МедТех милиардерът, който води патентна война с Apple
Джо Киани, основателят и главен изпълнителен директор на Masimo Corp., е похарчил 60 млн. долара, борейки се в съда за Apple Watch срещу компанията, която вече има пазарна капитализация от близо 3 трлн. долара. Междувременно той е изправен и пред битка със собствения си борд за потребителския технологичен тласък на компанията си.
През май 2013 Джо Киани, основателят и главен изпълнителен директор на компанията за медицински технологии Masimo Corp., отива на среща до седалището на Apple в Купертино, за да обсъди потенциално сътрудничество с компанията. Гигантът в потребителските технологии тогава е в процес на разработване на Apple Watch и разучава начини за включване на различни сензори, следящи здравето. Основана през 1989 г., Masimo е най-известна със своите пулсови оксиметри – устройства, използвани в болниците, които се прикрепят към върха на пръстите на пациентите, за да измерят нивата на кислород в кръвта им.
„Самият аз не исках да бъдем в потребителското пространство“, казва Киани.
„Мислех, че Apple ще бъде чудесен партньор, който да вземе нашата технология и да я направи достъпна за масите.“
Masimo е една от 28-те компании, с които Apple се среща във връзка с проекта Apple Watch. Вътрешно ръководителите на Apple обмислят потенциално придобиване на Masimo, но в крайна сметка го отказват, тъй като продуктите на Masimo таргетират болници, което е извън основния потребителски фокус на Apple. „Придобивания от такъв размер не са в нашия стил“, пише Адриан Перика, вицепрезидентът по корпоративното развитие на Apple в имейл до Тим Кук, изпълнителния директор на компанията. Десет години по-късно, Apple и компанията, която отхвърли, са въвлечени в съдебна битка за Apple Watch, водена на много фронтове. Apple контролира над 56% от глобалния пазар за смарт часовници, който се очаква да достигне стойност от 33 млрд. долара през 2023 г., според IDC, компания, предоставяща пазарна информация. Фирмата прогнозира, че по-големият пазар на т.нар. wearables ще достигне глобално близо 63 млрд. долара.
Тези съдебни битки идват, докато Киани, чието богатство Forbes оценява на 1.2 млрд. долара, започва да навлиза в потребителското пространство със „здравен часовник“ за 499 долара, пуснат на пазара миналия август, смарт часовник за 999 долара, който се очаква да излезе тази есен, както и редица други wearables. 58-годишният милиардер твърди, че Apple привлича неговите служители, краде търговски тайни, и нарушава патентите на Masimo, свързани с пулсова оксиметрия и неинвазивни измервания. Apple отхвърля обвиненията, а делото за търговски тайни приключва като неправилно проведен съдебен процес през май, въпреки че Киани се зарича на повторно разглеждане.
По-непосредствено значение за Apple и Masimo има решение от Комисията за международна търговия, очаквано в средата на юли 2023 г., което може се окаже ключова повратна точка в битката. Комисията преразглежда по-ранно решение на съдия, който е установил, че технологичният гигант е нарушил два от патентните иска на Masimo. Ако агенцията застане на страната на Masimo, това потенциално може да доведе до забрана за внос на определени модели Apple Watch. Адвокатите на Apple твърдят, че Масимо се опитва да „осъществи натиск върху бизнеса и съдебните спорове“, за да извади Apple Watch от американския пазар. Според тях подобна забрана би навредила на потребителите и потенциално би попречила на бъдещи медицински изследвания.
След повече от три десетилетия продажби в болници, Киани поема огромен риск за бъдещето на Masimo. Уолстрийт не е непременно запален по решението му да закупи Sound United, производител на аудио и високоговорители, за 1 млрд. долара миналата година. Целта зад решението е да увеличи своите канали за дистрибуция сред потребителите, а резултатът е загуба на 5 млрд. долара пазарна стойност за една нощ, тъй като цената на акциите пада след новината. (Текущата пазарна капитализация на Masimo е 8.7 млрд. долара.) Този ход привлича инвеститора-активист Politan Capital Management, воден от Куентин Кофи, който взима 9-процентов дял в Masimo на стойност около 800 млн. долара. В писмо до акционерите Кофи твърди, че настоящият борд не е успял да овладее Киани и му е позволил да следва „нефокусирана стратегия“, която е далеч от основния бизнес на Masimo.
Изглежда, че мнозинството от акционерите на Masimo споделят тази загриженост.
Тази седмица те гласуваха да добавят Кофи към борда на директорите, както и друг кандидат на Politan – бившия изпълнителен директор на Johnson & Johnson, Мишел Бренън. Това се случва след разгорещена битка за пълномощници, в която в писмо до акционерите Кофи описва стратегията на Masimo за достигане на потребители като „всичко навсякъде и наведнъж”.
Въпреки това Киани и новите членове на борда изглеждат на едно мнение по съдебния спор с Apple. През май в презентация пред инвеститор Politan казва, че стойността на съдебния спор е неизвестна, но има „очаквания Masimo да надделее“. Кофи отказва да коментира. В скорошно интервю за Forbes, Киани признава, че бъдещето на бизнеса на Masimo с потребителски технологии зависи от крайния резултат на съдебния спор с Apple. „Трябва да спра [Apple] да използва моята технология, за да имам място на масата, докато не стана достатъчно голям и имам достатъчно време, за да създам комерсиален двигател, бранд.“
От своя страна Apple твърди, че Masimo всъщност копира нейните технологии, докато се опитва да разчисти пътя за собствените си амбиции. „Екипите на Apple работят неуморно, за да създават продукти и услуги, които позволяват на потребителите да имат достъп до функции за здраве, уелнес и безопасност, водещи индустрията,“ казва Фред Сайнц, говорител на Applе, в изявление. „Masimo се опитва да се възползва от тези иновации, като представя устройство, което копира Apple Watch и нарушава нашата интелектуална собственост, докато същевременно се опитва да елиминира конкуренцията от пазара.“
„Война на много фронтове”
Патентната битка между Apple и Masimo започва през януари 2020 г., когато Masimo и нейната дъщерна компания Cercacor Laboratories завеждат дело срещу Apple за присвояване на търговски тайни и нарушение на патент във федералния окръжен съд в Калифорния. Оттогава това е довело до разрастваща се битка в множество съдилища и федерални агенции. „Наистина вярвам, че имаме възможност да спечелим“, казва Киани. „Не мисля, че е празна мечта.“
Част от увереността му произтича от предишния успех на Masimo в съдебната зала, в борбата с по-големи компании за нарушаване на патенти. През 2006 г. Masimo постига финансово споразумение с Nellcor (подразделение на Medtronic), което оттогава възлиза на около 800 млн. долара, включително обезщетения и лицензионни възнаграждения, както и премахване на продукта, който нарушава правата, от пазара. През 2016 г. Masimo постига съгласие с Philips за 300 млн. долара. Киани казва, че тези съдебни дела са стрували на Masimo юридически хонорари на стойност 43 млн. долара – и са донесли на компанията печалби от над 1.1 млрд. долара. „Не е като да сме пропиляли пари за съдебни спорове“, казва той.
„Имаме страхотна история с получаване на голяма възвръщаемост от нашите разходи за съдебни спорове.“
В кампанията си срещу Apple Киани се бори на няколко различни бойни полета. След подаването в окръжния съд, Apple се обръща за преглед на някои от патентите на Masimo от Патентния съдебен и апелативен съвет, част от Службата за патенти и търговски марки на САЩ, която оценява дали даден патент е валиден. След това Masimo се придвижи за изслушване пред Комисията по международна търговия, която има правомощието да забранява вноса на продукти, които са в нарушение. След това Apple започва контраофанзива, завеждайки две дела във федералния съд в Делауеър, обвинявайки Masimo в нарушаване на патентите на Apple. Masimo подава насрещни искове за нарушение на антитръстовите правила и патенти.
„Те водят нещо като многофронтова война“, казва Джон Преспър, съветник в адвокатската кантора Foster, Murphy, Altman & Nickel, която не участва в съдебния спор. Той казва, че това изобщо не е необичайно, тъй като и двете страни използват различни съдебни окръзи, за да се опитат да увеличат влиянието си. Ползата от минаването през държавните агенции е, че принципно се движат много по-бързо от съдебните процедури в окръжния съд. Не е евтино обаче. Киани изчислява, че Masimo е похарчила 60 млн. долара за съдебния процес с Apple досега и очаква, че може процесът да струва над 100 млн. долара. Има причина съдебните спорове за патенти често да се наричат „спортът на кралете“, казва Преспър.
„Отнемат много време и много пари.“
Досега има победи и загуби и от двете страни. През май 2023 г. делото за присвояване на търговски тайни в Калифорния завършва като неправилно проведен съдебен процес, като журито се обръща със 6-1 в полза на Apple. Apple казва, че ще поиска от съда да отхвърли останалите искове. Киани се зарича на повторно разглеждане, приписвайки грешката на „необичайната динамика на съдебните заседатели“ – и следващия път той се надява съдията да се съгласи да изключи клиентите на Apple от журито.
Следва решението на Комисията за международна търговия дали ще забрани внос на определени модели Apple Watch, което се очаква до 17 юли. Комисията преразглежда решение на съдия по административно право от януари 2023 г., който установява, че Apple нарушава два от патентните иска на Masimo и не е нарушава седем други иска. Трудно е да се предвиди по какъв начин ще се произнесе Комисията, но Преспър казва, че е склонна да се съгласява напълно или частично със съдията по административно право. Това е добър знак за Masimo, но ако Комисията препоръча забрана за внос, ефектът няма да е незабавен. Следващата стъпка би била 60-дневен период, в който президентът Джо Байдън може да реши да се намеси.
През декември 2022 г. Комисията издаде забрана за внос на определени модели часовници на Apple, за които беше установено, че нарушават патенти, притежавани от AliveCor, свързани с наблюдение на сърдечния ритъм. Тази забрана все още не е приложена, тъй като Apple оспорва патентите пред Патентния съдебен и апелативен съвет, който ги обяви за невалидни. AliveCor обжалва това решение в окръжния съд, докато Apple отделно обжалва решението на Комисията в окръжния съд.
„Ако забраната за внос влезе в сила, има много различни сценарии, които могат да се развият”, казва Преспър. В крайна сметка страните биха могли да постигнат съгласие, лицензионно споразумение или партньорство. Въпреки това в някои случаи нарушителят на патент може да въведе редизайн или да деактивира функцията, която е била в нарушение. „Може би ще намерят световен мир“, казва Преспър за битката между Apple и Masimo. „Много зависи от участващите личности.“
Битка за заседателната зала
Киани казва, че рискът, който поема за пазара на потребителски технологии, се основава на визията му за свързване на болницата и дома с помощта на технологиите. Устройствата на Masimo измерват точно жизнените показатели на пациентите в болниците и той иска хората с хронични заболявания да могат да получават също толкова точни измервания от смарт часовниците. Masimo е начело на пазара за интензивното отделение за новородени, тъй като е в състояние да измерва показанията на новородени при гърчове. Киани иска да помогне на родителите да могат да получават подобни измервания за бебетата си в креватчетата им у дома чрез малък апарат. Той иска да използва сензори, които се прикрепят към на върха на пръстите на пациенти, за наблюдение на тези, които приемат опиоиди, за да ги предупреждава за свръхдоза. Също, иска да използва електроди, прикрепени към ушите на пациенти, за да им помага при симптоми на абстиненция от опиоиди. Устройствата за опиоиди са разрешени от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA), а Masimo се стреми да получи разрешение от FDA и за бебешкия монитор и часовниците. Крайната цел, казва Киани, е да се „затвори кръгът от болницата до дома и до болницата“.
В момента Masimo се опитва да пусне всички тези различни продукти на пазара едновременно. И въпреки че Киани е ентусиазиран от потребителския натиск на Masimo, Уолстрийт остава предпазлив. Това отчасти се дължи на факта, че пазарът на преносими устройства има по-нисък марж от съществуващия бизнес на Masimo.
Скептицизмът по отношение на този многостранен подход вероятно е това, което е позволило на инвеститора-активист от Politan да спечели две места в борда на директорите. В писмото си до акционерите Кофи от Politan пише, че вярва, че има определени „допирни пазари”, където Masimo може да успее, като идеята грижите за пациентите да се преместят в дома. В същото време пускането на толкова много различни продукти едновременно „увеличава вероятността [Masimo] да се провали във всички”.
Преди гласуването за представител Киани сподели пред Forbes, че обмисля да напусне компанията, ако Кофи спечели. Във вторник сутринта, ден след гласуването, Киани казва, че планира да остане. „Няма да правя нищо различно”, казва той.
„Ще продължа да управлявам Masimo по начина, по който сме го правили.”
Новият борд отдава само две от петте места на Politan. „Те наистина не могат да ни принудят да направим промени, които ние не искаме”, казва Киани. „Ще бъдем отворени и ще се вслушаме в техните мисли и съвети. И ако те са добри, ще ги приемаме. Ако не са, няма да ги приемаме.”
По време на битката за пълномощно Киани обвини Politan, че тайно се е съюзил с Apple. Киани казва, че не е знаел, че Politan всъщност е предричал, че Masimo ще победи в борбата си срещу Apple – давайки на двете страни общ противник.
Киани казва, че не се страхува да загуби нито една от битките, в които участва. „Имам достатъчно пари, за да не се налага да правя това повече. Мога просто да прекарвам времето си със семейството си, да правя нещата, които ми харесват”, казва той. „Но докато съм тук, ще правя това, което смятам за правилно.”
Автор: Кейти Дженингс
Превод: Ренета Георгиева