Как Доминика Кулчик се превърна от продуцент в най-богатата жена в Полша
Най-богатата жена в Полша – Доминика Кулчик, прекарва времето си в пътуване по целия свят, продуцирайки документални филми. Но след смъртта на баща ù се захваща със семейния бизнес. Тя поема контрола над почти фалирала компания за възобновяема енергия и я изправя на крака точно навреме, за да въздейства на европейската енергийна криза
Седнала на яркооранжев диван в офиса си в лондонската Michelin House – еклектичната бивша централа на британската компания за автомобилни гуми, Доминика Кулчик жестикулира енергично, докато обсъжда любима своя тема. „Аз съм за женската енергия“, казва наследницата на едно от най-големите богатства в Източна Европа. Тя е облечена в червена „рокля за мензис“ в подкрепа на кръстоносния поход, който е поела да убеди полския парламент да бъдат осигурени безплатни дамски превръзки в училищата. Стигайки до въпроса как патриархатът задълбочава изменението на климата, тя се накланя толкова напред, че без малко да падне от дивана.
„Всичко, което правя, е нещо, в което вярвам. Не си позволявам да се съмнявам и се опитвам да заразявам [със своя оптимизъм]“, казва 45-годишната Кулчик. Тя се премества в Лондон преди седем години, три години след развода си с полския принц Ян Любомирски-Ланкоронски след 10-годишен брак. През 2020 г. тя купува градска къща с площ от 25 хил. кв. фута за 75 млн. долара в близост до Harrods.
През по-голямата част от зрелия си живот Доминика Кулчик вярва в документалистиката – продуцент е на над 70 филма, включително заглавия като „Обвинена в магьосничество“ (2017 г.), „Молба за промяна“ (2019 г.) и „Борба за милост“ (2023 г.). Но не я бъркайте с някой самовлюбен дилетант. Макар че повече от половината от 337-те жени милиардери в света са наследили богатството си, само 63 от тях, включително Кулчик, активно го увеличават.
Нейният покоен баща едва ли е очаквал тя да се залови с бизнеса. Ян Кулчик – най-богатият човек в Полша, с нетно състояние от 4 млрд. долара в деня на смъртта си през 2015 г., е подготвял сина си Себастиан да поеме семейните инвестиции, концентрирани в петролни и газови активи, недвижими имоти и пивоварство.
Доминика се занимава с управлението на благотворителната фондация, която основава в годината на развода си. „Дори чух коментар: „Ей, ние печелим пари, ти ги харчиш“, спомня си тя.
Но внезапната смърт на баща ѝ в резултат от усложнения след лека сърдечна интервенция поставя началото на верига от събития, които я карат да се раздели с брат си и да заложи на фалиращата семейна компания за възобновяема енергия – Polenergia. „Аз съм човек, който вярва, че енергията е единственото нещо, което съществува – казва тя за решението си. – Всичко е енергия.“
Акциите на публично търгувания производител на електроенергия поскъпнаха около четири пъти, откакто тя се захвана с бизнеса. Пазарната капитализация на компанията сега възлиза на 1.2 млрд. долара (Доминика Кулчик притежава 43% от нея). Фирмата ѝ неотдавна откри втория по големина вятърен парк в Полша, който осигурява достатъчно енергия за 183 хил. домакинства. Моментът е идеален, като се има предвид трескавото търсене на алтернативи на руския нефт и газ в Европа. В наши дни активите на Кулчик се оценяват на 1.9 млрд. долара. Това е по-малко от пиковата им стойност от 2.1 млрд. долара през 2021 г., но е с 500 млн. долара повече от състоянието на брат ѝ Себастиан, който отказа коментар за тази статия.
Пътят на Кулчик към климатичния капитализъм започва през 2017 г. Тя снима документален филм в Колумбия, когато главният изпълнителен директор на Polenergia, една от по-малките части от огромния инвестиционен портфейл, който тя и брат ѝ са наследили, ѝ се обажда. Нов закон е направил почти невъзможно изграждането на нови вятърни паркове в Полша – основна част от бизнеса на Polenergia – и компанията е изправена на ръба на фалита. Вместо да вложи още пари в силно задлъжнелия бизнес, Себастиан е готов да го продаде. „Помня, че много се ядосах! Крещях като луда – казва Кулчик. – Интуицията ми казваше: „Мила, трябва да спреш [потенциалната продажба]! Това е твоето бъдеще.“
Въпреки че технически братът и сестрата са съсобственици на Kulczyk Investments, 43-годишният Себастиан ръководи фирмата от 2013 г. – две години преди смъртта на баща им. Макар да притежава място в надзорния съвет на Kulczyk Investments, Доминика казва, че не ѝ е било позволявано да присъства на заседанията на съвета или да „говори за бизнес“ така, както Себастиан.
„Някак се бях примирила с мисълта, че до момента няма никаква възможност да се занимавам с това, което е мое“
Решена да спаси Polenergia, Доминика сключва сделка с брат си. Вместо да си поделят всичко 50/50, тя ще получи дела в Polenergia, който по това време няма почти никаква стойност, а Себастиан ще получи останалата част от портфейла на Kulczyk Investments, който включва участия в полската химическа група Ciech и петролната компания Serinus Energy. Polenergia крие огромен риск, но Кулчик е добре подсигурена – около 1.4 млрд. долара в брой от продажбата през 2016 г. на семейния дял от 3% в южноафриканския бирен гигант SABMiller. Тези средства все още представляват по-голяма част от нейното богатство.
Затягайки колана, Polenergia успява да се задържи на повърхността. Но акциите ѝ са подложени на натиск и бързо се задава ново изпитание. През май 2018 г. контролираният от държавата енергиен гигант Polska Grupa Energetyczna (PGE) предлага да купи компанията за около 170 млн. долара. Това изглежда логично на инвеститорите и акциите поскъпват. Но твърдо решена да запази контрола си и снабдена с достатъчно пари в брой, Кулчик отвръща с по-висока оферта, която оценява компанията на 250 млн. долара. PGE се оттегля.
Доминика обаче си дава сметка, че не може вечно да продължава да се измъква от неприятности. Така че по примера на покойния ѝ баща тя привлича партньор, който е „по-голям и по-добър“ от Polenergia. През февруари 2021 г. богатата наследница продава 23% дял в компанията на Brookfield Renewable Partners – дъщерно дружество на Brookfield Asset Management на канадския милиардер Брус Флат – за 175 млн. долара. (По-късно Brookfield купува още 9% от полската компания.)
След като Кулчик спасява семейния бизнес, Polenergia продължава да строи вятърни паркове (спазвайки полския закон, който в момента се преразглежда и който не ѝ позволява да строи в близост до населени места), разширява дейността си в областта на слънчевата енергия и в момента проучва възможностите за екологично производство на водород.
През 12-те месеца до септември 2022 г. компанията отчете печалба от 70 млн. долара при приходи от 1.7 млрд. долара.
Два гигантски вятърни парка, които тя разработва в Балтийско море заедно с норвежкия енергиен гигант Equinor на стойност 150 млрд. долара (продажби през 2022 г.), трябва скоро да влязат в експлоатация. След като бъде завършен, проектът, който ще струва на двамата партньори около 4 млрд. долара, от които половината са осигурени чрез емисия на дългови книжа, ще генерира енергията, еквивалентна на около 10 хил. барела руски петрол на ден. Количеството ще бъде удвоено от трети, по-голям офшорен вятърен парк, който е в процес на изграждане, но все още не е посочена дата за завършването му.
От чисто икономическа гледна точка войната в Украйна носи позитиви, но и негативи на Polenergia. От една страна, тя значително повиши търсенето на алтернативна енергия в Европа. От друга страна, компанията твърди, че е загубила около 50 млн. долара приходи през миналата година поради нестабилните цени на енергията и други сътресения на пазара, както и последвалия държавен контрол върху цените.
В дългосрочен план обаче перспективите пред Polenergia би трябвало да са отлични. Полша – една от най-зависимите от въглища европейски държави, отбеляза нов рекорд в производството на електроенергия от възобновяеми източници през 2022 г., тъй като се опитва да запълни дефицита в енергийните си доставки, който е с размерите на вноса от Русия.
Производството на електроенергия от вятърни централи се е увеличило с близо 22% през миналата година в сравнение с предходната, докато страната е намалила потреблението на въглища с 2.7%, а на газ – с над 20%, сочат данни на базирания във Великобритания аналитичен център Ember.
„Аз съм човек, който вярва, че енергията е единственото нещо, което съществува.“
Осигуряването на чиста енергия на Полша не е единственият начин, по който Кулчик се опитва да тласне напред развитието на страната. През май тя внася в полския парламент нов законопроект, който ще задължи училищата да предоставят безплатни дамски превръзки на подрастващите момичета (проучване на нейната фондация установява, че над половината от тях са отсъствали от училище поне веднъж заради менструация).
Фактът, че младите жени изпитват срам и отсъстват от училище, има сериозни последици – накърнява способността им да направят нещо „наистина важно за обществото, като да се занимават с политика, икономика или бизнес“, казва Кулчик. „Получава се мъжки свят.“
Но не и ако един милиардер има какво да каже по въпроса.