Кога приключва животът на една капсула кафе?
За ангажимента на Нестле България да продължи живота на всяка капсула NESCAFÉ Dolce Gusto и за споделената отговорност като неизменна част от добрия вкус на кафето, разговаряме с Нели Ангелова, директор “Комуникации” на Нестле за Югоизточен пазар.
Г-жо Ангелова, колко голямо в страна като България е предизвикателството да рециклираме капсулите кафе след употреба?
Ще си позволя да перифразирам любимото ми литературно мече Пух – колкото повече кафе на капсули се пие, толкова по-голямо е предизвикателството пред удължаването на живота на капсулите. Макар да не сме Финландия, която учудващо от години е страната с най-голяма консумация на кафе в света, нито пък Италия, известна като родината на еспресото, у нас също се пие много кафе – над 85% от българите започват деня си с тази напитка, според данните от проучване на Нилсен за 2022 г. От своя страна, популярността на кафето на капсули расте с изключителни темпове през последните години, което е обяснимо. Кафето на капсули е лесно и удобно за използване. Всяка глътка е с гарантирано качество, защото количеството е точно, а благодарение на защитената херметична среда на капсулата, вкусът и ароматът му са като на прясно изпечено кафе, което прави изживяването наистина перфектно. И тук идва големият въпрос – ако ръстът на пазара на кафе на капсули е добър за бизнеса, то какъв е неговият отпечатък върху околната среда? Отговорът е очевиден – ако искаме да продължим да се наслаждаваме по-дълго на удоволствието от ежедневната чаша кафе, трябва да намерим ефективен начин да се погрижим за планетата и опазването на околната среда. Няма да е пресилено да кажем, че отговорността и на бизнеса, и на всеки един от нас, вече е неизменна част от вкуса на доброто кафе.
За да отговоря конкретно на въпроса ви – предизвикателствата при рециклирането на кафе капсули основно са в две посоки. Първата е да се намери ефективно решение как това да става при положение, че всяка капсула съдържа на едно място три несъвместими компонента – биологичен отпадък (самото кафе), пластмасов и алуминиев отпадък, и човек дори да иска да събира разделно боклуци няма в коя кофа да ги сложи. Второто предизвикателство, ако приемем, че сме решили първото, е да успеем не само да информираме хората за новата възможност, но и с постоянни усилия да ги мотивираме да превърнат рециклирането на кафе капсули в устойчив навик.
И как NESCAFÉ Dolce Gusto се справя с тези предизвикателства?
Ето тук мога да кажа, без никаква излишна скромност, че в момента, Нестле с марките си NESCAFÉ Dolce Gusto и Nespresso единствената компания на българския пазар, която предлага цялостно работещо решение за рециклиране на кафе капсули. Благодарение на постоянните и целенасочени инвестиции на Nestlé на глобално ниво (за последните 10 години компанията е инвестирала над 300 000 000 швейцарски франка в иновативни разработки), вече имаме ясен резултат и възможността да сме първите и единствените в България, които прилагаме холистичен бизнес модел за рециклиране на кафе капсули на NESCAFÉ Dolce Gusto.
Какво по-конкретно представлява този модел?
Създадохме работеща “пътна карта” за превръщането на употребяваните кафе капсули в нова възможност за употреба и грижа за природата.
Всеки може да събира използваните кафе капсули и да ги донесе в каквато и да е торбичка до определени пунктове, където да ги постави в нашите специални контейнери. От тях капсулите се сортират и обработват с иновативна сепарираща техника, която отделя отпадъчното кафе от пластмасата и алуминия. Кафето се пречиства и трансформира в органична тор, а останалите биологични отпадъци, ако има такива, се оползотворяват като биогориво. Пластмасата се сортира, смила, измива и преработва до гранулиран материал, годен за повторна употреба, а алуминиевият отпадък се претопява до второстепенен алуминий, който също има повторна приложимост. Така капсулите NESCAFÉ Dolce Gusto се рециклират, което свежда до минимум негативният им отпечатък върху околната среда.
Колко на брой са и къде се намират тези специални контейнери за използваните капсули на NESCAFÉ Dolce Gusto?
В първата пилотна фаза на проекта разкрихме 35 пункта за събиране на отпадъци в 12 града – София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Велико Търново, Плевен, Русе, Шумен, Сливен, Ямбол и Търговище, като целта ни е да достигнем до 100 пункта и да продължим да увеличаваме броя им и обхвата на градовете през следващите 3 години. Всичко това е възможно, благодарение на подкрепата на нашите партньори. Във философията на Нестле, изграждането и поддържането на силна партньорска мрежа, е в основата на всеки успех – ние силно вярваме, че добрите идеи привличат съмишленици, а добрата репутация създава партньори, затова се стремим с всичко, което правим, постоянно да заслужаваме доверието на нашите партньори. Използвам случая да благодаря сърдечно на първите, които се включиха в иновативния ни проект за рециклиране на кафе капсулите на NESCAFÉ Dolce Gusto – „Видеолукс Холдинг” АД, притежател на веригите „Практикер” и „Технополис”, както и хранителни вериги като „Фантастико“ в София, „Лекси” в Пловдив, „Булмаг” в Североизточна България и някои други. В момента водим преговори с големите международни вериги за хранителни продукти в страната и съм оптимист, че съвсем скоро ще постигнем и надминем заложените цели. Резултатите от старта на проекта до момента са повече от окуражаващи – всяка седмица имаме стабилен ръст от средно 5% спрямо предходна седмица при събирането на капсули през нашите пунктове. Радва ме факта, че хората откликват изцяло положително на възможността и сами, проактивно търсят и намират най-близките до тях пунктове, пишат ни, интересуват се. Мисля, че заедно с нашите партньори и клиенти успяваме постепенно, в началото плахо, но с всеки ден все по-уверено, да създадем общност, която споделя мотото на NESCAFÉ Dolce Gusto, че всяка чаша кафе, която им поднасяме е резултат от едно изпълнено обещание – да споделяме удоволствието отговорно и заедно да вървим по пътя към устойчиво бъдеще.