Васил Анастасов: Геймърът учител
Васил Анастасов разработва видеоигри от 14-годишен, а сега създава пространство, в което да обучава безплатно ученици, тръгнали по първите стъпки на гейминг индустрията
В просторната компютърна зала на DevHubOne е тихо, като класна стая в началото на лятната ваканция. Черни са екраните на всички 16 компютъра в помещението, на бюро в центъра спят очила за виртуална реалност. Усещането обаче е измамно, защото само след няколко седмици залата ще се изпълни с глъчката на първите ученици, нетърпеливи да разберат повече за гейминг индустрията.
„Исках да дам възможност на учениците да се докоснат до нея и да решат дали искат да се занимават с това нещо. Много хора са с впечатлението, че в гейминга има програмисти и артисти, а всъщност са над 20 различни професии“, казва 20-годишният създател на DevHubOne Васил Анастасов, участник в клас 2022 на селекцията ни „30 под 30“.
В глобален мащаб гейминг индустрията достига над 184 млрд. долара през 2022 г., по данни на Newzoo. В Европа секторът се оценява на 23.3 млрд. евро и покрива над 90 хил. преки работни места.
Самият Анастасов е гейм дизайнер и има зад гърба си няколко създадени игри, но стремежът му е не толкова да вземе парче от индустрията, а да използва печалбата като едно от перата за разрастване на начинанието си – фондацията DevHubOne, чиято цел е повече ученици безплатно да се докоснат до създаването на видеоигри и да решат дали ще намерят своето бъдеще там.
Васил Анастасов започва да разработва видеоигри едва на 14 години. Има компютър, откакто е на 4, и играе на различни игри заедно с баща си и брат си, който е с 10 години по-голям от него. През 2017 г. брат му си купува очила за виртуална реалност и двамата на шега решават да си направят собствена игра.
„Скочихме директно в дълбокото. Обикновено хората започват с малки проектчета, а ние започнахме да разработваме игра с идеята да я пуснем на пазара“.
След месеци работа успяват. Играчът е пътешественик във времето, който преследва зъл учен в различни сценарии. Антагонистът е разработил серум, който съживява предметите, за да атакуват играча. Целта е с помощта на различни оръжия играчът да ги унищожава. Играта вече има седем нива, едно от които е в пернишка мина, където оръжието за сразяване на предметите е винкел с LED диоди.
Играта е пусната през 2018 г. на една от най-големите платформи за видеоигри в света – Steam, като early access, но не постига голям успех, тъй като двамата братя подценяват значението на маркетинга. Отзивите обаче са позитивни. „Хората много се забавляват и се вживяват, случвало ми се е да ми счупят сензор на събитие, защото скачат напред, за да замахнат“, разказва Анастасов.
Работата по играта обаче е замразена, защото фокусът на момчето се насочва към преподаването. Промяната идва след посещение на международната конференция Dev Play през 2018 г. в Румъния. На събитието среща много хора от бранша, всички над 25 години, с опит в създаването на видеоигри. По това време той е на 14 и опитът му е няколко месеца, но в лицето на останалите среща не конкуренция, а желание за съдействие, подкрепа и споделяне на знания и опит.
Вдъхновен от случилото се, след връщането си от Букурещ Анастасов отива при директора на училището си – столичното 51-во СУ „Елисавета Багряна“, Асен Александров, и му предлага да води курсове веднъж седмично, на които да споделя знанията си със свой компютър и очила за виртуална реалност. Александров не само прегръща идеята, но я надгражда, като на свой ред предлага да оборудват зала с два- три компютъра.
В курса се включват петима осмокласници. Първите стъпки в преподаването са трудни, но Анастасов не се отказва. Резултатът е, че групата, която води през втората година, завършва обучението с няколко готови приложения, едно от които е създаване на дигитални стаи в училището. Едната е астрономическа и в нея с очила за виртуална реалност могат да се видят планетите в Слънчевата система, които се въртят около оста си и около Слънцето, а другата е митологична и в нея „живеят“ дракони.
През 2021 г. гейминг курсовете се превръщат в официална извънкласна дейност в училището, а залата вече е оборудвана с десетина компютъра. След три години, в които всяка седмица споделя с ученици от осми клас своите знания и умения, обаче Васил забелязва тенденция – 70-80% от учениците, които посещават курсовете, нямат компютър вкъщи или има един компютър в семейството. В осми клас се запознават с основите на гейминга, но дори и да искат да продължат и да задълбочат познанията си, нямат тази възможност. Затова си поставя нова голяма цел – да направи своя зала с компютри, където учениците с интерес по темата могат да разработват игри и приложения.
Това, което много категорично проправя пътя към DevHubOne, е участието на Васил Анастасов в инкубатор на фондация Reach for Change през 2022/2023 г., където идеята му става една от трите, получили безвъзмездно финансиране. За да получи финансирането, регистрира фондация в обществена полза – „ДевХъбЕдно“.
След участието в инкубатора нещата започват да се случват по-бързо и осъществяването на мечтата му изглежда по-близо. Заедно с Мартин Кадинов, съосновател и управляващ партньор в TDB Play и създател на #goodgame – движение за благотворителност чрез видеоигри, и Боян Павлов, акционер в ZekEng, създават две кампании за популяризиране на дейността на фондацията и за набиране на средства за отваряне на зала за обучение. Една от кампаниите е 127-часов маратон – лайвстрийм с над 115 участници – програмисти, артисти, учени, геймъри, и 45 панела с лекции, демонстрация на видеоигри, партита с рисуване на живо и други.
След маратона Imperia Online дарява 22 компютъра, които DevHubOne успява да ъпгрейдне с видеокарти, подходящи за създаване на видеоигри. Шест от дарените компютри са предназначени за предоставяне за лично ползване на ученици като форма на стипендия. От стрийма се събират и дарения, а Ruvex JSC финансира наемането на помещение до края на 2023 г. „Целта ни беше до края на годината да направим учебна зала. Ние успяхме да го направим до месец май, и то много по-добре, отколкото си мислехме в началото“, казва развълнуван Анастасов.
В началото на юли започват и първите курсове в новата зала, отново напълно безплатни за учениците. Те ще са кратки, в рамките на два-три дни, и ще дават основни знания за същността на гейминг света – какви професии има в индустрията, с какви програми се разработват игрите и т.н. Курсовете ще се провеждат веднъж или два пъти месечно в зависимост от интереса. Планът е в началото на учебната година да започнат и допълнителни курсове на модулен принцип – например курс за виртуална реалност, за добавена реалност, за игри на мобилни устройства, как се прави виртуален шоурум, как се прави игра тип escape room и други.
По всички тези точки Васил Анастасов има познания от опита си в създаването на игри и приложения, последното под шапката на компанията Expo VR, регистрирана през 2020 г.
„Отивам при клиента, за да му предложа нещо, което е иновативно, ново на пазара, за да видя дали има интерес към него“, обяснява проактивния си подход 20-годишният предприемач. Методът дава резултат. „Това винаги е било моят модел. От малък разбрах, че е окей да отида да си направя среща с кмета на Костинброд например, че не е нещо страшно, не е нещо, на което се гледа с лошо око, даже напротив. Навсякъде са ме приемали с много голяма усмивка.“
По този начин той работи с Община Костинброд, като създава 360-градусово заснемане с интерактивна карта на общината. За Столичната община създава платформа за иновативните училища в София – „онлайн изложение на принципа „на три клика разстояние“ за каквато и да е информация за училищата“. Заедно с ученици от гейминг курсовете създават книжка за оцветяване с мобилно приложение за по-лесно учене на английски език, чрез което детето може да чуе произношението на всяка дума и да види как се изписва тя. Планът е такива книжки да се направят и за учене на други езици, например френски и немски.
Васил Анастасов разработва и виртуален конфигуратор за имоти, като идеята му е да предложи решението на компании за недвижими имоти. С помощта на очила за виртуална реалност клиентът може да види как би изглеждало жилището, което иска да купи, както и да променя интериора, настилката и други.
Сред разработваните приложения са още такова с добавена реалност за търсене на съкровище и приложение с добавена реалност за посетителите на Фестивала на драконовите лодки в края на юни, което позволява на гостите да си правят снимки с дракони.
Печалбата от всички създадени приложения захранва двигателя на DevHubOne и е едно от големите пера на финансиране. За дейността на фондацията помагат още спонсорства и дарения, като до момента са инвестирани 102 хил. лева, основно за създаване на компютърна зала и ресурси за обучение.
Екипът на DevHubOne се състои от осем души, като повечето са доброволци. Един от тях е майката на Васил, която се занимава с 3D моделиране от близо 20 години. „Аз я накарах да започне да прави 3D моделиране и за видеоигри, тъй като нямаше кой да ни прави тези неща“, обяснява той. Помагат още братът и бащата на Анастасов, както и негови приятели.
Момчето ясно осъзнава, че не всички ученици имат подкрепата на близките си, на каквато се радва той. Освен че има достъп до компютър, откакто е на 4, семейството успява да организира летните почивки така, че да съчетават посещение на различни гейминг изложения. „Вместо да ходим на море, ходехме на изложения – те си почиваха, а аз бях на изложението. До ден днешен така го правим“, казва Васил Анастасов.
Именно тази подкрепа го подтиква още повече да се стреми да помогне на учениците, които нямат същите възможности. Планира да допълни обученията с ментори от индустрията, които да споделят дългогодишния си опит. Категоричен е, че обученията ще останат безплатни за учениците, но използването на залата и посещението на курсовете ще бъде платено за хора над 18-годишна възраст. „Много бих се радвал един ден залата да е пълна с ученици и с хора, които са примерно от 10 години в индустрията. Убеден съм, че и двете страни ще са си взаимно полезни. Учениците имат шантави идеи, не са обременени от индустрията, от рамката.“
Няма да останат на заден план и игрите, които разработва. Анастасов планира да преработи играта, която с брат му са създали преди няколко години. Наред с това разработва игра за виртуална реалност тип escape room, но с образователен елемент. Едната стая ще е свързана с глаголицата, а другата – с Дойранската епопея.
Очаква се да има готова демо версия до месец-два. Играта ще бъде пусната в платформите Steam и Epic games, като ще се търси допълнително финансиране за пускането ѝ на пазара. В момента DevHubOne търси и генерален спонсор за залата си за следващата година.
Васил Анастасов не спира да учи и да развива и собствените си умения. На това иска да научи и своите ученици.
„Ученето е ежедневно, опитвам се да науча учениците не да създават даден вид игра, а да решават проблеми. Това е най-ключовото нещо, което се надявам да си вземат от курса. Работим с кодове и решения, които след две години няма да работят. И ако те не са се научили да намират новите решения, няма да успеят да се развиват в тази област.“