Технологията зад спортния успех
Иновациите отдавна са част от играта във футбола и спорта. Българската компания „Барин Спортс“ е в тренда – технологията ù, която подобрява ефективността на футболистите, обаче е само началото
Ако погледнем развитието на футбола и спорта в последните десетилетия, има един аспект, който съществено допринася за промяната на играта – както във всички сфери на живота, това са технологиите. Талантът вече не е достатъчен за дългосрочен успех във футбола. Науката, десетки джаджи и софтуерни решения подпомагат правилните решения на треньорите и футболните мениджъри.
Може би точно бавното и минимално навлизане на технологиите в българския футбол води до спиралата надолу – както в качеството, така и в резултатите на клубните и националните ни отбори. И докато спомените за феноменалния успех на Световното първенствто през 1994 г. избледняват, то поне технологично една българска компания търси своето място сред най-иновативните глобални доставчици на услуги за спорта.
„Барин Спортс“ е създадена през 2015 г. с мисията да следи физическото състояние на спортистите и да подобрява постиженията им. Това се случва чрез малко устройство, поставено в потник под фланелката на футболиста, което събира информация от 12 хил. точки на секунда. Анализът от тях е на разположение на треньорите в реално време. Съоснователите на компанията са шестима, сред тях с оперативната дейност на компанията е ангажиран основно изпълнителният директор Владимир Грозданов.
През 2001 г. той завършва Техникум по електроника. Следват бакалавър и магистър във Факултета по електронна техника и технология на Техническия университет в София. По време на докторантурата си по микроелектромеханика заедно с екип започва да развива микромеханични и нанотехнологии. Така се появяват първите дизайни на два мемс (микроелектромеханични системи) чипа. Проектът получава европейско финансиране и три възможности за реализация – гейминг и филмовата индустрия; в медицината за следене на гръбначни изкривявания и степени на свобода след травми; третият сектор е спортът.
Екипът на Владимир избира спорта, но интересът е нисък поради една причина – продуктът следи един човек в 3D пространството. „Пазарът ни побутна да преминем към 2D следене. Така вместо да имаме 19 сензора на един човек, имаме нужда само от един сензор, с който гледаме всичко, което се случва на терена“, казва той.
До днешна дата основателите са вложили над 1.5 млн. лв., като очакват инвестицията да се възвърне още в края на тази година. През ноември 2022 г. Фондът за капиталови инвестиции от Групата на Българската банка за развитие вложи 4 млн. лв. в компанията. Всичко това позволява и развитието на технологията на продукта, който вече има три поколения.
Параметрите, които устройството на „Барин Спортс“ следи, са около 60 на база над 12 хил. измервания на играч на секунда. В системата са включени машинно самообучение и изкуствен интелект, които работят директно в крайното устройство. Системата се проектира изцяло в България, като част от производството ѝ е изнесено в Китай. За максимална мобилност на услугата се използва специализиран таблет, на който се виждат данните на до 30 играчи едновременно.
Най-значимата информация е на разположение на треньорите в реално време. „Времето на треньорите е ценно, а нашата работа е да го пестим“, каза Грозданов.
Именно следенето в реално време отличава „Барин“ от глобалните конкуренти. Повечето подобни системи изпращат информацията в облака, което означава, че информацията и анализите се правят след, а не по време на мача.
Продуктът на „Барин“ помага за контрола на умората, превенцията от безконтактен травматизъм и взимане на тактически решения по време на самия мач. Треньорите преминават двудневен курс на обучение при доставката на продукта. Всичко това идва на достъпна цена, която варира и зависи от фактори като броя устройства, типа услуга и ангажираността на екипа на „Барин“. Към момента има три опции за получаване на системата – покупка, абонамент или отдаване под наем.
Ядрото на екипа се състои от 13 специалисти, което е част от магията, споделя Грозданов. Засега използват външни услуги за счетоводство, маркетинг и човешки ресурси. „Мисля, че сме в една златна среда в момента, доста добре работеща“, казва той.
В дългосрочен план софтуерът на „Барин“ следи как и в какви цикли тренира даден играч. Грозданов казва, че така треньорите получават информация как да се работи с определен футболист, в какво състояние той стъпва на терена, на какви интензитети може да бъде трениран и как да влезе в оптимална форма. Това позволява да има ясен измерител на прогреса на определен футболист във времето, като по този начин се прави и идентификация на таланти. Грозданов е на мнение, че така няма да се повтори случаят с Христо Стоичков. В началото на кариерата треньори на легендата на българския футбол са му казвали, че не е достатъчно талантлив.
Според Грозданов в момента футболът чисто физически е нива нагоре в сравнение с този от 90-те, защото има повече спринтова и интензивна работа, т.е. увеличили са се ускоренията, спиранията, резките смени на посоката и играта един на един. Това означава, че играчите са все по-силови, атлетични, бързи и експлозивни. „Силата е новото злато“, казва главният изпълнителен директор на „Барин Спортс“.
Апропо, Барин е прабългарският бог на войната и победата. Бил е победоносец и, изглежда, и сега продължава да е така. Първият отбор, станал партньор на компанията, е „Славия“. Това се случва през 2018 г. Само няколко месеца по-късно „белите“ печелят Купата на България. Подобна е съдбата на „Левски“ и „Македония Гьорче Петров“, които печелят купите на страните си в годината, в която започва партньорството им с „Барин“. Може и да изглежда като късмет, но според Грозданов е доказателство за ефективността на продукта. В момента „Барин“ работи още с „Берое“, „ЦСКА 1948“, „Черно море“, „Локомотив“ (Пловдив), всички възрастови групи на националния отбор, както и тимове от ОАЕ, Полша и Португалия.
Плановете за бъдещето са още по-амбициозни. Екипът на „Барин“ иска да помага за откриването на медицински проблеми при деца, а най-амбициозната дългосрочна цел е създаването на умни текстили (най-обикновена фланелка например), които да намерят приложение в ежедневния живот.
„Барин“ знаят, че те сами няма как да преобразят футбола в България. „Ние не казваме, че сме магическото хапче, което ще излекува футбола. Можем да влияем на около 25-30% от процесите в един клуб“, казва Грозданов. Ако някога обаче отново видим успехи, подобни на тези от 94-та година, „Барин Спортс“ ще са имали пръст в това.