Внимавайте за т.нар. „love bombing“, „gaslighting“ и „breadcrumbing“ тактики на работното място
Т.нар. „love bombing“ (любовно бомбардиране) на работното място се изразява в прекомерното обсипване на служителите с внимание, похвали и награди от страна на мениджърите. По този начин се създава чувство на лоялност и ангажираност у служителите, което може да се използва като инструмент за манипулация за привличане, задържане, контролиране и експлоатация на работниците. Интересно е, че някои религиозни култове също използват този термин при набирането на нови членове. Въпреки че може да звучи сладко, любовното бомбардиране може да се отрази негативно на служителите и на компанията.
Терминът „love bombing“ се използва предимно в контекста на романтични взаимоотношения. При него единият партньор обсипва другия с прекомерно внимание и обич, след което се отдръпва или спира да отговаря на съобщения с коварния план да подбуди повече любов у другия. Така влюбеният започва да се притеснява, че ще загуби цялото внимание на партньора си, което го принуждава да мисли за начини да запази романтичния му интерес.
„Love bombing“ също като понятието „ghosting“, се измества от любовния живот към офиса. Скритият мотив зад проявената обич е възползване от човека, както и упражняване на контрол и влияние. Тоест т.нар. любовен интерес се използва за лична изгода. След известно време, когато лицето обект на манипулация осъзнае ситуацията, може да се окаже, че тя е довела до психологически и психически проблеми, както и липса на продуктивност и мисли за напускане на организацията поради стрес и тревожност.
Как „love bombing“ помага и после вреди на служителите
„Love bombing“ може да накара служителите да се чувстват ценени и поощрени, както и желани и изпълнени с увереност. Въпреки че практиката има сериозни последици, в краткосрочен план може да допринесе за изграждането на положителна работна среда, ангажираност с колегите и компанията и чувство за принадлежност. Щастието на работното място води до повишаване на производителността, което се забелязва и възнаграждава от ръководството.
От друга страна, практиката създава нереалистични очаквания и води до разочарование, когато работодателят не успее да изпълни обещанията си. Създава се култура на притеснение, в която служителите се страхуват да изкажат мнението си или да напуснат компанията.Това може да доведе до т.нар. бърнаут или стрес, защото служителите се чувстват задължени да изразяват положителни емоции, които може и да не са истински.
Ето един пример за това как работи
В ретроспекция можете да видите как тактиката се е разиграла. Възможно е специалистът по подбор на персонала да се е свързал с потенциален кандидат за свободна позиция, ласкаейки неговите умения, минало, опит, образование и репутация в сферата, които биха го направили подходящ за позицията. Рекрутърът може да е изтъкнал голямото възнаграждение, потенциално повишение и бърз път към успех.
Почти всеки, с когото кандидатът се е срещнал по време на процеса по подбор, е изказал ентусиазирани думи за кандидата, колко специален е той и как би допринесъл много за организацията.
След месеци на интервюта служителят от отдел „Човешки ресурси“ заявява, че би искал да отправи предложение за работа. Кандидатът предварително е прегледал описанието на позицията, за да установи диапазона на заплатата, и е разговарял с интервюиращите за това какво иска относно общото възнаграждение, обезщетенията, акциите и т.н.
Офертата е по-ниска от очакваното. Тъй като по време на целия процес кандидатът е бил подложен на „love bombing“, той смята, че все пак си заслужава да приеме офертата, и се чувства леко притиснат да я приеме.
С течение на времето работата не е такава, каквато са я представяли по време на процеса по кандидатстване. Вместо да кажат, че съжаляват, рекрутърите прилагат друга тактика и обвиняват новия служител, че не е разбрал правилно или слушал внимателно по време на дискусиите.
„Gaslighting“и „Breadcrumbing“
Т.нар. „gaslighting“ е друг термин, който е пренесен от романтичните взаимоотношения и е навлязъл в работната среда. Това е форма на психологическа манипулация, при която човек или група обвинява жертвата за нещо и се опитва да я накара да се усъмни във възприятието си за реалността, като я кара да се съмнява в паметта и здравия си разум.
Съществува и термин, с който се обозначава залъгването – „breadcrumbing“. Това се случва, когато фирмата ви завърти в един продължителен процес на интервюта, изисквайки от вас срещи с многобройни служители в продължение на месеци, без да се вижда краят им.
Това се случва и когато вашият ръководител ви кара да вярвате, че ще получите повишение, бонус, вътрешен трансфер, по-висока корпоративна титла или ще се преместите от кабината в офиса, но винаги изглежда има причина, поради която това не може да се случи в момента.
Мениджърът ви дава достатъчно „трохи“, за да ви накара да останете. Например можете да го видите в действие, когато шефът ви намеква за нов привлекателен проект, но обещанията мистериозно се изпаряват във въздуха.