Amadea Music: Музикална доставка
Музиката е в сърцето на Стефан Германов и в това на Amadea Music. Компанията доставя творбите на артистите от гаражите им до плейлистите на Spotify, iTunes, YouTube.

Малко след два следобед е, когато Стефан Германов отключва металната врата на Летния театър в Бургас за Forbes. Пресичаме сумрачния бекстейдж на сцената, промъкваме се между пиана и столове към последния етаж и влизаме в офиса на Amadea Music. Просторно помещение, с олющени тук-там стени, без никакъв „грим“, то напомня на репетиционна на рок група, където по грешка са забравени няколко бюра и компютри. Но на тях вече е отметната доста оперативна работа. Всеки ден екипът на компанията за дигитална дистрибуция на музика, основана в Бургас и с регистрация във Великобритания, получава над сто музикални албума от артисти от целия свят и ги доставя до „рафтовете“ на Spotify, Apple Music, iTunes, YouTubе, Amazon, Deezer и др.
„В момента имаме много млади музиканти, което силно ме радва, защото тепърва ще правят своите групи, пробиви, концерти. И ако не бъдат дигитално представени, няма кой да ги види. Това е единственият начин да бъдат забелязани. Tака че услугата, която предлагаме, е абсолютно необходима“, казва Германов (54). И е съвсем прав.
Може би в наши дни изглежда излишно да има посредник между артистите и стрийминг платформите и онлайн магазините, когато, за да стигне една песен до слушателите, не се изисква повече усилие от един клик. Но в пътешествието си музикалните продукти са съпътствани от голямо количество метаданни, които трябва да се обработят така, че да отговарят на специфичните условия на съответния получател. И в ерата на стрийминга дистрибуторите като Amadea Music, освен че са доставчици на цифрово музикално съдържание, се превръщат и в администратори на музиката. Те осигуряват технологичната магистрала, по която в едната посока се движат завършени музикални продукти, а в обратната – парите за използването им.
„Сложно е да се утвърдиш като надежден, да спечелиш доверието на големите компании, които пускат музика, защото те нямат време да се занимават с некачествени неща, а на пазара има доста нелоялни играчи“, казва предприемачът. За 16 години в бизнеса обаче Amadea Music успява да си спечели репутация на сериозен партньор и доставчик. В каталога й фигурират над 2 хил. клиенти, а оборотите за 2022 г. се доближават до 2.9 млн. евро по данни на компанията.
Сега Германов и съдружниците му – Любомир Йорданов (43) и Антон Петров (41), са ентусиазирани от нов проект, който осъществяват през издателска компания Amadea Music Productions. Дори в момента записват продукция със симфоничен оркестър в Прага, инвестирайки в по-високо качество като част от стратегията си за растеж.
По ирония на съдбата обаче, когато дистрибуторът се докосва за първи път до бизнеса, с който се занимава сега, той разпространява пиратски записи. В началото на 90-те Стефан Германов следва стопанско управление във Варна и всеки ден продава касетки с хитове на известни банди, за да си помага финансово. Запален по рок музиката от дете, като студент той свири в местна банда и мечтае за голямата сцена.
Китарите и досега са страница, която не е затворил в живота си – инструментите са в офиса му не само за декорация. За кратък период в София младият Германов изживява копнежа си да живее като рок музикант – живее в репетиционна, свири с известни артисти, участва в турнета. Парите обаче не стигат и му се случва да изкара някои от дните си на „слънчоглед и ябълки“. Принуден да се върне в Бургас, Стефан Германов малко на шега започва работа в държавната администрация. В следващите 14 години музиката остава на заден план. Той работи на бързи обороти, прави кариера и е под постоянен стрес. Идеята да напусне сигурната си работа го гложди постоянно и катализатор на колебанията му става синът на негова колежка, с когото впоследствие съосновават Amadea Music – Любомир Йорданов.
През есента на 2006 г. Стефан Германов, тогава почти на 40, стои край пилоните на НДК с 26-годишния младеж. iTunes вече е променил статуквото в индустрията, интернет навлиза стремително във всички сфери и Йорданов говори за промените, които предстоят в музикалния бранш и как може да се спечели от това. „Слушах го със зяпнала уста, без нищо да разбирам, но дълбоко в себе си знаех, че това нещо е прогресивно“, казва дистрибуторът. Инстинктът му не го подвежда. Физическият пазар на музика необратимо се дигитализира, за да се превърне в това, което познаваме днес – над 90% от продажбите на музикални продукти се извършват онлайн, показва проучване на Soundcharts.com.
Германов и Йорданов основават Amadea Music през 2007 г. като музикален лейбъл, който обслужва няколко чужди и български артисти – приятели-музиканти. Първият им служител – Антон Петров, по-късно става и техен съдружник. Успоредно фирмата развива и онлайн магазин за продажба на компактдискове по поръчка. Година по-късно тримата решават да променят модела към „нещо по-голямо“ – да станат дистрибутори на международно ниво, грижейки се за повече артисти. Инвестират в платформа, която да улеснява достъпа на клиентите до тях, обработката на музикалните продукти и доставката им до желаната крайна точка. Както и да обслужва пътя на парите до акаунтите на музикантите, след като произведенията им се използват. Прохождането обаче се оказва трудно.
В началото се разминават на косъм с фалита. Приходите са недостатъчни и Германов, който е спонсор на проекта, скоро стига до ръба на своя финансов и психологически лимит. Спи все по-малко, прекарва часове в сметки за работа и вкъщи. „Бях притеснен. Никога не бях правил бизнес. За мен беше друга вселена“, казва той. Посочва към Морската градина, от другата страна на прозореца. Тогава, на една от пейките в нея, той се сбогува вътрешно с начинанието си. „Казах си: край, приключваш. Няма да го понесеш физически – или ще изтрещиш, или ще се разболееш.“ Междувременно обаче е направил последен опит за спасение: предложил е на дистрибуторската компания The State 51 Conspiracy, един от сериозните играчи в бранша, аутсорсинг услугите на Amadea Music.
Два дни след онова тъжно утро получава от тях неочакван имейл: „Ще ви посетим в Бургас, за да разговаряме по предложението ви“. Срещата и последвалото партньорство, което продължава и до днес, бележат нов етап в развитието на бизнеса.
„Изградихме доверие и към момента участваме в повечето от техните технологични процеси и съпорт на музикантите, с които те работят“, обяснява Германов.
Като резултат от това сътрудничество минусите във финансовите отчети полека започват да се превръщат в нули, а по-късно и в положителни числа. Amadea Music продължава да работи като аутсорсинг компания и едновременно разширява собствения си каталог от клиенти – артисти, лейбъли и дистрибутори. За да подобри услугата си, инвестира в нова високотехнологична платформа, която да отговаря на динамиката на бизнеса, и от 2019 г. тя влиза в действие.
Стефан Германов се обръща към белия монитор и отваря платформата. Една от новодошлите кандидатури е на турски артист. Изпраща хип-хоп парче, което не звучи никак зле, преценява той. Проверява дали е попълнил коректно формата. Жанрът е правилно маркиран, обложката също е окей – в подходящите размери, качество и приемлива визия. Системата сканира метаданните, а Германов преглежда къде иска да бъде разпространен самият музикант. Spotify, най-желаната „дестинация“. Тракът е одобрен, след което ще поеме по високоскоростната цифрова писта към своята публика. Ето това правим всеки ден, администрираме музиката, казва дистрибуторът.
„Работим по критериите на Apple, защото са най-сериозни“, допълва той. Но докато набират скорост, съдружниците не са толкова прецизни, което отчитат като грешен подход: „Загубихме доста време в разправии с некачествени албуми, нервни рапъри и хора, които вечерта на няколко питиета са изпратили гневен имейл, а на сутринта се извиняват“. Сега цедката им е на ниво, защото това е начинът да се печели доверие в глобалния музикален бранш.
Клиентите си компанията привлича чрез реклама от уста на уста. Те са от целия свят, като българският пазар не е основен фокус. На него Amadea Music представя най-вече млади ъндърграунд артисти. В каталога й не присъстват тотални звезди. „Тези, които продават най-много в момента, правят т.нар. бекграунд музика – чил аут, който се слуша по заведенията“, казва Германов. Бизнесът се издържа от 10-те процента върху приходите от използването на музиката, без да взема други такси на клиентите си.
През 2019 г. съдружниците стъпват в нова територия – издаването на музика. Amadea Music Productions e основана, след като Любомир Йорданов вече е развил собствен издателски бранд с успешен каталог и е утъпкал пътя в сегмента. Фирмата започва да предлага музикални и саунд дизайн продукти с фокус върху епична и трейлър музика, която се създава от композитори и звукови дизайнери. Крайните клиенти са световни филмови студиа, рекламни агенции, видеопродукции, телевизии и гейминг компании.
За разлика от дистрибуцията, където съдружниците нямат авторски права върху продукцията, тук те ги притежават. „Смятах, че е хубава инвестиция в интелектуална собственост, която в годините ще връща. Но ето го предизвикателството на новото време – точно в тези жанрове, в които ние работим, изкуственият интелект ще се справи много добре“, коментира Германов.
Има нещо обаче, в което изкуственият интелект не може да го замени – селекцията на хубава музика, която Стефан Германов прави за Muzaica. Това e онлайн радио без реклами, което той създава през 2020 г. И зона, в която се чувства истински свободен. Съставя плейлистите сам, воден единствено от „филтъра в главата си“ за добра музика. Влага в проекта пари, време и усилия. Слушателите все още са малко, но засега предприемачът няма големи амбиции за Muzaica, освен една – да подобрява музикалния фон около нас. „Това е прекрасен начин да си с музиката и да създаваш радост на хората“, казва той.