Обучете ChatGPT да пише като вас в 5 лесни стъпки

Големите езикови модели (LLM) не са толкова умни, aко не им се подскаже наистина добре. Не можете да натиснете няколко клавиша и да очаквате на екрана си “Война и мир”. Необходимо е внимателно и умно подсказване, за да насочите модела да генерира това, което искате. А то е думи и изречения, които самите вие бихте употребили. Така че, ако използвате ChatGPT, за да създавате публикации в социалните медии, уверете се, че те звучат така, сякаш наистина сте ги написали сами. Контрибуторът на Forbes Джоди Кук предлага 5 лесни стъпки, с които ще накарате ChatGPT да пише като вас.
Създайте сцена за вашия LLM
Първото нещо, което трябва да направите, е да накарате ChatGPT да разбере вашия стил на писане. Обяснете какво ще направите със следващата подкана, за да е готов да получи примери: “Бих искал да ми помогнеш да създам статия за (цел). Първата ти задача ще е да разбереш стила ми на писане на база примерите, които ти давам. След това ще създадем някакво съдържание. За начало, моля, кажи GO AHEAD и аз ще поставя примери от мои текстове. Продължи да казваш GO AHEAD и аз ще поставям нови примери. Когато приключа, ще напиша FINISHED. На този етап, моля, не прави нищо друго, освен да потвърдиш, че си запазил стила на писане”.
Ясните инструкции означават, че ChatGPT знае кога да очаква повече съдържание и не позволява да се включи в режим на създаване на съдържание, преди да сте готови.
Добавете своя текст
Когато получите разрешение от ChatGPT, копирайте и поставете текста от ваша статия, книга или пък имейл в полето за въвеждане. Изберете съдържание, което добре представя вашия стил, включително дължина на изреченията, лексика, тон и формат.
След като поставите един от текстовете, натиснете бутона Return. ChatGPT трябва да продължи да казва “GO AHEAD”, докато добавяте още. Препоръчвам ви поне три примера с ваше писане във формата, който ще поискате, в идеалния случай с 1000 думи и на различни теми във вашата ниша. Представете си, че обучавате копирайтър или член на екипа и искате да дадете широк набор от примери, за да ги подготвите за успех. След като изпратите последния пример, напишете “FINISHED” и ChatGPT ще бъде готов за следващата ви заявка.
Обозначете стила си
Въпреки че не е задължително да го правите, е полезно да дадете име на своя стил на писане, за да може лесно да се връщате към него. Уведомете ChatGPT, че това е намерението ви с тази задача, както и поискайте резюме, за да се уверите, че е схванал стила ви в детайл:
“Чудесно. Нека наречем това “(вашите инициали) стил на писане”. Първо, може ли да обобщиш стила на писане на [вашите инициали] в няколко точки? Съсредоточи се върху структурата на изреченията и тона”.
Това, което трябва да последва, е оценка на стила ви с добро ниво на детайлност. Прочетете тези точки и преценете дали са коректни. Ако не са, кажете на ChatGPT, че ще дадете още примери и че трябва да каже “GO AHEAD”, докато вие не подадете команда “FINISHED”. Ако сте доволни от обобщението, преминавате към следващата част от обучението.
Помолете за това, което искате
След като програмата вече знае как пишете, кажете й какво искате да напише. Направете го, като дадете контекст и ясни инструкции за това, което трябва да се създаде. Отворете тази следваща покана, като кажете “Благодаря” (звучи малко глупаво, но проучванията показват, че проявата на учтивост връща по-добри резултати с течение на времето), а след това обяснете какво искате да постигнете.
Променете следното, за да отговаря на вашите изисквания: “Всяка седмица изпращам провокираща статия по различна тема. Всяка от тях представя различен начин на мислене за обща концепция, дълга е три параграфа и завършва с въпрос към читателя.”
Може би искате да напишете постове в LinkedIn, туитове, писмо до акционерите или SEO оптимизиран блог за вашия уебсайт. Навлезте в подробности за това в рамките на подканата. След като дадете контекста, уточнете въпроса и посочете стила си на писане. Например: “Можете ли да създадете едно от тези неща за мен в стил на писане (инициали). Моля, използвайте темата: (тема, по която искате да пишете).”
В рамките на обяснението си за темата трябва да включите цялата необходима информация. Ако искате статията да включва конкретна история, дати, факти или нещо друго, кажете го. Ако искате писмото ви до акционерите да сподели конкретна информация, включете това в условието. Обяснете какво трябва да бъде включено в списъка, а ChatGPT ще го превърне в проза според изискванията.
Поискайте редакция
Първият отговор може да не е съвсем правилен, но вече имате първа чернова. Сега е моментът, в който по-нататъшното подсказване доуточнява този проект, за да отговаря на изискванията. Когато знаете какво искате, използвайте тази подкана: “Благодаря. Моля, можеш ли да го направиш по-(как искате да бъде редактирано).”
Тук е мястото, където можете да поискате текстът да бъде по-лек, по-сериозен, по-дълъг, по-кратък или с по-малко наречия. Можете да направите няколко опита да се справите с това, като всеки път давате повече указания. Помислете дали липсва някаква ключова информация, която бихте искали да добавите, и го кажете с подканата: “Включи [някакви допълнителни подробности]”. Моделът би трябвало да е възприел характерния ви стил от примерните текстове, но ако искате да добавите история, шега или умен каламбур, тук е мястото да попитате. Можете дори да кажете: “Харесва ми [този ред], но не и [този ред], може ли да промениш втория, за да бъде по-скоро [прилагателно].”
Продължавайте да усъвършенствате, докато не останете доволни от резултатите. Когато искате повече от същото, посетете отново чата и повторете подканите.
Ако следвате тези пет просто стъпки, може да обучите ChatGPT да пише във вашия стил и да създава съдържание, което да се гордеете да споделяте. Не забравяйте: лошите насоки водят до лоши резултати, изключителните могат да създадат изкуство.