Най-доброто шотландско уиски в света според Ultimate Spirits Challenge 2023
Резултатите от ежегодното състезание Ultimate Spirits Challenge са ясни, а любителите на уиски със сигурност ще искат да надникнат, за да ги вземат под внимание. Всъщност има два сингъл малца, които са с равен брой точки в категорията на уискитата. Всеки от тях е получил по впечатляващите 98 от 100 точки от журито, което включва някои от най-уважаваните експерти по вкусове в индустрията.
Ultimate Spirits Challenge (USC) се провежда за 14-а година и този път трябваше да разгледа рекорден брой кандидати, произвеждащи спиртни напитки – от над 50 страни. Конкурсът се проведе от края на май до началото на юни в специален “център за оценяване“ в Уестчестър, Ню Йорк.
„Освен че е това е най-голямото USC състезание досега, тазгодишното предизвикателство беше и най-глобалното, с впечатляващ набор от качествени дестилати от места много надалеч от Ню Йорк, като Китай, Австралия, Индия, Казахстан и Чили“, казва Ф. Пол Пакулт, председател на журито.
„Почти всички категории отбелязаха сериозни успехи, особено джинът, готовите за пиене коктейли, мескалът, ромът, текилата, водката, както и всички категории уиски и бренди.“
А сега за най-добрите. Първият резултат от 98 точки е постигнат от Highland Park 21 – 46% сингъл малц, произвеждан на ветровитите Оркнейски острови в северния край на Шотландия. Почитателите на категорията вече са добре запознати с дестилерията, която се радва на доста солидно разпространение в САЩ, като част от семейството продукти на Edrington, което обхваща и The Macallan. Домашният стил е любим на ценителите, тъй като се отличава с малко опушеност на фона на сладостта на тъмните плодове, получени след отлежаване в бъчви от шери.
Любителите на този 21-годишен сингъл малц може да го намерята на цена 375 долара бутилката. За него съдиите от USC изказаха следното мнение след дегустатия:
„Тази отлежала красота ви посреща с многопластов букет от цитрусов йод, малц с череши, въглени от лагерен огън на плажа и маслени френски сладкиши. Спектърът от аромати постига пълна хармония на небцето и завършва с нотка какао и черен чай.“
Highland Park 21 споделя високите си оценки със един малко по-достъпен скоч. Втората оценка от 98 точки принадлежи на 16-годишния Mortlach. Това бижу от Спейсайд може да се намери на рафтовете на цена от 115 долара за бутилка.
Дестилерията, която празнува своята 200-годишнина, е наречена „Звярът на Дъфтаун“. Прозвището идва от многопластовия вкус на нейните малцове, който се получава в резултат на уникален процес на дестилация. В допълнение към сравнително редките кондензатори с червееви вани, които дават по-мазна дестилация, ще откриете и странната подредба на различни съдове за тройна дестилация, всички с различни форми и размери, работещи независимо едни от други. Три отделни вида течност се смесват накрая в едно цяло, което Mortlach представя като дестилация с продължителност 2.81 пъти.
И ето какво хората от USC намират за особено забележително в 16-годишното издание на бранда:
„Тъмните аромати на задушени смокини, кафяво масло, меласа и джинджифил водят до меко и комплексно питие, което носи аромата на сочни дюли в кленов сос, грилован портокал, фурми и печени пекани. Дългият, ядков финал ще зарадва любителите на малца, отлежал в бъчва от шери.“
По-долу са представени още няколко отличени от USC видове скоч в други подкатегории. Както можете да видите, те не са достигнали 98 точки, но са доста близо до тях:
Смесени: Dewar’s 18-годишно – 97 точки
Смесен малц: Johnnie Walker Green Label – 96 точки
От независим търговец: The Scotch Malt Whisky Society Cask No. 78.58 Baking Easter Treats 9-годишно – 97 точки
Единично малцово уиски: Aberfeldy Napa Valley Cabernet Sauvignon Cask Finish 15-годишно – 96 точки
Айла сингъл малц: Bowmore 18-годишно – 97 точки