5 стъпки да превърнеш хобито си в бизнес
Всеки си има поне едно хоби или нещо, по което е силно запален. Много хора си мислят, че не биха могли да го превърнат в успешен бизнес, но не е така. Всъщност най-добрите бизнеси са изградени на основата на любимо занимание. Иска се само малко планиране и влагане на достатъчно усилия, пише авторът на Forbes Карълайн Кастрилиън и дава пет стъпки, с които можеш да го постигнеш.

Имай големи мечти, но започни с малки стъпки
Да превърнеш хобито си в печеливш бизнес е рисковано начинание, но можеш да намалиш риска, ако си направиш план и започнеш с малки стъпки. Не е изключено и тогава да правиш грешки, но те ще са малки. В началния етап на компанията все още се учиш, затова не се надскачай.
Запази работата си
Най-добрият начин да превърнеш хобито си в успешен бизнес е да започнеш този проект като странично занимание и да запазиш работата си. В идеалния вариант ще можеш да я напуснеш, когато започнеш да печелиш поне 75% от настоящата си заплата. Добре е да имаш и спестявания, равни поне на между шест и дванадесет заплати, ако се окаже, че новият ти бизнес не расте с очакваните темпове.
Разбий на по-малки парченца голямата си цел
Поставяй си малки, но постижими цели. Когато ги планираш, опитай да си създадеш и график. Например, можеш да работиш по този проект от вкъщи всяка сутрин в 7.30 часа. Опитай да си създадеш този нов навик и се фокусирай върху процеса, а не само върху резултата. Така ще постигнеш целите си по-бързо.
Фокусирай се върху силните си страни и делегирай останалите задачи
Най-успешните предприемачи, превърнали хобито си в бизнес, се фокусират върху силните си страни и наемат други хора, които да им помогнат да се справят със задачите извън тяхната сила. Това е не само ефективна бизнес стратегия, но и проучвания показват, че хората, които се занимават с това, което могат най-добре, са по-щастливи, здрави, енергични и уверени.
Погледни в бъдещето, за да планираш бизнеса си сега
След като пуснеш бизнеса си, направи крачка назад и си представи как би искал да изглежда компанията ти след две години. След това помисли какво по-различно би правил тогава. По-различна маркетинг стратегия ли ще използваш, различни услуги ли ще предлагаш, ще представяш ли продукта си по различен начин? Какво ще отговориш, ако някой те пита с какво се занимаваш? Използвай този нов поглед, за да подобриш бизнеса си днес.