Рязък спад на сливанията и придобиванията в световен мащаб, нито една „мега сделка“ през второто тримесечие
С 36 на сто на годишна база са се свили сливанията и придобиванията в световен мащаб. Инвестиционни банкери и адвокатски кантори обаче изразяват оптимизъм, че възстановяването на фондовите пазари постепенно ще вдъхне увереност и ще промени нагласите на бизнес ръководителите към сключване на сделки.

Общата стойност на сливанията и придобиванията в световен мащаб е спаднала до 732,82 милиарда долара през второто тримесечие на годината, спрямо 1.14 трилиона долара през същото тримесечие на миналата година, сочат най-новите данни на компанията за финансови проучвания Dealogic, цитирани от „Ройтерс“.
„Високите лихвени проценти и липсата на напредък около повишаването на тавана на дълга на САЩ създадоха условия за предпазливост по отношение на сделките“, се казва в доклада..
Все пак стойността на сливанията и придобиванията през второто тримесечие надхвърля тази, отчетена през първото тримесечие на годината, когато бяха обявени сделки за едва 601.32 млрд. долара, съобщава БТА. Това дава основание за оптимизъм на онези, които твърдят, че възстановяването на пазара на сливания и придобивания е започнало.
На годишна база през второто тримесечие сливанията и придобиванията в САЩ са намалели с 30 на сто – до парична стойност от 318,4 милиарда долара. За същия период обемите на тези сделки в Европа и Азиатско-тихоокеанския регион са се свили съответно с 49 на сто и 24 на сто.
По-предизвикателната среда за изкупуване с ливъридж, затруднява придобиванията за фирмите за частни капиталови инвестиции и допринася за спада при тези сделки, предупреждават инвестиционни банкери и адвокатски кантори.
От началото на годината досега обемите на изкупуванията, осъществени чрез частен капитал, са намалели с 59 на сто на годишна база до 196.66 млрд. долара.
През второто тримесечие общата стойност на големите сделки е намаляла с над 50 на сто спрямо същия период на миналата година. През тримесечието не е била подписана нито една т. нар. „мега сделка“, която обикновено се свързва с трансакции на стойност над 25 милиарда долара.