Газовият пазар – време за сделки
През миналата година цената на природния газ изригна до невероятни висоти заради манипулации от страна на „Газпром“, свързани с ограничаване на доставките, и притеснения за евентуален дефицит на газ през зимата. В резултат миналата година беше силна за производителите и търговците на природен газ, и най-вече на втечнен природен газ. Накратко, 2022-ра беше година на продавачите на газ, а купувачите бяха в слаба позиция – но нещата се обръщат доста бързо.
В последно време купувачите са във все по-силна позиция, особено що се отнася до средносрочни и дългосрочни договори за доставки на газ. Причината е, че през последните месеци се задвижиха редица мащабни газови проекти, които значително ще увеличат предлагането на газ. За да си гарантират възвръщаемост, инвеститорите в тези нови проекти активно търсят купувачи на своя газ.
В момента най-големите износители на втечнен природен газ са САЩ, Катар и Австралия, като и трите страни са в процес на значително увеличение на капацитета си – най-много в Катар и САЩ. Катар например изгражда най-големия нов проект за втечнен газ и до 2–3 години ще увеличи капацитета си с над 40%. Сега Катар търси купувачи за целия този газ, за да си гарантира възвръщаемост на инвестицията.
В САЩ също се развиват редица проекти, като очакванията са за увеличение на капацитета с над 80% в следващите пет години. По данни на Ройтерс само през първото полугодие на 2023 година в САЩ три нови проекта с капацитет от над 5 милиарда куб. фута на ден са достигнали финално инвестиционно решение, а няколко други проекта се надяват скоро да достигнат този етап. Но за да се случи това, е нужно да се намерят купувачи на газа. Просто защото банките изискват дългосрочни договори с купувачи на газ, за да се съгласят да финансират нови терминали.
Така в момента наблюдаваме конкуренция между производители на газ, които искат да намерят купувачи. Което засилва позицията на купувачите на газ и им дава възможност да договорят по-добри условия по дългосрочните си договори. Съответно в последно време виждаме редица нови сделки.
Например в последните седмици Катар сключи два дългосрочни договора за доставки на газ – първо 15-годишен договор с Бангладеш, а след това 27-годишен договор с китайска компания. В края на юни пък германска компания сключи 20-годишен договор с американската Venture Global. Очаква се доставките на газ по тези договори да започнат през 2026 година, когато ще бъдат готови съответните терминали.
Все още новите проекти имат значителен непродаден капацитет и продължава усиленото търсене на купувачи. И Катар, и САЩ гледат към Европа, където се отвори голяма пазарна ниша, след като „Газпром“ прекрати доставките. Но европейските компании не прибързват – напротив, възползват се от конкуренцията между доставчиците и се опитват да договорят максимално добри условия и цени. Не е лошо и „Булгаргаз“ да поеме по този път, за да постигне ниски цени с дългосрочен договор.