Откъде „Вагнер“ получава парите си?
Частната военна компания „Вагнер“ премина от подпомагане на инвазията на Русия в Украйна към кратък бунт срещу президента Владимир Путин този уикенд, драматична промяна, след като групата и нейният собственик – олигархът Евгений Пригожин – натрупаха власт и спечелиха стотици милиони долари.
„Вагнер“ е предлагала услуги за сигурност на десетки слаби и разкъсвани от войни африкански и близкоизточни държави, а компании, за които се твърди, че са свързани с Пригожин, са генерирали 250 млн. долара от природни ресурси в тези нации през четирите години преди руската инвазия в Украйна, разкрива разследване на Financial Times.
Сирия: Съобщава се, че „Вагнер“ е помогнал на президента на Сирия Башар ал-Асад да се бори с бунтовническите групи и Ислямска държава, а свързаните с Пригожин петролни компании като Evro Polis са предоставили на групировката 25% дял върху всички печалби от петролни и газови находища, които „Вагнер“ е освободила от хватката на Ислямска държава, казаха Асошиейтед прес и Министерството на финансите на САЩ през 2018 г.
Evro Polis генерира 134 милиона долара брутни продажби и 90 милиона долара печалба само през 2020 г. от превземането на петролни полета от Ислямска държава по време на гражданската война в Сирия, установи Financial Times.
Централноафриканска република: В замяна на осигуряване на наемници, които да подкрепят правителството и да спрат преврата срещу автократичния лидер на страната, фирмите, свързани с „Вагнер“, според съобщенията, поддържат значителен контрол върху добива на злато и диаманти в страната, както и правата върху горите.
Въпреки че оценките варират, приходите в Централноафриканската република са значителни: дипломатическа телеграма, получена от Politico по-рано тази година, предполага, че печалбите от добив на „Вагнер“ може да са близо 1 милиард долара, докато CBS изчислява, че свързаният с „Вагнер“ горски бизнес е донесъл още 1 милиард долара приходи.
Судан: Пригожин полага подобен сценарий, насочен към правата за добив на злато чрез компания, за която се твърди, че контролира M Invest, свързана с бившия судански диктатор Омар ал-Башир. Въпреки че ал-Башир вече не е на власт, дъщерно дружество на M Invest на Пригожин все още управлява суданска фабрика за обработка на злато, съобщи New York Times, а руски групи са отговорни за по-голямата част от контрабандния пазар, отнел злато на стойност 1.9 милиарда долара от Судан през 2021 г., съобщи CNN (Пригожин отрича връзки с минната компания).
Русия: Пригожин започна кариерата си в кетъринг индустрията на родната си страна, така че в допълнение към чуждестранни наемнически договори и права върху полезни изкопаеми свързаните с Пригожин субекти печелят пари от „раздути руски държавни договори“, се казва в скорошен доклад на правителството на Обединеното кралство. Компаниите, управлявани от Пригожин, са получили най-малко 3 милиарда долара от 2011 г. до 2019 г. в договори с руско правителство, в които се казва, че са за кетъринг, съобщава Current Time, подкрепян от правителството на САЩ новинарски източник.
Поради силната хватка, която групата „Вагнер“ има върху редица богати на ресурси страни, правителството на САЩ се тревожи за потенциалното бъдещо посегателство на групата, ръководена от Пригожин. Wall Street Journal съобщи, че САЩ са особено разтревожени от групата, която се опитва да получи достъп до либийския петрол, тъй като тя остава активна в обхванатата от конфликт страна, а изтеклите документи на правителството на САЩ показват, че „Вагнер“ се интересува от сключването на договор с правителството на Хаити, за да се справи с местните банди.
Бунтът
Пригожин поведе групата „Вагнер“ във въоръжен бунт в петък, след като обвини руската армия, че е атакувала един от лагерите на групата. „Вагнер“, който се е сражавал заедно с руските войски в Украйна, впоследствие претендира за контрол над военни съоръжения в руските градове Воронеж и Ростов. Бойците тръгнаха към Москва, но преди да стигнат до столицата, Пригожин и Путин се съгласиха да спрат бунта. Условията на сделката гласят, че Пригожин ще се премести в Беларус и никой, замесен във въоръжения бунт, няма да бъде изправен пред обвинения, според говорителя на Кремъл Дмитрий Песков. В неделя войските на „Вагнер“ започнаха да се изтеглят от Ростов и Воронеж. Бунтът последва месеци на кавги между Пригожин и руски военни лидери, които той обвини в лошо управление на инвазията в Украйна и лишаване на силите на „Вагнер“ от доставки.
Предисторията
Силната роля на Пригожин в Русия започва, когато той е представен на Путин през 90-те години. Бивш затворник, превърнал се в ресторантьор, Пригожин стана известен като „готвача на Путин“ заради кетъринг бизнеса си, който спечели договори с правителството, което доведе до близки отношения с Путин. През 2014 г. Пригожин основава фирмата за наемници „Вагнер Груп“, въпреки че многократно отричаше да притежава групата до миналата година и често отричаше всякакви връзки с африкански бизнес с минерали. Съобщава се, че групата, която включва армия от над 25 хил. души, е помогнала на Москва по време на анексирането на Крим през 2014 г. и е търсила договори с африканските правителства по търговски и геополитически причини. Групата също така е силно замесена в нахлуването на Русия в Украйна, включително набиране на затворници от руски затвори, за да се бият във войната. През годините – докато печелеше милиони – групата „Вагнер“ беше обвинявана в множество нарушения на човешките права като убийства, изтезания и изнасилвания в много от африканските и близкоизточните страни, където има досег върху природните ресурси.
По-рано тази година Министерството на финансите на САЩ определи „Вагнер Груп“ като транснационална престъпна организация, в опит за допълнително санкциониране на частната военна компания и ограничаване на способността й да извършва бизнес по света. Чуждестранни компании, които търгуват със санкционирани субекти като „Вагнер“, могат да бъдат лишени от правата си да използват щатския долар или финансовата система на САЩ, въпреки че свързаните с Пригожин компании са поддържали живота си чрез сложна мрежа от фирми.
Пригожин е отговорен и за финансирането на Агенцията за интернет изследвания, „ферма за тролове“, която беше обвинена за намеса в президентските избори в САЩ през 2016 г. В крайна сметка Пригожин призна за намесата в изборите, след като беше обвинен от федералните прокурори през 2018 г.