Димитър Радев остава начело на БНБ, ще се бори за влизане в еврозоната
На извънредно заседание парламентът преизбра Димитър Радев за управител на Българската народна банка (БНБ). Той ще остане начело на централната банка за още шест години.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
След над два часа дебати със 155 гласа от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС и 67 „против“ Димитър Радев бе преизбран за управител на БНБ за още шест години. Той е гуверньор на централната банка от 2015 г.
Другият претендент – Любомир Христов, издигнат от „Възраждане“, събра 39 гласа в подкрепа. „Против“ бяха 135, въздържаха се 47 народни представители.
Андрей Гюров и Петър Чобанов ще бъдат номинирани за подуправители на Българската народна банка (БНБ). Това обяви гуверньорът на БНБ Димитър Радев на брифинг в парламента, след като Народното събрание го избра на поста.
„Едно от най-важните условия, които поставих, когато приех да бъда номиниран за управител, беше, че ръководството на БНБ трябва да бъде избрано с широка политическа подкрепа. Широката политическа подкрепа е силен фактор за независимостта на централната банка“, каза Радев.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
160 млрд. лв. Толкова е голям банковият сектор, който Българската народна банка регулира.
ПРЕХОДЪТ КЪМ ЕВРОТО
По време на изслушванията в парламентарната Комисия по бюджет и финанси Димитър Радев обеща, че ще продължи работата си по стабилизирането на банковия сектор и постигане на резултати в сектора, които да са над средните за Европейския съюз (ЕС). Той обеща още да се постигне много висока степен на интеграция на банковия сектор във финансовата инфраструктура на еврозоната.
„Ще направя всичко необходимо, за да утвърдим заедно с моите колеги ролята на БНБ като силен и активен член на Европейския банков съюз и да осигурим успешен преход от сегашния рестриктивен режим на Паричен съвет към пълноценен паричен режим в рамките на споделения паричен суверенитет на еврозоната“, заяви Димитър Радев.
Той допълни, че ще фокусира дейността на БНБ върху изпълнението на всички организационни, нормативни и технически изисквания за успешното въвеждане на еврото в България.
Позицията за Банковия съюз на Димитър Радев е, че благодарение на България вече всяка страна членка получава пълни права, а не както преди време най-вече задължения. Този процес е отнел 2 години и приемането на страната ни е свързано с всички права на страна членка в Банковия съюз. „Ние сме пълноправен член“, подчерта Радев.
В резултат на участието в Банковия съюз, БНБ и банковият сектор в много голяма степен са ефективни членове на еврозоната, коментира още настоящият гуверньор. Той даде за пример, че БНБ участва активно и напълно равноправно с останалите централни банки от еврозоната във вземането на най-важните решения, свързани с надзора и преструктурирането на банките в еврозоната, включително и на българските банки. По думите му чрез участието на лева в европейския валутен механизъм, България единствена от страните, които са извън еврозоната (без Дания, която е със специален статут), изпълнява критерия за валутна стабилност, който е един от най-важните за присъединяване на една страна към еврозоната.
Основната отправна точка на концепцията на Димитър Радев е изградена на принципното разбиране, че България трябва да финализира успешното прехода за влизането в еврозоната. „Убеден съм и съм подчертавал това многократно, че подобен преход ще бъде ясен знак за посока и принадлежност, и катализатор на важни реформи за ускорено модернизиране на страната и подобряване на жизнения стандарт на хората”, каза Димитър Радев.
Целта, към която той се стреми, е това да стане възможно най-скоро и не по-късно от 1 януари 2025 г. Димитър Радев каза, че е мотивиран да продължи да бъде управител на БНБ, за да довърши това, което финансовата институция е постигнала до момента.