Свързаните с Airbnb измами нарастват. Как да се предпазим?
Измамите с квартири за краткосрочни престои, възлизат на стотици милиони долари поради измамни схеми, които стават все по-чести и по-сложни. Интернет е задръстен с предупреждения за измамничество при ваканционни наеми и съвети как да се пазите от тях. „Краткосрочните наеми могат да се превърнат в летни огнища на измами за пътуващите и домакините“, предупреждава авторът на Forbes Сесилия Родригес.
Твърде често, изглежда, измамите включват транзакции, свързани с Airbnb или, както в случая с моя приятел Фабиано Куня, „фалшиви“ сайтове на Airbnb“.
Фабиано пусна обява за място за сина си, на който му предстои да започне колеж в Милано. Искаше хубав малък апартамент, близо до университета и на разумна цена. Той фокусира търсенето си върху реномирани сайтове за краткосрочни наеми.
„ФАЛШИВИЯТ“ AIRBNB
„Започнах да търся малко място за моя син близо до университета Bocconi в Милано, като търсех основно в популярни уебсайтове“, обяснява той. Разменя няколко съобщения с наематели и получава неустоимо предложение от жена, уж на име Ева Бахуело. „Предложи ми много добър апартамент, придружен от страхотни снимки, точно от другата страна на Bocconi и на разумна цена“.
Когато поискал час за посещение, тя му отговорила, че има много други кандидати, които се интересуват от апартамента – трябва да го запази.
„За да защити и двете страни, тя ми каза, че използва Airbnb за обработка на резервацията и ми изпрати връзката към „AirCover for Hosts“ на Airbnb.“
Фактът, че транзакцията беше чрез платформа на Airbnb, който предлага силна защита от измами, даде на моя приятел известна сигурност. „Airbnb е добър вариант, който ще ме защити в случай на някакъв проблем“, помисли си той.
„Тя ми изпрати (копие от) своята лична карта и поиска моята да изпълни договора и добави, че ще трябва да платя на Airbnb три месеца наем – един за резервиране на апартамента и два като гаранционен депозит.“
Беше определена дата за посещение за разглеждане на апартамента — 12 юни — когато Фабиано щеше да подпише договора за наемане на апартамента и Airbnb щеше да ѝ прехвърли парите или да не подпише договора, ако той не хареса апартамента по някаква причина и Airbnb да му върне парите.
„След това тя ми изпрати имейл с връзка към Airbnb, за да потвърдя резервацията и да платя“, спомня си той. „Но въпреки че уебсайтът изглеждаше като Airbnb, това не беше връзка към Airbnb.com. Само за да се уверя се свързах директно с поддръжката на Airbnb и ми казаха, че това не е собственост на Airbnb. Веднага прекъснах комуникацията с Ева Бахуело. Не съм платил нищо, но тя получи личната ми информация.“
Какво щеше да стане, ако приятелят ми беше платил? Както много жертви на такива измамни транзакции, разказани в медиите и социалните медии, и както самата Airbnb съветва на своя уебсайт, той почти сигурно щеше да пристигне за датата в Милано, за да открие, че дори адресът да съществува, апартаментът не.
ИЗПОЛЗВАНЕ НА AIRBNB СРЕЩУ ВАС
Както Frommer’s обяснява в статия за една такава измама, измъкваща от лековерни пътници хиляди долари, „измамите с ваканционни наеми използват сигурната репутация на Airbnb срещу вас“.
Както беше обяснено от Frommer’s и както се случи с моя приятел, „собственикът“ ви изпраща връзка към списъка на имота в Airbnb, така че да можете да завършите резервацията безопасно. Щраквате върху връзката и виждате обявата в Airbnb. Прелиствате снимки. Виждате блестящи отзиви. Всичко изглежда страхотно!
С изключение на едно нещо, което не осъзнавате: вече не сте в Airbnb. Вие сте на сайт за измамници, който изглежда точно като Airbnb. Досега обаче сте толкова развълнувани от имота и вече сте изградили връзка с предполагаемия собственик, така че може дори да не забележите, че се каните да предадете парите си на измамник.
„Парите абсолютно сменят ръцете си в Airbnb, с шепи“, пише Reader’s Digest. „Повече от половин милиард души са използвали Airbnb от създаването му и още около два милиона души ще го използват отново тази вечер.“
Предполага се, че с толкова огромни суми пари, които се обменят, Airbnb, както се случва всеки ден с хиляди интернет сайтове, е обект на всякакви схеми за измама.
ОТГОВОРЪТ НА AIRBNB
„Понякога хората създават фалшиви имейли или уебсайтове, предназначени да изглеждат като Airbnb. Тези сайтове могат да се използват за опити за кражба на лична информация, като вашата парола или информация за банкова сметка. Това често се нарича фишинг или спуфинг“, обясняват от компанията.
„Ако получите имейл или сте насочени към уебсайт, който прилича на Airbnb, но изисква поверителна информация, бъдете внимателни.“
Airbnb отива по-далеч, като съветва, че „измамните имейли и уебсайтове често имат спешен тон и заплашват със спиране на акаунт, загуба на резервация или забавено изплащане, ако не щракнете върху връзка или не предоставите определена информация незабавно.“
Когато се сблъскате с каквото и да е съмнение относно легитимността на сайт или имейл съобщение на „Airbnb“, „винаги започвайте от началната страница на Airbnb и продължавайте оттам“.
ДОКЛАДВАНЕ НА ФАЛШИФИКАТИ НА AIRBNB
Ако смятате, че сте попаднали на уеб страница, проектирана да изглежда като Airbnb, можете да докладвате за това на специализирания сайт на Airbnb, който проучва подозрителни уебсайтове.
„Ако сте взаимодействали с измамен сайт или сте загрижени за сигурността на акаунта си, вместо това се свържете с нас“, съветват от компанията.
Помощният център на компанията включва подробни насоки как да идентифицирате измамни имейли и връзки към фалшиви уеб страници на Airbnb, включително всички официални домейни на Airbnb.
„Предприемаме стъпки за защита на целостта на платформата на Airbnb и смекчаване на рисковете и загубите, свързани с измами и злоупотреби, като предприемаме действия срещу нарушителите“, казват Airbnb.
ПРЕКАЛЕНО ХУБАВО, ЗА ДА Е ИСТИНА
Основното правило на интернет трябва да бъде: „Ако е твърде хубаво, за да е истина и ви струва пари, вероятно е измама“, каза експерт по решения за измами пред Reader’s Digest.
Внимавай за:
- Измамници, използващи фалшиви връзки към Airbnb, изискващи вашите данни и пари, за да ви осигурят резервация или да получите специална оферта. Не кликвайте върху връзката, преди да потвърдите директно с Airbnb, че офертата е законна. Проверете отново URL адреса, за да се уверите, че води към официалния сайт.
- Домакин, настояващ за комуникация или изплащане на Airbnb или други платформи за резервации. Преминаването през действителния сайт за резервации е най-безопасният начин.
- Измами с множество обяви, при които домакин посочва един и същ имот на различни цени, за да може да резервира двойно имота и след това да го отдаде под наем на предложилия най-висока цена.
- Измамници, обявяващи фалшиви имоти с фалшиви адреси. След като платите и се появите с багажа си, няма къде да останете. Търсенето на адреса в интернет може да помогне да се определи дали имотът съществува.
- Най-честите измами „прекалено хубаво, за да е истина“ използват подобрени, фалшиви изображения, за да направят имота да изглежда по-добре, отколкото е, и/или оферти за красиви места на подозрително ниски цени. Ако се съмнявате, направете обратно търсене с изображения в Google, за да се уверите, че имотът е реален, сравнете списъците на Airbnb със средни цени по местоположение. Освен това можете да поискате допълнителни снимки или видео инструкции.
- Да помолите гост да плати за резервация чрез директни банкови сметки или други методи за превод като PayPal, „за да избегнете таксите на Airbnb и да ви дадем по-добра цена“.
Като правило, за да не станете жертва на измами като тази по-горе, общият съвет е винаги да взаимодействате в платформата Airbnb от началото до края, особено по отношение на плащанията.
Четенето на отзиви, обратното търсене на изображения и проверката на адреса също са полезни съвети, за да избегнете измама и проваляне на ваканцията.
И не кликвайте върху неизвестни връзки, които може да са фалшиви, отразяващи външния вид и усещането на истинския Airbnb.