Петър Митев създава нова фондация в образованието
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
За 20 години Петър Митев превръща Chaos в световен лидер при обработката на 3D визуализации. Следващата му цел? Да премахне пропастта между образователните институции в България и те да работят заедно чрез Big Orange Foundation.
Трудно ще намерите дизайнер, който се занимава с триизмерна визуализация и не е чувал за българската софтуерна компания Chaos. Тя позволява компютърно генерираните изображения да се превръщат в анимация, която е трудно различима от реалността. С оборот от 36.3 млн. лв. в началото на 2022 г. българската компания се сля с германската Enscape и запази името си.
Петър Митев, дотогава изпълнителен директор и съосновател на Chaos, е вложил в компанията последните 20 години от живота си. Когато става ясно, че ще излезе от оперативна роля, пред него се появява въпросът сега къде да насочи енергията си, за да даде най-голяма стойност на обществото.
„Малко са темите в България, в които има пълен консенсус, че страната се е провалила тотално. Една от тях е образованието. Колкото хора съм питал, винаги съм чувал един и същи отговор“, казва Митев (48). Той е виждал проблемите в образованието през неподготвените нови кадри в Chaos и от трудностите в процеса по учене на децата на приятелите му.
Решен да допринесе за справянето с хаотичния подход в сектора, на 30 януари 2023 г. Митев основава Big Orange Foundation. Нейната основна цел е да помогне на институциите в образованието да заговорят заедно и да се справим с работата на парче. Осъзнава, че това е сложна и амбициозна задача, но това не го притеснява.
„КОГАТО ЧОВЕК УСПЕЕ ДА ПОСТИГНЕ НЕЩО В ТОЗИ ЖИВОТ, ЗАПОЧВА МАЛКО ИЛИ МНОГО ДА СИ ВЯРВА И ДА МИСЛИ, ЧЕ МОЖЕ ДА НАПРАВИ ОЩЕ ПОВЕЧЕ. АЗ СЪМ С ТОЧНО ТАЗИ ПРЕДСТАВА, ЧЕ МОГА ДА НАПРАВЯ НЕЩО ОЩЕ ПО-ГОЛЯМО ОТ CHAOS.“
Това става ясно и от името на фондацията. Думичката „big“ показва мащаба, който търси Митев: „Ще променяме човечеството чрез локални инициативи в образованието“. Оранжевото е любимият му цвят, а когато някои от приятелите му трябва да обяснят какъв е като човек, просто казват оранжев.
Към момента фондацията се финансира с лични средства на Митев, но в бъдеще ще се търси външен капитал. Петър Митев развива организацията, като му помагат двамата му асистенти. Те подкрепят и негови бизнес начинания. Митев е инвестирал в компании в роботиката, летящите апарати и изкуствения интелект, като в някои от стартъпите казва, че се е включил сериозно оперативно.
Тези негови начинания всъщност му помагат за фондацията. Нейната основна дейност ще бъде ограмотяване на хората. „В днешно време са задължителни компетенции разбирането, управлението и използването на инструменти с изкуствен интелект. Big Orange Foundation ще следи за новите решения на пазара и ще споделя знанието за тях.“
За да се случи това, е възможно фондацията да изгради частни образователни институции като детски градини, училища или университети. Преди да вземе това решение, Митев иска да навлезе в темата. „Аз съм бизнесмен и не разбирам как работят институциите и образованието. Виждам обаче, че нещата там не се получават. Затова тръгвам с ясната идея, че имам нуждата да разберем какви са проблемите и с какво можем ние да помогнем.“
Затова започва да си прави срещи с хора от министерствата и комисиите в тях. След срещи с 15 представители на администрацията разбира, че има голямо разминаване между мнението на бизнеса за случващото се и реалностите. „Имаме качествени експертите в министерствата и някои от тях работят много. Крайният резултат е нулев, защото се отмятат бюрократични задачи и се изпълняват проекти, които след документацията и паричния превод умират.“
Като първа стъпка към по-големия проблем Петър Митев избира да помогне на училищата и преподавателите в тях да направят програмите си по-ангажиращи. „Министерството на образованието и науката вече дава малко повече свобода на образователните институции да бъдат гъвкави и да надграждат учебната си програма. Изключително малко хора обаче се възползват от тази възможност“, казва Митев. Той открива, че има много директори и учители, които искат да изградят хубава програма, но нямат времето, средствата или експертизата за това. Тук се появява Big Orange Foundation и Петър Митев, за да помогнат.
Митев иска да разшири инициативата и търси представители на частния и публичния сектор, които искат да им помогне и да работят заедно по проблема. Тук няма време за губене, защото една от амбициите на основателя на Big Orange Foundation е да превърне България в най-образованата държава на планетата за 20 години. Същото време, за което Митев е превърнал Chaos в лидер на пазара и е излязъл от оперативната дейност.
В трети курс Петър Митев прекъсва бакалавърската си програма към Факултета по математика и информатика към Софийския университет заради три невзети изпита. По това време създадената от него компания Chaos расте, а Митев е неин изпълнителен директор. Пет години по-късно (на 28) възстановява студентските си права, но отново не успява да завърши. Митев вярва, че неговият успех е по-скоро изключение, и не подкрепя предприемачите, които прекъсват висшето си образование. Вместо това вярва, че учебните заведения трябва да направят програмите си така, че образованието и бизнесът да вървят заедно.