5 пътешествия, вдъхновени от Индиана Джоунс
Инди се завръща. С излизането на петия филм за най-известния археолог в света – “Индиана Джоунс и реликвата на съдбата”, желанието за далечни приключения отново се засилва.
Индиана Джоунс вдъхновява световни пътешественици и изследователи от реалния живот още от 1981 г., когато”Похитителите на изгубения кивот” излезе на голям екран. “Докато растях в Египет, всички познаваха Индиана Джоунс”, казва египтологът Рами Романи. “Някои филми са толкова вкоренени в египетската култура, че се превръщат в прилагателни. “Индиана Джоунс” е прилагателно в Египет. Независимо дали сте гледали филмите или не, знаете какво означава това.”
Откакто преди 42 години франчайзът за първи път постави археологията във фокуса на общественото внимание, много от умопомрачителните места, показани във филмите, преживяха и се възползваха от своя момент на слава. Авторът на Forbes Джо Силс пише, че около тях се появява една цяла индустрия, отчасти благодарение на поколенията пътешественици, вдъхновени от света на безразсъдното обикаляне из древните останки и музейните приключения на създателя Джордж Лукас.
Ето пет дестинации от филмите за Индиана Джоунс, които можете да посетите в реалността:
Гиза, Египет
Шумните улици на Кайро и скритият свят под пясъците на платото Гиза са първите стъпки към филмовия франчайз. И двете са в главните роли в “Похитителите на изчезналия кивот” и се превръщат в запомнящи се декори на поредицата. Въпреки че голяма част от снимките на “Похитителите” се провеждат в Тунис, Египет остава свят, здраво свързан с Индиана Джоунс.
“Въздействието на Инди върху египтологията е положително”, казва Романи. “Колкото повече информираност, толкова по-добре. Древноегипетската история и археология, според мен, не принадлежат само на египтяните. Те принадлежат на човечеството и колкото повече хора вече знаят за тях, толкова повече подкрепа получаваме за това наследство от цял свят.”
Национален парк “Йосемити”, Калифорния
“Храмът на обречените” донесе със себе си една емблематична екшън сцена, която помним 39 години след премиерата на втория филм. Близо 15 минути Инди и компания се спускат по водни бързеи след неправдоподобно аварийно бягство от разбиващ се самолет. Сцената е известна отчасти с това, че шапката на Инди успява да се задържи на главата му по време на потапянето в мощните бързеи.
Кадрите са заснети в калифорнийските планини Сиера Невада, а самият рафтинг се прави по река Тулумне близо до националния парк “Йосемити”. Не е необходимо да сте опитен в рафтинга, за да се насладите на реката. Един преход с раница на гърба покрай бързите й води, може да ви осигури гледка отблизо, без да се налага да плувате.
Петра, Йордания
Режисьорът Стивън Спилбърг е бил на висота, когато е избрал Петра за кулминационна сцена за местоположението на Светия Граал в “Индиана Джоунс и последният кръстоносен поход” от 1989 г. След участието си в кинохита Петра – до голяма степен забравена в продължение на 1200 години, преди най-накрая да се появи на картите през XIX в. – започва да привлича по 5000 туристи на ден. Миналата година числото на посещения е наполовина, като малко над 905 000 души са посетили “розовия град”.
Водопадите Игуасу, Аржентина и Бразилия
През 2008 г. Харисън Форд отново облича “униформата” на археолога за филма “Индиана Джоунс и Кралството на кристалния череп”. Макар и не толкова харесана, колкото оригиналната трилогия от 80-те години на миналия век, творбата с участието на Шая Лебоф и Кейт Бланшет успява да запази усещането си за приключение.
За щастие на пътешествениците много от спиращите дъха гледки, изобразени във филма, остават толкова реални, колкото и преди. Игуасу се изливат в пропастта между две южноамерикански държави, и са най-голямата система от водопади в света. Тя се състои от 275 водопада, разположени във формата на подкова. Те привличат над един милион посетители годишно.
Мелроуз, Шотландия
Една от най-зрелищните локации в последния филм за приключенията на археолога – “Индиана Джоунс и реликвата на съдбата”, е Шотландия и драматичният виадукт от XIX век на р. Нит Туид. През 2021 г. бдителни наблюдатели забелязват Форд с характерната му федора близо до виадукта, заобиколен от около 60 членове на екипа. Тогава не е ясно каква роля трябва да играе мястото в предстоящия филм, но е сигурно, че на Шотландия й предстои да се възползва от звездна си слава.
Междувременно National Geographic Expeditions наскоро обявиха стартирането на туристическо приключение в Шотландия за 2024 г. Маршрутът започва в Единбург, северно от Мелроуз, и отвежда пътешествениците на ръководени от археолози преходи в подножието на планината Бен Невис, през националния парк Лох Ломонд и Тросач, в планинските райони и до остров Скай.