Христос Харпантидис: Движи ни вярата, че променяме света
В края на юни 2023 г. вицепрезидентът на Филип Морис Интернешънъл за Югоизточна Европа Христос Харпантидис пристигна в София за срещи с българския екип и участие на сцената на Webit. Въпреки заетия си график той отдели време и за Forbes и отговори на въпроси за развитието на компанията в региона и в България.
Г-н Харпантидис, читателите на Forbes са в течение с глобалната стратегия на Филип Морис Интернешънъл за бъдеще без дим. Как обаче България и регионът, който вие ръководите, подпомага тези планове?
Нашият регион е доста напреднал по отношение на мащабната трансформация, през която преминава компанията ни на глобално ниво. Страните в Югоизточна Европа са много отворени към иновациите, особено когато зад тях стоят науката и технологиите. Виждаме и, че подходът ни се възприема – както от потребителите, така и от регулаторите и научната общност.
Ако мога да съм по конкретен, в Гърция, вече над 20% от потребителите използват нашите бездимни алтернативи, в България процентът е около 10, а в София – над 16%. Виждаме подобна тенденция и в Румъния, Хърватия, Словения и Сърбия. В Кипър делът на потребителите на бездимни алтернативи е дори по-висок и достига 27%. Така че само за 6-7 години успяхме да постигнем тази голяма позитивна промяна.
Ако погледнем към по-голямата картина, планът е до 2025 г. 50% от приходите на компанията в глобален план да идват от бездимните алтернативи? Каква е ситуацията в нашия регион днес?
В Гърция вече сме достигнали тази цел, както и в Румъния и – разбира се – в България, където предстои скоро на пазара да пуснем IQOS ILUMA, продукт представляващ следваща крачка в технологията за нагряване на тютюн. Вярвам, че и глобално целта от 50% е постижима. За мен тя демонстрира преди всичко ценностите на компанията ни, както и вярата, че променяме света.
Във времето, в което живеем предлагането на потенциално по-малко вредни бездимни алтернативи за пушачите може би не е най-големият проблем за решаване в света, но със сигурност е важна тема. Затова е необходимо бизнеса, държавата, а и потребителите ни, да разбират какви са целите ни – а показателят, за който ме питате, е ключов за тяхното постигане.
ESG е голяма тема в бизнеса, включително и в България. На сцената на Webit говорихте за скорошния ви доклад по темата. Как намаляването на вредата от тютюнопушенето е свързано с тази тема?
Връзката е абсолютно директна. Ако като компания искаш да оперираш устойчиво, трябва да започнеш от продукта си. Работихме по него много преди ESG да стане важен акцент за бизнеса и обществото, а днес той допълва останалите стълбове в корпоративното ни управление. Устойчивостта винаги е била в сърцевината на всичко, което правим – в продуктите ни, в начините, по който подкрепяме обществото, в инвестициите ни. В Гърция и в България със сигурност следим в детайл обществения отпечатък от дейностите на компанията и участваме в смислени каузи, за да демонстрираме подкрепата си към различни общности и към обществото като цяло.
Защо според вас усилията на регулаторите по света не са достатъчни, за да спрат 1 милиард души да пушат?
Досегашните политики за ограничаване на тютюнопушенето наистина не успяха да адресират този проблем. Вземете Сингапур – една държава с много стриктни регулации, която не разрешава предлагането на бездимни алтернативи. Там консумацията на цигари почти не помръдва – ако преди 13.7% от населението пушеше, днес процентът е почти същият – 13.4. Много усилия и ресурси отиват в борбата срещу тютюневите компании, вместо в борбата срещу проблема с пушенето. Така че ако се фокусираме върху него с помощта на бездимни решения, по моето скромно мнение, ефектът ще е много по-голям.
Какви за следващите стъпки тук в региона като се има предвид голямата цел на компанията?
Стълбовете, върху които работим, са многопластови. Бих казал, че частта с образованието на потребителите и масовата публика, както и информирането на научното общество и регулаторите, е сред най-важните елементи. Това означава държавата – а не само ние – да информира правилно хората да не започват да пушат, да помогне на тези, които пушат да спрат и, разбира се, да създаде среда за потенциално по-малко вредни и научно обосновани бездимни алтернативи. Диалогът между различните участници в процеса също е много важен, за да продължим напред към реализирането на глобалната ни цел.
Материалът се публикува с подкрепата на „Филип Морис България“