Имаме най-доброто новинарско приложение в България
Даниел Чипев, зам.-директор на Дирекция „Новини и актуални предавания“ в Българската национална телевизия

Новинарската платформа на БНТ – BNTNEWS, е естественото дигитално продължение на „По света и у нас“. Как успяхте да пренесете институция като „По света и у нас“ онлайн?
BNTNEWS се базира на професионалните принципи и на уменията на екипа на „По света и у нас“, но новинарските емисии в ефира на БНТ и информационната ни платформа са нещо съвсем различно. Целта ни е да предложим качествено съдържание, но в режим 24/7, на живо, мултимедийно с текст, аудио и видео, персонализирано.
Докато ефирните емисии акцентират на репортажа и оригиналните истории и на представянето на новините в техния контекст. За съвременния човек, който иска да действа и решава информирано, това означава: „пулса на новините през деня следя с BNTNEWS, а вечерта по телевизията гледам и научавам повече с „По света и у нас“ по БНТ 1“.
За да постигнем това, не беше лесно, защото трябваше да променим структурата и да развием уменията на екипа. Така за няколко месеца превключихме към интегриран мултимедиен нюзрум. Като резултат освен положителните данни за BNTNEWS, ефирната аудитория на новините се увеличава, особено сред най-младите и активните зрители.
Приложението BNT News е с усъвършенствана версия. Какви са новите функционалности, от които могат да се възползват потребителите?
Ще го кажа директно, без излишна скромност – имаме най-доброто новинарско приложение в България. И тук не е само съдържанието, но и инструментите за персонализиране. BNTNEWS всъщност включва сайта BNTNEWS.BG и приложението BNT News.
Близо 80% от потребителите ни го ползват на смартфона си и затова непрекъснато усъвършенстваме апликацията. Потребителят управлява нотификациите за новините, които го интересуват, може да открие най-важните, дори и да не се абонира. Имаме нещо като радио – аудиострийм на БНТ 1, който дава възможност да се слушат новините и актуалната публицистика.
Вече е известно, че първи въведохме изкуствен интелект, който „чете“ новини на потребителя. Освен върху развитието на нашите платформи разработваме план за предлагане на диференцирано съдържание на чужди платформи – социалните мрежи, YouTube, подкаст приложенията…
Технологията е важна, но не става ли по-трудно да се създава качествено съдържание във времето на дезинформацията?
Това е най-голямото предизвикателство за професията, но не защото дезинформацията се е появила вчера. Просто технологията, и тук тя отново е важна, позволи манипулацията да се разпространява по-бързо, неконтролируемо и да стига до много хора. Дезинформацията не е просто фотоколаж на „пума кърми кошута“. Целта е много по-сериозна, да натисне слабото място в обществото и да изостри противопоставянето.
Затова фабриките за фалшиви новини работят по теми, които ни скарват – войната на Русия срещу Украйна, ковид пандемията, отношенията със Северна Македония… Задачата става още по-трудна заради ниското доверие в журналистите, което е глобална тенденция. И още по-трудно е у нас, защото нашата гилдия не е единна, нямаме силни професионални организации и собствениците на медии рядко инвестират в журналистическия талант.
Битката с дезинформацията е всекидневен процес и новинарският ни екип има изработени правила от години. Сега обаче допълнително развиваме тези умения с партньори от Франспрес, Софийския университет и международни организации. Този труд вече се материализира и в страницата „БНТ Проверено“. Преднина в тази задача на нас, в Българската национална телевизия, ни дава и доверието, което имаме в обществото, както показват различни проучвания.