Най-добрите и най-лошите инвестиции от началото на 2023 г.
Вълнението заради потенциалния край на увеличението на лихвените проценти от страна на Федералния резерв доведе до зашеметяващо покачване сред по-рисковите активи, които бяха паднали до мрачно ниски нива през миналата година. Това помогна на биткойн и технологичните гиганти отново да се появят като лидери на пазара, дори и някои експерти да се притесняват, че тенденцията може да не продължи.
Ключови факти
– След като се срина над 60% миналата година, цената на биткойн се повиши с 83 на сто през 2023 г., като това го направи най-добре представящият се клас активи сред повече от две дузини, проследени от анализатори от Goldman Sachs.
– Слуховете около институционалния гигант BlackRock, кандидатстващ за борсово търгуван фонд, базиран на биткойн, помогнаха за растежа на най-голямата в света криптовалута , но рисковия актив се възползва и от инфлацията, която падна на най-ниските нива от началото на 2021 г., а това даде надежда на инвеститорите, че Федералния резерв ще спре повишаването на лихвите и евентуално ще ги намали по-късно тази година, за да се избегне рецесия.
– Възможността за по-ниски лихви по подобен начин оформи вихрушка от растящи акции, а секторът на информационните технологии, NASDAQ 100 и RUSSELL 1000 Growth Index (всеки от тях отчита Apple, Microsoft и Nvidia сред най-големите им компоненти) се повишиха съответно с 40, 38 и 27 %.
– Дори и коригирани чрез коефициента на Шарп (съотношението възвращаемост/риск), секторът на информационните технологии, NASDAQ 100, Russell 1000 Growth Index и биткойн все още са най-добрите класове активи – далеч превъзхождайки S&P 500, който нараства с 14 % тази година, след като падна близо 20 % през 2022 г.
– На обратната страна са суровия петрол и енергийните акции – които удариха небето, когато икономиката връщаше назад по време на Пандемията. Те водят сред най-лошо представящите се активи през тази година, падайки съответно с 12% и 9%, тъй като производителите на петрол предупреждават, че глобалните икономически проблеми могат да се засилят през втората половина на годината и потенциално да навредят на търсенето.
– Нагласите на инвеститорите достигнаха до най-високото си ниво от повече от две години, а стратегът на Морган Стенли Майкъл Уилсън скоро описва огромните разлики на пазара – от миналогодишния стръмен спад до зашеметяващото покачване през първото полугодие на тази година, като преход от „страх към алчност. ”
Най-добре представящи се активи през 2023 г. досега (ръст в %)
1 . Биткойн – 80%
2. Информационни технологии- 40%
3. Nasdaq 100- 38%
4. Комуникационни услуги- 36%
5 . Потребителски дискреционен сектор * – 31%
6. Russell 1000 Growth Index- 27%
Най-лошо представящи се през 2023 г. досега (спад в %)
1. Суров петрол -12%
2. Енергиен сектор – 9%
3. Комунални услуги- 5%
4. Финансов сектор -3%
5. Здравеопазване- 2%
6. Недвижими имоти- без промяна
Ключов фон
Пазарите се сринаха миналата година, тъй като перспективата за по-високи лихви подхранваше опасенията, че икономиката ще се разпадне, но рецесията, която много експерти прогнозираха, все още не се осъществява. В действителност последната партида корпоративни приходи показа, че въпреки икономическите ветрове компаниите са много издръжливи, и много от тях са надхвърлили очакванията. Средните приходи нараснаха с 4% през първото тримесечие, в сравнение с прогнозите по-малък от 2% ръст. Въпреки това, има признаци на слабост. Намаляването на фискалната подкрепа, по-ниската ликвидност и въздействието на падащата по-бърдо от очакваното инфлация, кара стратезите в Morgan Stanley да са предпазливи по отношение на последното покачване на пазара.
Какво да следим
Един голям сигнал за внимание, средното покачване на акциите в индекса S&P е само 3% тази година – значително по-ниско от общата възвращаемост, като общото повишаване се дължеше основно на технологични гиганти като Apple и Microsoft. “Най-тревожната дивергенция остава в най-силния индекс – Nasdaq,“ казва Уилсън, отбелязвайки, че раздалечаването, измерено с процента на акциите, превъзхождащи по-широкия индекс е в една от най -екстремните си точки в историята. “Ако това покачването при мечи пазар е наистина нов пазар на биковете, това ще трябва да се промени.”
* Потребителски дискреционен сектор – произвежда стоки, които не са от първа необходимост