MiCA: Полза или вреда? Какво ще донесе регулирането на криптоактивите
ЕС предприе безпрецедентна стъпка на глобално ниво за широко регулиране на криптоактивите. Алфред Таудес, крипто експерт във Виенския икономически университет (WU) и дългогодишен лектор в WU Executive Academy, обяснява последиците от новия регламент MiCA за ежедневния бизнес на инвеститорите и предприятията.
ЕС пое по неотъпкана пътека по отношение на криптоактивите: неотдавна Европейският парламент прие Регламента относно пазарите на криптоактиви (накратко MiCA), създавайки първата правна рамка за Bitcoin, Ethereum и др. в историята на криптовалутите.
Регламентът задължава всеки, който издава криптоактиви, да предоставя подробна информация (например под формата на бели книги) на своите клиенти и се фокусира върху търговията с вътрешна информация и пазарната злоупотреба.
Нещо повече, в бъдеще доставчиците могат да бъдат държани отговорни за сериозни загуби и други случаи, определени от Регламента.
„Новият Регламент не е изненада. ЕС работи по него от две години. По принцип MiCA сега разширява минималните правила, които други фондови борси имат от много години, за да обхващат и криптоактивите“, обяснява Алфред Таудес, основател на Изследователския институт за криптоикономика на WU и дългогодишен лектор в WU Executive Academy. Криптоактивите поне отчасти са били регулирани и по-рано, например от насоките относно изпирането на пари.
Много светлина и малко сянка
Таудес счита две специфични последици от Регламента за много полезни: първо, разрешително, издавано в една държава от ЕС, отсега нататък ще бъде валидно в целия Съюз. „Второ, това ще доведе до конкуренция между националните регулаторни органи, което ще създаде плодородна почва за стартиращи компании.“
Освен това Регламентът ще внесе правна сигурност, тъй като доставчиците на услуги ще изискват лиценз и ще бъдат задължени да изпълняват изисквания по отношение на дейността, организацията и управлението, които наподобяват тези на традиционните банки. „Намерението е да се гарантира, че парите на инвеститорите няма просто да се изпарят, ако например дадена борса ги използва за спекулации“, обяснява Таудес. Правилата за стабилните монети, които обещават фиксиран обменен курс спрямо официалните валути или други активи, са особено строги: само утвърдени доставчици на финансови услуги ще имат право да ги продават.
Необходимост от подобрение
Според оценката на Таудес Регламентът на ЕС оставя известно място за тълкуване, когато става въпрос за NFT. Акронимът е съкращение от „незаменим токен“ и описва вид криптовалута, която представлява уникални цифрови активи като произведения на изкуството, музика, видеоклипове, игри и други колекционерски предмети. Противно на конвенционалните криптовалути като Bitcoin или Ethereum, които са заменими, тъй като приписват една и съща стойност на всички монети, NFT са уникални и не могат просто да бъдат обменени.
„Регламентът не се прилага за отделни NFT. Имайки това предвид, фракционните части на такъв уникален NFT няма да се считат за уникални или незаменими.“ Това е особено важно за издаването на „големи серии“ или „колекции“ от NFT, които споделят едни и същи качества. Областта на децентрализираните финанси (DeFi), която има за цел да прехвърли традиционните финансови услуги като заеми, управление на активи и търговия с активи към децентрализирани, базирани на блокчейн платформи, също ще бъде освободена от Регламента. Това обаче ще е така само ако съответната услуга е децентрализирана.
„В действителната бизнес практика NFT често се издават в серии, а DeFi протоколите често съдържат централизирани функции. Ще трябва да изчакаме и да видим как регулаторните органи и съдиите ще вземат решения по тези въпроси в конкретни случаи“, отбелязва Алфред Таудес.
MiCA като двигател за иновации?
Във всеки случай Регламентът на ЕС създава много потенциал за иновации, тъй като традиционните банки вече могат да добавят криптоактиви към своите портфейли. Таудес очаква това да се случи и вярва, че банките могат да работят заедно със стартиращите компании в това отношение.
„Използвайки платформите, разработени от финансовите технологии, банките ще могат да предлагат Bitcoin и други активи на клиентите си, опериращи с ценни книжа.“ Пазарът ще стане по-интересен и за големите инвестиционни фондове, тъй като най-накрая ще има правна сигурност.
Какво е от значение сега
Пазарът на криптоактиви е учебникарски случай на нов пазар, на който нещата са бурни в началото, докато се достигне определено ниво на зрялост и се изисква регулиране. Сега съществува риск от твърде голяма намеса на властите, предупреждава Таудес: „Регулирането не е сребърен куршум.“
Той обяснява, че Регламентът ще изпълни предвидената си цел, ако регулаторните органи го прилагат по разумен начин, а крипто и традиционните финансови индустрии приемат новите правила и развиват съответните услуги по съответния начин. Така наречените токенизирани активи например идват с цял набор от възможности за работа на финансовия пазар, например чрез разделяне на активи като акции и недвижими имоти на по-малки единици. Това може да привлече нови групи клиенти.
Като цяло Таудес смята, че ЕС е поел на добър път. За разлика от това, той наблюдава „пълен хаос“ в областта на регулирането в САЩ: „Това определено може да даде на Европа конкурентно предимство.“ Регулирането обаче не може да направи чудеса. Ахилесовата пета на Европа продължава да бъде липсата на рисков капитал. Сред 25-те най-големи инвеститори на рисков капитал в областта на блокчейна, нито един не е от Европа.
Виенският икономически университет (WU) е най-големият и един от най-модерните икономически университети в Европа, ангажиран да осигури висококачествено образование за цялата разнообразна общност от над 22 000 студенти. Специализираният екип на университета от над 2 100 членове непрекъснато се стреми да подобри преподаването, научните изследвания и живота в кампуса.
Университетът предоставя изключително, ориентирано към научни изследвания и практика образование. Преподавателите дават възможност на студентите да мислят устойчиво, да действат отговорно в бизнеса и икономиката и да разработват иновативни решения за най-належащите икономически, социални и екологични предизвикателства. Избирайки Виенския икономически университет, студентите се присъединяват към ориентирана към бъдещето институция, посветена на насърчаването на техния растеж и подготовката им за успех в един бързо развиващ се свят. Повече информация за магистърските програми на Виенския икономически университет може да намерите ТУК.