4 грешки, които гонят клиентите
Привличането на клиенти е трудна задача, затова е добре на всяка цена да се избягват грешки, които могат да ги отблъснат. Авторът на Forbes Хенри Деврис посочва кои са четирите най-големи грешки, които гонят клиентите, и дава съвети как да се избегнат, като се позовава на експерта по отношенията с клиенти Кейт Забриски.
Грешка 1: Бизнесите приемат, че дългогодишните клиенти са задължително щастливи клиенти, но истината е малко по-сложна. Това, че някой е решил да остане клиент за дълго време, не означава, че не би се прехвърлил към конкурент, ако получи добро предложение.
Как да се избегне: Има причина да се отбелязват годишнини. Обмисли варианта да организираш периодична среща с клиентите си, но не с идеята да им продадеш нещо, а за да им благодариш, да им зададеш въпроси и да изслушаш отговорите им.
Грешка 2: Бизнесите не се опитват да погледнат от страната на клиента си или не го поставят на първо място.
Как да се избегне: Предоставяй на клиентите си най-добрата възможна услуга и им прави най-добрите предложения. Това може да ти коства повече разходи в краткосрочен план, но е правилната стратегия в дългосрочен – ще ти помогне да изградиш доверието на клиента и да го задържиш за дълго време.
Грешка 3: Фокусираш се първо върху себе си. Представи си, че си в ресторант – ако сервитьорът ти разкаже твърде много за живота и проблемите си, това ще те отблъсне.
Как да се избегне: Слушай повече и говори по-малко, особено за себе си. Приеми философията, че клиентът е най-важният човек, не ти. Независимо колко приятелски е разговорът, не прави грешката да обръщаш разговора към себе си. Вместо това задавай въпроси и изслушвай отговорите.
Грешка 4: Бизнесът се свързва рядко с клиентите си. Например, агенция за недвижими имоти продава къща на клиент и се свързва с него отново едва след пет години, след като е научила, че той ще се мести. Но тогава е вече късно – той вероятно вече се е свързал с нов агент и сделката е завършена.
Как да се избегне: Ако имаш клиент, това не означава, че той ще работи винаги само с теб. Създай график, по който да се свързваш с клиентите си, за да разбереш дали не можеш да им помогнеш с нещо. Не е добре да ги търсиш твърде често, но от време на време им напомняй за себе си и изслушвай от какво имат нужда.