Локомотиви за пример
Семейната компания „Експрес Сервиз“ е първата и единствена в България, която произвежда локомотиви. Машините на русенския завод са предпочитани от Европа до Австралия

Гарата Lyon Part Dieu в Лион гъмжи от хора, час пик е. Високоскоростният електрически влак от Париж точно е пристигнал на първи перон и пътниците вече бързо се насочват към изходите на гарата. Към влака стрела потегля малък маневрен жълт локомотив. Бързо се скачва с голямата машина и бавно потегля към близкото депо, където ще бъде внимателно проверена, преди отново да се отправи с над 300 километра в час към френската столица. Рутина, която се случва по няколко пъти на ден, а малкият жълт локомотив е главно действащо лице в тази история. Носи името ES1000 и е разработен в България от „Експрес Сервиз“.
„Истинска гордост е да видиш нещо направено в България да обслужва TGV – едни от най-известните високоскоростни железници в Европа“, казва Цветелин Колев, зам. изпълнителен директор на българската семейна компания „Експрес Сервиз“, която поддържа и произвежда локомотиви. Екипът на Forbes разговаря с 41-годишния предприемач в ден, в който той е ангажиран с редица стратегически решения.
По-рано през деня техен локомотив е дерайлирал в голямо циментово предприятие и Колев е ръководил операцията по вдигането на машината. А малко по-късно е приключил успешно покупката на 54 товарни вагона, които предстои да бъдат реновирани. Те ще затвърдят новото бизнес направление в „Експрес Сервиз“ – товарен жп превоз. „Амбицията ни е да покрием колкото се може повече ниши на железницата.“
Всяка дума, всяко действие на Цветелин Колев е с мисъл за добрия имидж на „Експрес Сервиз“. Компанията индиректно е наследник на едно от най-старите частни дружества в страната – създадения през 1866 г. завод за поддръжка на парните локомотиви по първата жп линия в България – Русе–Варна. След 1945 г. той е национализиран и прекръстен на Локомотивен вагонен завод „Васил Коларов“ и преминава под ръководството на Българските държавни железници.
През 1976 г. във фабриката започва работа като шлосер Анастас Колев, бащата на Цветелин. По онова време заводът е в разцвета си, има над 3 хил. служители и стотици ангажименти. Анастас Колев се доказва като един от най-добрите във фабриката и е назначен за технически ръководител. Горе-долу по това време са и първите спомени на Цветелин, който тогава е на три години. „Вместо по детските площадки, аз си играех по строителните в завода.“
Той описва баща си като „най-добрия експерт по локомотиви в България. Има 50 години стаж. У нас няма друг инженер с толкова много натрупан опит и знания. Баща ми е като няколко университета в едно – всеки около него научава неща, които едва ли има къде да научи.“ Цветелин расте и интересът към влаковете – също. Често ходи с баща си в завода и гледа отблизо как се ремонтират огромните машини. Не се притеснява да се поизцапа, за да помогне на някой от майсторите.
Годината е 1997-a, Анастас Колев вече е зам.-директор в завода и е един от най-опитните, с над 30 години стаж. Над локомотивния вагонен завод обаче надвисват буреносни облаци. Държавата обявява предприятието за приватизация и всичко тръгва надолу. Новите собственици имат една цел – бързо да изпомпат колкото се може повече от компанията. „Срещу активите съмнителни групировки изтеглиха големи кредити и завлякоха банката кредитор. Всичко беше разпродадено и унищожено. Заводът беше буквално скрапиран“, спомня си Цветелин, който по онова време е ученик в английската гимназия в града.
Анастас Колев вижда как мястото, в което е вложил голяма част от живота си, постепенно чезне. Започва да се чуди има ли как това да се промени. Срещу групировките няма как да се бори, държавата е безпомощна. Анастас Колев предприема смел ход – през 1998 г. създава собствена компания за поддръжка на локомотиви, кръщава я „Експрес Сервиз“. Тегли заем и купува малък парцел в района на русенската гара Образцов чифлик. Запретва ръкави и заедно със семейството си и познати собственоръчно построяват цех, в който да ремонтират локомотиви. Успява да изкупи част от техниката на приватизирания завод, тъй като никой освен него не проявява интерес към толкова специфично оборудване.
По онова време в страната има над 200 частни компании, собственици на локомотиви, които се нуждаят от поддръжка. „Това бяха основно индустриални предприятия, които познаваха от години баща ми и неговата работа. Така сложихме начало на новия бизнес, а ноу-хауто и експертизата от 130-годишната история на стария завод бяха пренесени и съхранени.“
В началото локомотивите се ремонтират лично от Анастас Колев, има още един-двама служители, които му помагат. Включват се и съпругата му Теменужка, която помага с администрацията и счетоводството, и 16-годишният Цветелин. Впоследствие се присъединява и по-малкият син Светослав. Така компанията се затвърждава като семейна, а бизнесът започва да се разраства. С увеличаването на поръчките „Експрес Сервиз“ започва да привлича талантите от стария завод „Васил Коларов“.
Виждайки, че нещата се случват и бизнесът става устойчив, Анастас Колев започва да преследва една своя мечта – да създаде собствен нискоразходен маневрен локомотив. Инженерът е подтикнат и от клиент, който иска да му направят подобна машина. Сяда на чертожната маса и скицира бъдещата машина. През 2002 г. от малкия цех на „Експрес Сервиз“ излиза първият локомотив, нещо повече – това е първият локомотив, произведен в България. Клиентът е много доволен и прави поръчка за още една машина. И така паралелно с ремонтите започва и производство, а семейство Колеви вече са оптимисти за бъдещето.
През 2005 г. отново по запитване на клиент от Германия са изправени пред нов предизвикателен проект. Впечатлен от техните дизелови локомотиви, ги пита дали не могат да направят нов модел, като приложат акумулаторна техника. „Установихме, че един такъв локомотив може да върши същата работа като традиционен дизелов локомотив. Казвам традиционен, тъй като до 2005 г. всички бяха дизелови. Силно замърсяващи и неефективни. Ние видяхме ниша, в която жп маневрите може да се правят с много по-малко разходи, и най-важното – екологично. Започнахме да размишляваме, да смятаме, да чертаем и установихме, че е възможно. Направихме го“, разказва Цветелин Колев.
Клиентът е много доволен и поръчва няколко бройки от новата машина. Оказва се, че „Експрес Сервиз“ е първата компания в Европа, която прави акумулаторен маневрен локомотив, което се оказва огромен коз. Поръчките за новата машина започват да растат, но малкият цех вече не може да отговори на нуждите и търсенето. Семейство Колеви се нуждаят от завод. Купуват нива от 20 декара и след доста разправии земята е вкарана в регулация. През 2009 г. заводът отваря врати. През същата година успяват да изкупят цялата останала налична техника от вече фалиралия завод „Васил Коларов“.
Към днешна дата семейство Колеви и „Експрес Сервиз“ са произвели над 70 локомотива за клиенти от четири континента. Франция е най-големият, а локомотивите на българската компания може да се видят в Германия, Швейцария, Прибалтика, Египет, Русия, Бразилия, Китай, Австралия. Оборотите на компанията растат устойчиво всяка година, като за 2022 г. са около 19 млн. лв., а голяма част от печалбата се реинвестира в модернизация и разрастване на завода. Важна част от успеха на „Експрес Сервиз“ са хората, а намирането им е трудно. Имат специалисти по механика, хидравлика, пневматика, електроника, електрическо оборудване, мехатроника. „Нашата работа е занаят, който е доста специфичен. Голяма част от талантите ни сме ги обучили и развили самостоятелно“, казва Цветелин Колев.
Най-много семейство Колеви се гордее с конструкторския екип, той проектира нови локомотиви, които не отстъпват на конкурентите им от Siemens, Stadler, Vossloh. „Да седим наравно на една маса с лидерите в железопътния бранш, е изключително признание и голяма отговорност. Не трябва нито за миг да изоставаме технологично, дори трябва да изпреварваме времето, както направихме с нашите маневрени акумулаторни локомотиви.“ Заводът работи като една добре смазана машина, като през тази година се очаква от него да излязат 10 нови локомотива. Собствениците обмислят ново разширяване на фабриката, където да отворят нови поточни линии.
„Експрес Сервиз“ има своя ниша, която големите играчи в бранша не искат да запълват. „Малкият размер на локомотивите дава възможност да сме изключително гъвкави. Затова привличаме по-малки клиенти, на които за една или две бройки локомотиви големите производители няма да обърнат внимание. Имат конкретни изисквания и виждат, че при нас могат да се осъществят“, казва Колев.
Освен производство и ремонт, семейната компания е заела още една ниша, която се радва на голям успех в България – жп маневрен оператор. „Ние сами извършваме маневрена дейност, включително с нашите собствени локомотиви. На никое минно, металургично или циментово предприятие не му се занимава с жп дейност, аутсорсват го на нас.“
През годините „Експрес Сервиз“ се налага като надежден партньор, работи успешно и с швейцарските железници, които имат едни от най-строгите норми, правила и стандарти. Не така стоят нещата с нашата БДЖ. Дълги години държавата пренебрегва услугите на „Експрес Сервиз“, по думите на Колев – „защото не играем по техните правила. Те са свикнали да ги ухажват, ние не работим така“. Все пак отскоро държавната компания има договори с русенската за ремонт на локомотиви, но отношенията между двете страни отново се изострят.
В Плана за възстановяване и устойчивост на България е записано, че в страната ни трябва да се купят 18 акумулаторни локомотива. Като единствения местен производител на подобни машини „Експрес Сервиз“ дава индикативно предложение, че ще изпълни поръчката за бюджет от 21 млн. лв., разказва Колев.
В края на април 2023 г. Министерството на транспорта пуска обществена поръчка за покупка на акумулаторни машини за 150 млн. лв. „Те усложниха заданието само и само да не купят локомотиви от България. Първоначално беше записано 18 акумулаторни локомотива, които да работят в депата, впоследствие им вмениха други функции, заради които не можем да участваме. В никоя държава не биха пренебрегнали собствения производител в интерес на чужда фирма. Ние доставяме такива локомотиви на френските железници например. По техните планове за декарбонизация и дигитализация нашите машини отговарят на изискванията, но не и за българските“, обяснява с лека тъга Колев.
Той посочва, че ще сезират за казуса Европейската комисия и Министерството на финансите, но обяснява, че ще насочат усилията си в друга посока. „Искаме да запазим лидерското си място на пазара за акумулаторни локомотиви в Европа. Да навлезем в нови ниши и да сложим устойчиво България на картата на производителите на висококачествени локомотиви.“