Meta ще блокира всички новини във Facebook и Instagram в Канада
Meta ще блокира достъпа до новинарски статии за всички потребители на Facebook и Instagram в Канада, след като страната прие нов закон, който ще принуди интернет компаниите да плащат на издателите на новини за тяхното съдържание.
След месеци на протест от страна на Meta, Канада последва примера на Австралия и прие промени в Закона за онлайн новините, които ще изискват платформи като Meta и компанията-майка на Google Alphabet да договарят споразумения за компенсации с издателите на новини, ако платформите искат да публикуват тяхно съдържание.
Meta каза в изявление, че законопроектът е „фундаментално погрешен“ и че предприема ход за блокиране на съдържание от издатели и разпространители, за да се съобрази със законопроекта.
От съобщението не става ясно дали Meta ще преразгледа разрешаването на новини в бъдеще; когато подобен закон беше приет в Австралия през 2021 г., компанията първоначално каза, че ще блокира новинарския поток, след което постигне споразумения с издателите. Според новия закон Канадската комисия по радио-телевизия и телекомуникации ще отговаря за посредничеството, ако издателите и платформите не могат да постигнат споразумение.
Членове на канадския парламент, като Крис Битъл от Либералната партия, казаха, че законопроектът ще бъде важно средство за осигуряване на приходи на пресата във време, когато все повече новинарски издания фалират.
Сделките между технологичните платформи и издателите на новини може да се случи и в Калифорния съвсем скоро. Подобен законопроект, като този в Канда, премина през щатското събрание по-рано този месец и очаква гласуване в Сената. Както направи в Канада, Meta каза, че ще блокира новинарски статии във Facebook в Калифорния, ако законопроектът стане закон.
Ходът на Meta да блокира новинарски статии за потребителите на Instagram и Facebook в Канада не е изненада. Преди законопроектът да бъде приет, Meta и Google заявиха, че ще премахнат достъпа до новинарско съдържание в Канада, ако бъде одобрен. Вицепрезидентът на новините на Google Ричард Гинграс каза в показания пред сенатска комисия, че компанията ще трябва да премахне връзките към новинарски статии, открити в резултатите от търсенето в Канада.
Новият закон на Канада е много подобен на този, приет в Австралия през 2021 г., който даде на правителството на страната властта да кара компании като Meta и Google да договарят компенсаторни сделки за новинарски бизнес. Правителствен доклад, публикуван през 2022 г., установи, че законът до голяма степен е проработил, като технологичните компании и новинарските издания са постигнали повече от 30 сделки. Първоначално Meta каза, че ще блокира новини след приемането на закона, но в крайна сметка постигна споразумение с австралийското правителство, което отмени решението им.