В търсене на “Титан”: Проверка на фактите относно изчезналата туристическа подводница
Докато спасителните екипи трескаво претърсват отдалечен участък от Атлантическия океан за “Титан” – подводницата, изчезнала по време на изследване на останките на “Титаник”, растат спекулациите за това какво се е объркало с нея и какви са възможностите петимата души на борда да се измъкнат живи.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
Защо подводницата използва геймърски контролер?
Появиха се спекулации относно навигационното оборудване на “Титан”, включително безжичния геймпад на Logitech, използван за управление на плавателния съд, въпреки че този тип геймърски контролер е доста разпространен при подводниците и във военното оборудване, включително от Военноморските сили на САЩ. Те са инсталирали контролери Xbox 360 на подводниците за управление на фотонни мачти (по-нова версия на перископ). А командирът на американския кораб “Колорадо” Рийд Коеп заяви, че контролерът е и по-евтин, и по-интуитивен.
Оборудвана ли е подводницата само с един бутон?
23 000-килограмовият плавателен съд, управляван от изследователската компания OceanGate Expeditions, разчита само на един бутон. Той функционира “като асансьор”, за да потопи подводницата на повече от 13 100 фута под повърхността на океана, заяви миналата година изпълнителният директор на OceanGate Стоктън Ръш пред CBS, и няма радар или GPS навигационна система.
Одобрен ли е Titan за използване?
Според репортера на CBS Дейвид Поуг, който се е возил на подводницата по време на провалено пътуване до морското дъно миналата година, тя е описана като “експериментална” и не е била одобрена от “нито един регулаторен орган”.
Безопасна ли е употребата на подводницата?
Въпреки че “Титан” е осъществил две успешни пътувания до “Титаник”, самият плавателен съд е предизвикал безпокойството на учените от Обществото за морски технологии. През 2018 г. те са написали писмо до OceanGate, в което критикуват компанията, че не е спазила набор от индустриални стандарти за безопасност на плавателните съдове, и настояват да изпрати прототип за преглед, според писмо, получено от New York Times. (OceanGate заяви, че “Титан” е надхвърлил тези стандарти и през 2019 г. обяви, че е намалил рисковете за безопасността).
Може ли екипажът вътре да издигне плавателния съд?
Изследователят на Oceanic Янике Микелсен заяви пред CNN, че подводницата работи със седем системи за разтоварване на теглото и изплуване на повърхността в случай на авария. Той предположи обаче, че вътре в “Титаник” може да има капан или дори рибарска мрежа, която да попречи на плавателния съд да се издигне.
Дълбочината на корабокрушението, както и бурното море и мъглата, също представляват сериозно предизвикателство за спасителите, въпреки че подобни операции са извършвани и преди. Включително спасителната операция през 1973 г. за двама изследователи на борда на подводницата “Риби III”, изчезнала на повече от 1500 фута под повърхността (“Титан” е на осем пъти по-голяма дълбочина.)
Какво вероятно се е случило с “Титан”?
Джо Макинис, канадски изследовател, който също се е спускал до мястото на останките на “Титаник”, заяви пред Bloomberg, че подводницата може да е претърпяла и счупване на корпуса, което да я накара да имплодира и да се напълни с вода, или пожар. въпреки че се смята, че е оборудвана с пожарогасителни устройства.
Могат ли спасителните екипи да претърсват океанското дъно?
Достигането до морското дъно би отнело часове (“Титан” се движи със скорост от близо 3,5 мили в час) при риск от изключително високо налягане и слаба видимост. Макар и да изглежда, че спасителите имат време да претърсят района, екипажът се е качил на борда с около 96 часа животоподдържаща система. Във вторник следобед бреговата охрана на САЩ е изчислила, че на хората на подводницата са останали само 40 часа кислород, затова спасителите са решили да разчитат на комбинация от кораби, самолети и сонарни буйове.
КОЙ Е НА БОРДА?
Сред петимата пътници на “Титан” са британският милиардер и председател на Action Aviation Хамиш Хардинг, пакистанският бизнесмен Шахзада Дауд, член на управителния съвет на енергийния и нефтохимически конгломерат Engro Corp., и неговият син. Съобщава се, че към тях са се присъединили 77-годишният изследовател на “Титаник” Пол-Анри Наржоле, както и Раш.
КЛЮЧОВА ПРЕДИСТОРИЯ
Подводницата се управлява от OceanGate Expeditions. Тя започна гмуркането си към мястото на потъването на “Титаник” в неделя, но след по-малко от два часа загуби връзка с поддържащия я кораб на повърхността. Състоянието на “Титан” и нейните пътници е неизвестно.