Компаниите в България се възползват от директна и сигурна свързаност с облака
Здравко Николов, изпълнителен директор на Equinix в България, разказва за тенденциите на българския пазар
Разкажете накратко за Equinix и дейността ви в България?
През 2008 г. трима добри приятели – Владислав Янков, Стефан Стефанов и аз, с финансовата подкрепа на Neveq, създадохме 3DC – най-големия в страната и първи по рода си неутрален център за данни, проектиран да предлага колокационни услуги, независим от системни интегратори и телекоми. През 2013 г. 3DC бе придобита от английския оператор TelecityGroup. А през 2016 г. глобалната компания за дигитална инфраструктура Equinix придоби TelecityGroup.
Equinix е най-големият в света оператор на центровe за данни – с 248 съоръжения в 71 града в 32 страни на 6 континента.
С цел да обслужва големите доставчици на облачни услуги (хиперскейлъри) е създадена самостоятелна компания xScale, която строи и оперира центрове за данни, предназначени само за големи клиенти. xScale бързо набра скорост и е 5-ият по големина оператор на изчислителни центрове в света.
В България Equinix има 2 центъра за данни – SO1 и SO2. SO2 бе открит през 2019 г., като първоначалната инвестиция бе на стойност 19 милиона долара. Сградата се захранва със 100% зелена енергия – практика, наложена от първия център на Equinix в София от 2016 г. насам.
Предимствата на дигиталната инфраструктура са много – сигурност на директната свързаност, стабилност, бързо и лесно се мащабира. Освен технологичната неутралност, това, което ни отличава, е високата надеждност – непрекъсваемостта на услугите ни е 99,999% от времето. Това би означавало не повече от половин минута прекъсване на година.
Какви са плановете ви за развитие?
Наскоро пуснахме в експлоатация втория етап от втория ни International Business Exchange (IBX) център за данни в София SO2. С това разширение капацитетът на SO2 ще се утрои. Инвестицията е на стойност 12 милиона щатски долара. Най-голяма полза от услугите ще имат българските компании, търсещи бърз, лесен и надежден достъп до облачни оператори и нови пазари.
Ще продължим това, което правим от години – центровете за данни на Equinix подкрепят компаниите в България в техния път към трансформиране на бизнеса си чрез взаимосвързаност с партньори по дигиталната верига за доставки, внедряване на облачни технологии и достъп до нови пазари по света. От всеки център на Equinix може да достигнете всеки клиент на Equinix по целия свят чрез платформата Equinix Fabric – софтуерно дефинирано решение за взаимосвързаност, което позволява директно, сигурно и динамично свързване към разпределена инфраструктура и цифрови екосистеми.
Какви тенденции наблюдавате за българския пазар?
Има засилен интерес на българските клиенти да ползват Equinix Fabric за достъп до облачни решения на различни доставчици, и то във все по-сложни конфигурации, до все повече точки и с все повече допълнителни услуги върху Equinix Fabric. От 2019 г. платформата е налична и в България за всички, които са в изчислителните ни центрове. Клиентите имат възможност сами да изграждат, да променят и заявяват услуги практически по целия свят. Може би повишеното търсене сега донякъде се дължи на появата на нови услуги в различни индустрии, на засилените тенденции към преминаване в облачна среда, както и на факта, че ползването на услугите е изключително лесно, достъпно и интуитивно.
По отношение на сигурността, локалният пазар има остра необходимост от достъпен интернет, чист от атаки за отказ на услуга (Denial-of-Service атаки). Всеки бизнес, който изцяло разчита на интернет канала си за продажби, комуникация и работа, трябва да вземе сериозни мерки и да започне да внедрява технологии за осигуряване на интернет без атаки за отказ на услуга. В тази област предстоят интересни и динамични процеси на развитие, в които Equinix ще е активен участник.
Equinix предлага директна свързаност с Google Cloud в центровете си за данни в София, какво означава това за бизнеса?
Това партньорство носи много възможности за бизнеса в България и региона. За всички клиенти предвидимостта на разходите, скоростта на внедряване и гъвкавостта са от ключово значение. Компаниите в България и региона ще се възползват от бърз, сигурен и изгоден пряк достъп до Google Cloud. Това разширение им позволява да внедряват своята ИТ инфраструктура директно в Google Cloud. Сега, за първи път в България, само с няколко стъпки, те могат да се свържат с Google Cloud от портала на Equinix Fabric чрез Quick Connect към Google Cloud Platform и сами да променят скоростта и да избират телекомуникационна резервираност.
Благодарение на локалното присъствие свързаността ще бъде локална. Това ще помогне на компании от България и региона, независимо от размера им – стартиращи фирми, малки и средни предприятия или големи организации, да разгърнат своите ИТ инфраструктури в стабилна и надеждна среда. Това е особено полезно за организации, които търсят бързина на внедряване, работят с динамични ИТ обеми и имат партньори за ИТ услуги, които вече са в облака.
Понастоящем центровете за данни на Equinix предоставят 45% от директната облачна свързаност към Google Cloud и представляват 22 от 32 локации на Google Cloud Interconnect с ниска латентност.
Каква е ролята на България в региона и на картата на Equinix?
България е привлекателна със стабилността си, с технологиите и с географското си положение. Оттук може да се адресира население от над 300 милиона души. В момента през България преминават повече от 16 петабита трафик – към Грузия, Армения, Азербайджан, Катар, Ирак, Иран, Турция и др.
За да може бизнесът да работи спокойно и да продължи да инвестира, в България имаме нужда от правителство, стабилни правна рамка и бизнес среда. Раздаването на икономически стимули на кредит не е здравословно и не е от полза за никого в дългосрочен план.
А какви тенденции в по-широк план наблюдавате в развитието на дигиталните услуги?
Фокусът сега е върху Африка, там се случват много неща. Скоро ще има интернет по цялата периферия на Африка, кабелите с дължина над 40 хил. км минават по целия бряг – тръгват от Европа: Лисабон, Марсилия, Генуа и завършват в Индия. Това ще даде съвършено различни възможности на страните по периферията в сравнение с тези във вътрешността на континента.
Регулациите в ЕС по отношение на количеството консумирани електроенергия и вода забавят ръста на развитието във FLAP – Франкфурт, Лондон, Амстердам и Париж. Големите облачни оператори се фокусират върху развитието на вторичните си европейски пазари, например Мадрид, Варшава, Виена и Милано. България, Румъния, както и Турция, са логична следваща стъпка.
Какво мислите за развитието на AI и каква роля има в центровете за данни?
Изкуственият интелект има спомагателна функция в центровете за данни – например помага при анализа на потенциални и сключени сделки.
С помощта на AI се прогнозира и търсенето на мощност и капацитет. Можем по-добре да определим колко бързо ще бъде запълнен конкретен център за данни и да вземем по-добри решения за веригата за доставки, което само по себе си е грижа за околната среда. AI е инструмент, който ни позволява да работим по-ефективно и по-устойчиво.