„Поколението Z превзема Twitter“: Създателите на съдържание реагират на Threads
Тъй като потребителите се стичат към приложението за микроблогинг, Threads, създателите на съдържание са развълнувани от възможността да го изпробват – но се опасяват, че най-новият конкурент на Twitter няма да се задържи.
В рамките на два дни след публикуване новият конкурент на Twitter – Meta Threads – се превърна в едно от най-бързо сваляните приложения в историята, като събра над 100 милиона потребители. Създателите на съдържание с много последователи масово се присъединяват към приложението – до голяма степен защото могат да изберат да запазят всичките си последователи от Instagram (ако вече са в платформата), както и сините си верикационни отметки, вместо да се налага да започват от нулата.
Хейли Калил, създател на съдържание с 1.7 млн. последователи в Instagram и 2.7 млн. абонати в YouTube, беше една от първите, които се присъединиха към платформата, още в бета-версията ѝ, заедно със знаменитости като Шакира и няколко служители на Meta. За нея примамливата възможност да прехвърли всичките си последователи с няколко докосвания е била твърде привлекателна, за да устои, въпреки че се притеснява от това, че ще трябва да публикува в още едно приложение.
„Очевидно е, че за мен, като създател на съдържание, това е още един разход на време. Не съм спала много през последния ден и половина, защото се занимавах с Threads“, казва Калил пред Forbes.
Приложението привлича дори създатели, които публикуват предимно снимки или видео съдържание, а не текст. Калил, която създава видеоклипове на модна, лайфстайл и комедийна тематика, казва, че никога не е използвала Twitter, защото нейната аудитория, предимно от поколението Z, не използва приложението. „Мисля, че e все едно от поколението Z превзема Twitter. Наистина е забавно да се наблюдава.“
Създателите на съдържание все още очакват да видят дали Threads ще има съдба, подобна на други ефимерни приложения като Clubhouse и Lemon8, в които създателите започнаха да публикуват ново съдържание само за да разберат по-късно, че платформите са загубили популярност. Те са загрижени и за допълнителните усилия, които трябва да положат, за да създадат съдържание и да ангажират последователи в нова платформа. „Има ли някой друг, който е наполовина развълнуван, наполовина изтощен от мисълта да поддържа още една платформа?“ Катарина Мело, създател на съдържание за пътуване с 547 000 последователи в Instagram, публикува в Threads.
„Има много време, прекарано в проучване, в разбиране на това какви разговори се водят и просто участие в тези разговори – нещо, което не е непременно създаване на съдържание или написване на публикация“, каза Мело пред Forbes.
„За мен, като създател на съдържание, това е още един разход на време.“
Хейли Калил, създател на комедийно съдържание
32-годишната инфлуенсърка казва, че Threads, който понастоящем не пуска реклами и не предлага на създателите си никакъв начин да монетизират съдържанието си, рискува да отклони вниманието на потребителите от Instagram и да „канибализира“ основната платформа, която е да генерира приходи. „Забелязах спад в ангажираността на последователите ми в Instagram, защото много от тях използват Threads“, казва тя.
Инфлуенсърите, които не планират да преминат към Threads, също може да бъдат засегнати. Тъй като хората разполагат с ограничено време, което да отделят за социалните медии, повече време в Threads може да означава по-малко време в Instagram, каза Мело. „През последния ден и половина в Instagram е пълно бездействие, а аз чух и от други творци, че се чудят дали изобщо си струва да публикуват там сега.“
Потребителският интерфейс на Threads поразително прилича на този на Twitter, с изключение на липсващите функции, като раздел с актуални теми, функция за изпращане на директни съобщения и хаштагове. Смятана за „убиеца на Twitter“, това е една от поредицата социални мрежи, които се позиционират като по-добра алтернатива на Twitter, също като Bluesky и Mastodon. Макар че тези приложения се разрастват, те все още се борят да се наложат на пазара. Bluesky току-що достигна първия си милион регистрации от стартирането си през февруари, а активните потребители на Mastodon са намалели с повече от един милион до около 1 млн. активни потребители.
Threads обаче може да представлява по-голяма заплаха. Нейният експлозивен растеж – 70 млн. за по-малко от два дни, както сподели шефът на Instagram Адам Мосери в петък за Threads – се дължи отчасти на това, че на потребителите не се налага да създават отделен акаунт, потребителско име или Instagram профил.
„Енергията, която получавах, беше все едно си в гигантски групов чат, където всички са развълнувани да се запознаят с всички.“
Инга Лам, създател на кулинарно съдържание
Мъск явно усеща жегата. В подстрекателско писмо, написано от адвоката му Алекс Спиро, Twitter заплашва да съди Мета за предполагаема кражба на търговски тайни и интелектуална собственост чрез създаване на имитиращо приложение, с помощта на „десетки“ бивши служители на Twitter (Мъск уволни около 6000 души от Twitter, след като пое ръководството на компанията). В отговор говорителят на Meta Анди Стоун публикува тема, в която се казва: „Никой от инженерния екип на Threads не е бивш служител на Twitter – това просто не е наша практика“.
За някои създатели на съдържание Twitter никога не е бил място, където са се чувствали комфортно да споделят мислите си. Челси Дейвис, създател на съдържание за луксозни пътувания и храна, казва, че никога не е използвала Twitter, защото приложението е твърде претрупано за нея. „Имаше твърде много готвачи в кухнята. Много хора си мислеха, че са велики лидери и мислители. И аз просто бях претоварена от приложението“, казва Дейвис пред Forbes. Тя с нетърпение очаква да използва Threads, тъй като приложението позволява на потребителите да публикуват вертикални снимки – функция, която липсва в Instagram.
Създателите на видео съдържание, които обикновено публикуват в Instagram Reels, YouTube и TikTok, се присъединиха към Threads с надеждата, че писменият формат ще се превърне в нов начин за индивидуално общуване с последователите им и за откриване на различни видове аудитория. Адам Уахид, който прави комедийни видеоклипове за своите 5 млн. последователи в Instagram и 12.8 млн. абонати в Youtube, казва, че планира да пише кратки и забавни шеги за своите наскоро събрани 340 000 последователи в Threads.
„Усеща се като малко по-отворен разговор, в който хората наистина могат да споделят мнението си“, казва Уахид, който е 242-ят човек, присъединил се към Threads, според известието и значката, които е получил от Instagram.
Докато Instagram се възприема като платформа за естетически снимки, забавни и непринудени видеоклипове и „да бъдеш красив и перфектен“, създателката на пътеписи Джесика Уфуома казва, че подобно на други създатели планира да използва Threads, за да разкрие по-автентичната страна на своята личност. Но тя се опасява, че форматът, в който се използва първо текстът, може да прикани създателите да изразяват мнението си по-свободно – което може да им донесе неприятности. „Много творци започнаха да разработват стратегии за това как да се представят“, казва Уфуома, която има 127 000 последователи в Instagram и вече 10 000 в Threads. „Докато си в интернет, не можеш да бъдеш автентичен на 100%“.
„Забелязах спад в ангажираността на последователите ми в Instagram, защото много хора използват Threads.“
Катарина Мело, създател на съдържание за луксозни пътувания
Други създатели имат въпроси относно алгоритъма, който управлява канала Threads. Инга Лам, YouTuber на тема храна с 423 000 абонати, първоначално беше развълнувана от използването на Threads. „Имах чувството, че енергията, която получавах, беше все едно си в гигантски групов чат, където всички са развълнувани да се запознаят с всички“, казва Лам.
Но тъй като прекарва повече време в приложението, тя открива, че страницата ѝ е изпълнена със смесица от познати лица и случайни публикации от непознати, с които никога преди не е общувала. „Никой все още не е разбрал [алгоритъма]. Всички очакват нещо да се обърка“, казва тя.
В отговор по имейл относно алгоритъма на Threads до Forbes Meta заяви, че алгоритъмът, който управлява Threads, препоръчва публикации от акаунти, които потребителят следва, ако те отговарят на правилата на Meta. Творците, които имат много последователи в Instagram, присъединили са се към Threads рано и споделят оригинално съдържание, ще получат по-голяма видимост в канала на Threads.
Лекотата за присъединяване в Threads също подчертава доминиращата роля на Meta в социалните медии. „Страшно е, че една платформа притежава куп мини платформи под нея“, казва Гейб Ъруин, който създава комедийни видеоклипове с реакции в YouTube, Instagram и TikTok за 6.7 млн. последователи. Но в крайна сметка той оценява възможността да се движи между Instagram и Threads. „Харесва ми идеята за незабавни кликвания и това, че те просто веднага дават възможност за свързване“, каза Ервин.
Макар че за Threads все още е рано, създателите на съдържание очакват да видят дали приложението ще продължи да бъде популярно след първоначалния шум. „Бих бил любопитен да видя какво ще се случи, тъй като нещата се развиват и може би се появи някаква драма. Любопитно ми е да видя как ще се справим с нея“, казва Вахид.