„Цербер“ удари Европа: Очаква се топлинният рекорд на Стария континент да падне тази седмица
Европа е изправена пред рекордни температури поради горещата вълна „Цербер“, която не показва признаци на отслабване. Очакванията са тази седмица да бъде счупен рекордът за най-висока температура на Стария континент от 48.8 градуса, измерен на 11 август 2021 г. в италианския град Сиракуза.
КАКВО Е „ЦЕРБЕР“?
В доклад на Euronews.green се казва, че екстремни температури са засегнали Европа тази година, докато светът е задушен от El Niño. Последният скок (в температурите) обаче се дължи на топлинната вълна „Цербер“. Италианското метеорологично дружество кръсти горещата вълна на името на митичното чудовище. В доклада се посочва, че се очаква екстремната гореща вълна, предизвикана от „Цербер“, да удари Средиземно море за около две седмици и да се разпростре из цяла Европа
ЗАСЕГНАТИТЕ РЕГИОНИ
В Италия здравното министерство издаде червена тревога за 16 града, включително столицата Рим. Позовавайки се на местни медии, в доклад на BBC в неделя се казва, че горещата вълна се очаква да продължи през настоящата седмица с възможни 48-49 градуса в Сардиния. Според италианската метеорологична служба Сардиния ще бъде в епицентъра на предстоящата гореща вълна. Говорейки пред BBC, италианският метеоролог Джулио Бети каза, че температурите ще достигнат пик между 19 и 23 юли – не само в Италия, но и в Гърция, Турция и на Балканите. „Няколко местни топлинни рекорда в тези райони може да бъдат счупени през тези дни“, добави Бети
В Испания метеорологичната служба на страната съобщи, че температурите потенциално могат да достигнат 45°C в югоизточните райони на Иберийския полуостров, които са под тревога за екстремни горещини.
Междувременно в Гърция се очаква гореща вълна да достигне до 44°C в някои части на страната. Властите забраниха достъпа до природни резервати и гори, за да намалят риска от горски пожари, докато общините отвориха климатизирани зони в обществени сгради, където хората да се подслонят от жегата.
ТЕМПЕРАТУРИ ОКОЛО И НАД 40° ГРАДУСА В БЪЛГАРИЯ
България също е засегната от топлинната вълна „Цербер“. От Националния институт по метеорология и хидрология предупредиха, че през настоящата седмица се очакват температурите да варират между 35 и 40 градуса, като към края на седмицата на отделни места и ще надхвърлят 40°.
45.2 градуса по Целзий. Толкова е най-високо измерената температура в България. Стойностите са отчетени в Садово през 1916 г. През 2000 г. на 5 юли рекордът е почти изравнен. В Пловдив са измерени 45 градуса на сянка. Екстремно високи температури са наблюдавани в Сандански – 44.6 градуса, в Русе – 44 градуса, в Горна Оряховица – 43 градуса. Метеоролози не изключват в края на тази седмица да видим подобни стойности на живака.
ЩЕ СВЪРШИ ЛИ ГОРЕЩАТА ВЪЛНА СКОРО?
Метеорологичната служба на Обединеното кралство казва, че температурите ще достигнат пик в петък. BBC Weather обясни, че големи участъци от Южна Европа ще усетят 40-градусови жеги – и вероятно по-високи. Прогнозите сочат, че след това „Цербер“ ще изчезне и за кратко температурите ще се нормализират, след което обаче, италианските синоптици предупреждават, че следващата гореща вълна – наречена „Харон“ на ферибота, който е доставял душите на мъртвите в подземния свят в гръцката митология – ще тласне температурите обратно към стойности над 40 градуса.
НЕ САМО ЕВРОПА Е ГОРЕЩА
Това лято видя температурни рекорди в Канада и САЩ, както и в част от Азия, включително в Индия и Китай. Температурите на морето в Атлантическия океан достигнаха рекордно високи стойности, докато морският лед в Антарктика е в най-ниската степен, регистрирана някога.
НАУКАТА ГОВОРИ
Счита се, че първата седмица на юли 2023г. е най-горещата седмица, откакто се водят статистики. Учени обаче твърдят, че изминалата седмица е била най-горещата от около 125 хил. години. Те са достигнали до това заключение на база мехурчетата въздух, хванати в древен антарктически лед, които им позволяват да изчислят температурите отпреди повече от милион години.
ЗАВРЪЩАНЕТО НА EL NIÑO
Метеорологичният феномен, известен като El Niño, се е развил в Тихия океан за първи път от седем години, обяви по-рано този месец Световната метеорологична организация на ООН (СМО).Завръщането на El Niño „ще увеличи значително вероятността от счупване на температурни рекорди и предизвикване на по-екстремни горещини в много части на света и в океана“, каза генералният секретар на СМО проф. Петери Таалас в изявление. Агенцията прогнозира, че има 98% шанс една от следващите пет години да бъде най-горещата в историята, счупвайки рекорд, поставен през 2016 г. по време на последният El Niño.
В допълнение към нарастващата температури, El Niño носи и риск от горски пожари и недостиг на храна, тъй като промените във времето могат да повлияят на реколтата и глобалното снабдяване с храна, като Politico съобщава, че това може да засегне доставките на риба в Тихия океан и световното производство на зърнените култури в света, наред с други проблеми.
Може също така да увеличи случаите на вирусни заболявания, като през юни Световната здравна организация прогнозира, че климатичните условия могат да допринесат за разпространението на болести като денга, зика и чикунгуня.