Китай пусна в експлоатация фотоволтаична електроцентрала с размер на 1800 футболни игрища
Китай пусна в експлоатация най-голямата в света фотоволтаична електроцентрала. Тя се простира на над 1 300 хектара в северната китайска провинция Тиендзин. Площта й се равнява на 1 800 футболни игрища.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
Електроцентралата, която е изградена в солна ферма, ще има три функции – добив на енергия чрез слънце, както и производството на сол и аквакултури от слънчева енергия. В Южен Китай често слънчевите панели се монтират над рибни езера или оризови полета, без да възпрепятстват аквакултурите или селското стопанство.
Разстоянието между масивите от слънчеви панели е удължено до 14 метра, почти два пъти повече от дължината на нормалната слънчева инсталация, за да се осигури слънчева светлина за производството на сол. Панелите са наклонени на 17 градуса, а не на около 40 градуса при нормалните слънчеви централи, което може да осигури максимално слънчево греене на водната повърхност. Слънчевите панели също са произведени по начин, че задните им части също могат да абсорбират слънчева енергия, подобрявайки нейната ефективност при генериране на енергия с 5-7%.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
Очаква се съоръжението да осигури около 1.5 милиона киловат часа електричество годишно, което е достатъчно да покрие консумацията на милион и половина китайски домакинства. Също така възобновяемата енергия ще спести използването на 500 хил. тона стандартни въглища годишно и ще намали с 1.2 млн. тона въглеродните емисии на Китай, който е един от най-големите замърсители в света.
Инвестициите на Китай в новия енергиен сектор достигнаха 9.2 трилиона юана (1.36 трилиона долара) през 2022 г., 37% от които са насочени към вятърна и слънчева енергия, според доклад от януари на китайската консултантска фирма CINNO Research. Проекти с общ капацитет от 9.43 милиона киловата са пуснати в експлоатация през първата половина на 2023 г., което е 10.4 пъти повече от съответния период на миналата година, според China Huadian Corporation.