява Бачев. Всичко това привлича нови бизнес клиенти към SiFly, които са преминали на техни продукти, защото улесняват работата им. Тази обратна връзка, както и реакциите на останалите потребители карат предприемача да вярва, че предлага най-лесния за обучение електрически фойл на пазара.
В момента портфолиото на бранда включва пет модела за клиенти с различно ниво на умения, а работата по следващата генерация фойлове не спира. Но колкото и примамлива да изглежда възможността да полетиш като Аладин над водата, удоволствието не е достъпно за всеки. Сетовете на SiFly се движат в диапазона между 8 и 9 хил. евро и това е златната среда в индустрията. Едната причина е в скъпите материали и сложността на изработката на устройството.
„Дъските и крилата са карбонови, използват се най-добрите технологии за производство“, изрежда Бачев. Другата е, че е-фойлингът е съвсем ново занимание и няма достатъчно предлагане. Колкото повече брандове се включат в състезанието, толкова по-скоро ще падне и стойността им. „Нашата визия е, че електрическият фойл може да стане толкова масов, колкото ски спортовете например.“ Гледайки в тази посока, фирмата е допълнила гамата си с по-бюджетен модел за приблизително 5 хил. евро, произведен от по-евтини материали, но все така качествено.
„Досега сме продали около 400 фойла“, казва Александър Бачев. Продажбите са за 2022 г. главно в Европа и Близкия изток. Компанията покрива тези пазари с офиси в Гърция, Турция и Дубай. В началото на годината той е направил и едно стратегическо пътуване до Флорида като част от подготовката на SiFly да излезe и на американския пазар. Обемите още не са толкова големи, колкото е целта – а именно брандът да доминира на пазара, но Бачев прогнозира, че продажбите тепърва ще растат. Очаква до края на 2024 г. да възвърне инвестицията в компанията, която е в „зоната на няколко милиона евро“. Визията занапред е SiFly да разшири портфолиото си с водни електрически устройства на батерии извън фойловете, възползвайки се от натрупания опит.
Амбициите на Александър Бачев за бизнеса не изключват и тези за спорта. Трябва да вмести между належащите делови задачи и тренировките по кайтфойлинг за квотата на България за Олимпийските игри във Франция. „Трудно е, но и двете занимания са ми голяма страст“, казва предприемачът спортист. Освен това си приличат. И в бизнеса, и в рейсинга всички стартират на една линия, но не еднакво добре.
Пътят до финала не е определен – можеш да избереш различен маршрут, маркетингова стратегия, но в крайна сметка да достигнеш до същата финиш линия. И водещото – и в двете надпревари за Бачев чувството е едно и също: „Напрегнато е, има адреналин, това ми харесва, кара ме да се чувствам жив“.