Емигранти класират най-добрите места за живеене през 2023 г.
Търсите най-добрите места за живеене по света? Няма по-добър източник от емигранти, които имат уникална гледна точка за това какво е да живееш в чужда страна, включително САЩ.
За десета поредна година InterNations се допитва до близо 12 000 емигранти по цял свят, за да изготви окончателна класация на най-добрите места за живеене.
Expat Insider 2023 събира мненията на емигранти, представляващи 177 националности и живеещи в 181 държави или територии. Докладът класифицира 53 държави и анализира фактори като качество на живот, лекота на установяване, лични финанси и други.

Най-добрата дестинация за живот като емигрант през 2023 г.? Мексико оглавява класацията за втора поредна година, като 91% от емигрантите казват, че са доволни от живота си на юг от границата.
Тази страна отдавна е любима. „Мексико всъщност получава отлични резултати още от първото проучване на Expat Insider преди десет години. Тя винаги е влизала в челната петица в световен мащаб“, споделя в интервю Malte Zeeck, основателят на InterNations.
Според Zeeck трайната популярност на Мексико сред емигрантите се дължи до голяма степен на показатели по отношение на личните финанси и на лесното установяване в страната. „Например, това е мястото, където емигранти от цял свят най-лесно свикват с местната култура, където се чувстват най-желани и където определят местните жители като най-дружелюбното население в света“, казва Zeeck. „Това превръща Мексико в магнит за емигранти, заедно със сравнително ниските разходи за живот и привлекателния климат.“
Все пак има и някои недостатъци. „Безопасността остава един от най-големите проблеми в Мексико – както за местните жители, така и за емигрантите“, казва Zeeck. През 2022 г. Мексико заема 49-то място от 52 дестинации по отношение на безопасността. Тази година е на 49-то място от 53 държави. Сред анкетираните през 2023 г. 18% от емигрантите съобщават, че не се чувстват в безопасност в Мексико (спрямо 8% в световен мащаб).

Още от най-добрите места за живеене
На второ място в списъка тази година е друг магнит за емигранти – Испания, която се изкачи с няколко стъпала нагоре от петото място през 2022 г.
Какво прави Испания любимо място за емигранти? Според Zeeck Испания винаги се е класирала в топ 10 по качество на живот, откакто компанията е направила първото Expat Insider проучване. Емигрантите са доволни от възможностите за прекарване на свободното време, тъй като Испания е световният победител в тази категория през 2023 г. Културата и нощният живот също са на добро ниво (88% от емигрантите са доволни от предложенията), както и развлекателните спортове (91% от емигрантите са удовлетворени). В крайна сметка, Испания се нарежда на трето място в света по климат, което улеснява излизането и насладата от всички тези дейности.
Третата страна в тазгодишния списък на Expat Insider е Панама.
„Класирането на Панама на трето място беше малко изненадващо за нас“, казва Zeeck. „През 2022 г. тя изобщо не участва в проучването поради липсата на местни представители, а сега направи доста зрелищно завръщане с най-добрия си резултат в Expat Insider досега.“
Някои от силните страни на Панама са подобни на тези на Мексико. Страната е на четвърто място по лекота на установяване и на осмо място по лични финанси. Тя също има високи оценки по отношение на жилищата, като заема пето място в света.
Скандинавският парадокс

Интересно е, че Норвегия постоянно е обявявана за най-щастливото място на земята, но в този списък тя е в края на класацията – на 52 място от 53 държави. Каква е причината за разминаването?
„Ние сме наясно с това, както обичаме да го наричаме „скандинавския парадокс“. Норвегия, а също и другите скандинавски страни, включени в проучването на Expat Insider, се представят много добре в други класации, като например Световния индекс на щастието, но това обикновено не е отразено в нашите резултати“, казва Zeeck.
Защо това е така? „Като за начало Световният индекс на щастието се основава на различни конкретни факти, т.е. на статистически данни от официални източници“, казва Zeeck. Той посочва, че данните в Световния индекс на щастието обхващат измерения като мир, демокрация, човешки права и достъп до интернет.
„Този индекс се основава на предположението, че добрите резултати по тези критерии автоматично ще направят местното население на страната по-щастливо“, казва Zeeck. От друга страна проучването на Expat Insider не измерва данни от външни източници. „Ние просто питаме хората за личното им удовлетворение от избрани аспекти на ежедневието в чужбина“, казва Zeeck. Някои от тези фактори са доста сходни с някои от обхванатите в Световния индекс на щастието, като например качеството на въздуха, лесното получаване на високоскоростен достъп до интернет и личната безопасност. „Така че субективните мнения на емигрантите често съвпадат с обективните статистически данни на трети страни“, казва Zeeck.
Но според Zeeck една от причините за нещастието на емигрантите в Норвегия и други скандинавски страни може да е нещо, което не се измерва в Световния индекс на щастието – лекотата на установяване. „Като възрастни, опитите да се сприятелявате и да изграждате лична мрежа за подкрепа като аутсайдер в общество, което е често описвано като интровертно, отчуждено или затворено, могат да бъдат изключително трудни“, казва Zeeck. „И ако се чувствате социално изолирани и самотни, вероятно няма да оцените качеството на въздуха в дадена страна или високия БВП на глава от населението.“
Намиране на приятели в чужбина
Expat Insider 2023 разглежда и къде е най-лесно и къде най-трудно да се намерят приятели в чужбина – важна тема, тъй като толкова много дигитални номади и пенсионери се местят в други държави.
Zeeck казва, че според него лесното създаване на приятелства в чужбина е свързано с общата дружелюбност на населението и отвореността му към чужденците. Петте най-добри страни за намиране на приятели са Панама, Мексико, Кения, Бразилия и Филипините. Според Zeeck тези страни са и в топ 10 по обща дружелюбност на жителите си и дружелюбност към чужденците.
В долната петица на класацията за намиране на приятели са Дания, Австрия, Кувейт, Норвегия и Германия. „Що се отнася до общата дружелюбност на населението, всички те се нареждат в долната десетка, което може да обясни трудността на емигрантите да създават приятелства там“, казва Zeeck.
Дали е съвпадение, че най-дружелюбните места са южните страни с по-топъл климат, а повечето от най-недружелюбните страни са северните страни с по-хладни климати? Дали хората са склонни да бъдат по-приятелски настроени там, където е топло? „Не можем да кажем. Можем само да предположим, че мекият климат вероятно позволява на хората да излизат повече и следователно да общуват повече“, казва Zeeck.
Друга причина: „По-малко индивидуалистичните общества като тези, споменати в нашата класация на петте най-добри общества за създаване на приятелства, са склонни да имат по-сплотени общности, в които хората прекарват повече време един с друг и си помагат повече“, казва Zeeck. „Поради това те могат да бъдат естествено по-отворени към новодошлите, като например чуждестранните жители, и да ги приемат. Но това отново е само предположение и не се основава на действителни данни от нашето проучване.“
И така, как се справят Съединените щати, когато става въпрос за създаване на приятелства? „В нашето проучване САЩ се класира почти в средата на терена“, казва Zeeck. „Те са на 24-то място по дружелюбност на местно ниво и на 28-мо място по намиране на приятели.“
Най-ниско класиращата се страна
На дъното на списъка на Expat Insider е Кувейт, който за втора поредна година заема 53-то място от 53 държави. „Кувейт е полярната противоположност на Мексико“, казва Zeeck. „Това означава, че той не само е заемал последно място през 2022 и 2023 г., но и през последното десетилетие неизменно се нарежда сред най-лошо оценените държави.“
Според Zeeck Кувейт се представя зле в повечето области. „Общата класация на проучването на Expat Insider се основава на до 56 различни рейтингови фактора, а през 2023 г. Кувейт се оказва в долната петица за повече от 30 от тях“, казва той. „Така че не е чудно, че само 43% от емигрантите са доволни от живота си в Кувейт, в сравнение със средните 72% в световен мащаб. Ниското ниво на обща удовлетвореност също оказва влияние върху крайното класиране на Кувейт като цяло.“
Продължете да четете за класацията.
Класиране: 15-те най-добри места за живеене
- Мексико
- Испания
- Панама
- Малайзия
- Тайван
- Тайланд
- Коста Рика
- Филипини
- Бахрейн
- Португалия
- ОАЕ
- Оман
- Индонезия
- Виетнам
- Бразилия
- Финландия
- Колумбия
- Кения
- Люксембург
- Австралия
- Чехия
- Нидерландия
- Швейцария
- Швеция
- Гърция
- Китай
- Канада
- Саудитска Арабия
- Естония
- САЩ
- Катар
- Кипър
- Франция
- Унгария
- Полша
- Индия
- Сингапур
- Белгия
- Ирландия
- Хонконг
- Дания
- Австрия
- Обединеното кралство
- Япония
- Нова Зеландия
- Малта
- Италия
- Южна Африка
- Германия
- Южна Корея
- Турция
- Норвегия
- Кувейт