Remotion Fest Burgas събра работещи дистанционно от целия свят
Remotion Fest Burgas направи силна заявка морският град да се превърне в привлекателна локация за глобалната дигитална общност, която желае да работи от разстояние.
В първото си издание, между 21 и 25 юни, фестивалът събра на морския бряг дигитални номади, фрийленсъри, IT специалисти и бизнес лидери. Над 95% от присъстващите бяха чужденци, пристигнали от Португалия, Франция, Германия, Испания, Ирландия, Босна и Херциговина, Сърбия, Румъния, Украйна, Мароко и др.
“Целта на събитието беше да дадем начало на един закъснял разговор за дистанционната работа в България. Да покажем какви са предимствата й, защо тя е по-ефективна и продуктивна, и как все повече хора преминават към този модел”, посочи пред Forbes Антон Пенчев от Burgas Coliving&Coworking, който е един от идеолозите на фестивала и негов съорганизатор.
Remotion Fest Burgas e осъществен с подкрепата на община Бургас, и в партньорство с няколко частни фирми.
“Искахме да срещнем големите компании, използващи този модел на работа, с хората, желаещи да работят дистанционно. Да покажем колко лесно и достъпно е човек да получава допълнителни доходи, предлагайки своите умения в remotе и freelance платформите. И не на последно място – да покажем страхотните условия, които Бургас може да предостави на всички работещи дистанционно”, допълни Пенчев.
За да изпълнят намеренията си, организаторите умело бяха дозирали сериозната част и забавленията в програмата на Remotion Fest Burgas. Лекциите, уоркшоповете и семинарите бяха комбинирани с часове за йога на плажа, уиндсърф и други летни спортове, концерти под открито небе, парти на лодка. Участниците във фестивала разполагаха с глемпинг зона, споделени пространства за работа, арт и спортна ареи, и дори бийч бар.
Конферентната част също беше на морския бряг – в Конгресния център на пристанището. На сцената му като ключови спийкъри излязоха световни експерти в работата от разстояние като Роуена Хенинган, Елза Родригес, Мине Дедекоча, Али Грийн и др. В своите презентации те засегнаха теми, свързани с уникалните проблеми и новостите в бързоразрастващия се пазар и начин на живот на дистанционна работа и пътуване. Споделиха своя опит в разчупването на традиционния модел, предизвикателствата, през които са минали, конкретните стъпки, които трябва да се направят, за да осъществят фирмите и хората промяната в начина си на труд.
Под прожекторите застанаха и лидери от българския технологичен бизнес като съоснователя на Scalefocus и GigsRemote Пламен Цеков, Стоян Ангелов, съосновател на Evedo, както и мениджъри, дигитални специалисти, експерти по кибер сигурност и адвокати, които представиха различни перспективи към темата. “По време на събитието се даде фокус на най-важните теми в областта на световната икономика, гиг икономиката, човешкия облак. Бургас показа, че е иновативен град и се включи в световните тенденции със страхотна сила”, коментира Цеков, чиято компания GigsRemote е съорганизатор на фестивала.
“Бургас наистина има всичко необходимо за работещите дистанционно и за дигиталните номади”, сподели и един от най-популярните в глобален мащаб адвокати на дистанционната работа Роуена Хенинган.
“Remotion Fest Burgas успя да събере някои от най-влиятелните хора, защитници на работата от разстояние от цял свят. Всички бяха впечатлени от прекрасната организация, интересните презентации, уъркшопи, разговори и концерти на обособена плажна зона. Смятаме, че това събитие ще се превърне в едно от най-значимите в Европа през следващите години”, посочи Антон Пенчев не само постигнатото с първото издание на Remotion Fest Burgas, но и амбициите на организаторите занапред.