Разследване: Адани аферата
Братята Гаутам и Винод Адани извеждат семейния си конгломерат до върховете на индийския капитализъм. След това, когато тяхната империя е разтресена от мащабни обвинения за измами, техните компании губят 100 млрд. долара за 14 дни. Toва е историята на двамата амбициозни братя, забогатели благодарение на тъмни сделки, потайни офшорни структури и предполагаеми манипулации с акции, и защо те може да се окажат твърде големи (и с твърде здрави политически връзки), за да фалират.
„Дошло е времето на демокрацията и тя вече не може да бъде спряна. Дошло е времето на Индия“, обяви Гаутам Адани пред 450-те бизнес лидери на конференцията на Forbes, която се проведе в Сингапур през септември 2022 г. „Искрено вярвам, че за света това е добра новина – Индия в качеството на икономически успешна демокрация, която да бъде пример за останалите.“
В онзи момент със сигурност изглежда, че е дошло времето не само на Индия, но и на самия Адани. Шейсетгодишният индийски индустриалец е достигнал върха – акциите на деветте публично търгувани компании в неговата Adani Group са в подем, а четири от тях са поскъпнали двойно или дори повече за последните 12 месеца. Неотдавна Адани е увеличил богатството си повече от всеки друг милиардер на планетата – за шест месеца с близо 70 млрд. долара до 158 млрд. долара, което за кратко го прави вторият най-богат човек на земята пред Бил Гейтс, Уорън Бъфет или Джеф Безос.
Той постига всичко това, изграждайки една по-добра Индия. Втората по население страна в света отчаяно се нуждае от по-качествени пътища, по-съвременни летища и по-усъвършенствани електроцентрали, а Адани разполага с всичко това. Неговите публично търгувани компании – седем от които носят семейното име – реализираха 38 млрд. долара приходи през миналата година и осигуриха работа на над 26 хил. души. В разрастващите се активи на групата влизат най-натовареното морско пристанище на Индия, девет електроцентрали, електропроводи, които обслужват над 3 млн. потребители, въглищни мини, производители на олио, магистрали и осем летища. Благодарение на сключените през миналата година сделки Adani Group се превърна във втория по големина производител на цимент в Индия и собственик на New Delhi Television Ltd. – една от най-големите телевизионни мрежи в страната.
И в един момент всичко рухна. На 24 януари американската компания, специализирана в сделките на къси позиции – Hindenburg Research, обвини Гаутам и по-големия му брат Винод, че са организирали „най-голямата измама в корпоративната история“. Обвиненията описват токсична смес от счетоводни измами, манипулации на фондовия пазар и заобикаляне на индийските закони за ценните книжа, които Adani Group отрича. Само за две седмици докладът доведе до срив на стойността на компаниите в Adani Group със 112 млрд. долара, което намали богатството на Гаутам с около 65 млрд. долара. (След лекото възстановяване на фондовия пазар богатството му вече се оценява на 47.2 млрд. долара, малко по-малко от това на Майкъл Дел).
Седмица след доклада на Hindenburg Research редакцията на Forbes разкри нови подробности, които създадоха допълнителни главоболия за изпадналия в затруднение конгломерат. На 1 февруари Adani Enterprises, водещата компания в групата, внезапно отмени дълго планираното вторично предлагане на акции на стойност 2.5 млрд. долара – само няколко минути преди Forbes да публикува разкрития, че Адани вероятно са поддържали търсенето на акции, като са купували дялове чрез офшорни компании. (Тогава Гаутам публикува видеосъобщение, в което казва, че спират плана за вторично предлагане на акции, защото бордът на директорите смята, че при сегашната нестабилност на пазара реализацията му е морално несъобразна.)
Впоследствие Forbes разнищи офшорната империя на Винод Адани и разкри нови транзакции между чуждестранни кухи фирми и Adani Group, чиято цел е била да се подобрят финансовите показатели на холдинга. Индийската опозиционна партия – Индийски национален конгрес – цитира доклада на Forbes в парламентарните заседания и поиска Върховният съд на Индия да приеме данните, описани в материала, като доказателство (засега без резултат). Понастоящем Adani Group се разследва както от Върховния съд на Индия, така и от Съвета за ценните книжа и фондовите борси на Индия (SEBI), който регулира фондовия пазар в страната. Компанията не е реагирала на разкритията на Forbes.
•••
Мнозина индийци възприемат обвиненията като насочени срещу самата Индия, особено като се имат предвид близките отношения на Адани с индийския министър-председател Нарендра Моди (двамата се познават от повече от 35 години). В опровержение от 413 страници Адани отхвърля обвиненията на Hindenburg Research като „пресметната атака срещу Индия, независимостта, интегритета и качеството на индийските институции, както и развитието и амбициите на Индия“.
Но твърденията на Hindenburg не са изненадващи. От години компаниите на Adani Group са обект на разследвания от страна на правителството и публикации в медиите за пране на пари, данъчни машинации и измами с внос и износ.
„За да правиш бизнес в Индия, трябва да се срещаш както с политици, така и с бюрократи – каза Адани пред Forbes Asia през 2009 г. – И ако искате да се развивате бързо, в нашата система има препятствия, които трябва да преодолеете по някакъв начин.“
Моди и Адани се познават от края на 80-те години на миналия век, когато са били млади и са работели в западния щат Гуджарат (с население 68 млн. души). През 1994 г. Адани получава разрешение от Морския борд на Гуджарат да построи кей в град Мундра. Година по-късно Индийската народна партия на Моди („Бхаратия Джаната“) идва на власт след изборите в щата. През 2001 г. – същата година, в която Моди е назначен за главен министър на Гуджарат, правителството предоставя на Адани 30-годишна концесия за експлоатация на това, което се превръща в главното пристанище на Мундра.
•••
Не след дълго Адани на безценица сключва държавни концесии и превръща Мундра в столица на своя бизнес, като получава от правителството на щата благоприятния статут „специална икономическа зона“. Пристанището Adani Mundra сега е най-натовареното в Индия и е перлата в короната на Adani Ports and Special Economic Zone (SEZ) – логистичната компания на конгломерата, чийто оборот през 2022 г. достигна 2.2 млрд. долара. Въведената през 2009 г. в експлоатация въглищна ТЕЦ „Мундра“ е гръбнакът на Adani Power с продажби на стойност 4.7 млрд. долара.
Адани не приема твърденията, че дължи успеха си на Моди:
„Съществува огромна заблуда, че моят възход е резултат от близостта ми с Нарендра Моди – пише той в местно индийско бизнес списание през 2012 г. – Той само е подпомагал развитието на индустрията като цяло и е стимулирал икономическия растеж чрез определени политики.“
През 2014 г. Върховният съд на Гуджарат постановява, че логистичната компания на Адани SEZ не притежава валидно екологично разрешение за работа, и разпорежда частичното й спиране. Решението е взето след разследване от страна на държавните органи на въздействието върху околната среда, включително и заради невъзможността за правилно улавяне на летящата пепел (въглищен прах). Постановлението обаче има кратък живот. По-късно същата година Моди е избран за министър-председател и федералното правителство издава разрешително, което позволява на заводите на SEZ да възобновят дейността си.
Но в центъра на настоящите обвинения е почти свръхестествената възвръщаемост на активите на Адани на фондовия пазар. Според Hindenburg Research, които отказаха коментар за статията ни, братята крият акции за милиарди долари в тайни офшорни инвестиционни фондове. Твърди се, че тези фиктивни дружества имат двойна цел – да купуват и да продават акции на Adani, за да създават ликвидност и да манипулират цените на акциите. Те заобикалят индийските закони за ценните книжа, които изискват поне 25% от акциите на компанията да се държат от обществеността. Adani Group отрича твърденията.
•••
Adani Group се опитва да се брани. През март холдингът изплати предсрочно 2 млрд. долара от дълга си, оценен от FactSet Research на 40 млрд. долара. На 2 март американската компания за управление на активи GQG Partners под ръководството на милиардера Раджив Джаин, американски гражданин от индийски произход, инвестира 1.9 млрд. долара в четири компании на Adani, което доведе до поскъпване на акциите.
Джаин смята, че компаниите на Adani притежават печеливши активи от световна класа, които сега се продават евтино. „Дали всичко е кристално чисто? Не е. Но дали е измама? Има голяма разлика между двете – казва Джаин, отхвърляйки обвиненията. – Не вярваме, че е имало манипулация на цените.“
•••
Въпреки че основателят и председател Гаутам Адани стои на върха на огромния конгломерат, Adani Group е семеен бизнес. Самият Гаутам притежава по-голямата част от холдинга чрез семейния тръст S.B. Adani. Той е основан през 1981 г. и е кръстен на баща му. Други бенефициенти на тръста са братята му Махасук, Раджеш, Васант и Винод и техните семейства.
По-малкият брат Раджеш е управляващ директор и отговаря за оперативната дейност на групата. Зетят Самир Вора ръководи операциите на групата в Австралия. Племенникът Пранав е управляващ директор на Adani Enterprises – водещото предприятие на групата. Двамата синове на Гаутам – Каран и Джит, са завършили американски колежи (Purdue и Пенсилванския университет) и управляват съответно пристанищата и летищата. Каран ръководи и циментовия бизнес. Винод няма официална титла, но е задкулисен играч, чието име се споменава в доклада на Hindenburg Research 138 пъти – над 100 пъти повече от името на самия Гаутам. Винод контролира десетки офшорни структури, които притежават акции на Adani и са обвинени в незаконни транзакции (вижте материала „Офшорна загадка“).
„Според мен в основата на тази история е желанието за контрол“, казва Асват Дамодаран, професор по финанси в Нюйоркския университет. Дамодаран смята, че причината Adani Group да държи акции в офшорни дружества се дължи на желанието на семейството да има почти пълна власт над своите публично търгувани компании. „Това е най-явният мотив в тяхната дейност. Контрол, контрол, контрол.“
Последиците от доклада на Hindenburg Research могат да застрашат този контрол, но Гаутам Адани е доказал, че умее да оцелява. През 1997 г. той беше отвлечен от гангстери и държан като заложник в продължение на 18 часа. През 2008 г. по време на вечеря в Taj Mahal Palace в Мумбай той избягва от въоръжени терористи, които са обсадили хотела и за няколко дни убиват 174 души. „Бог беше милостив към мен“, казва по-късно той пред Forbes.
Един от осмина братя и сестри и четвърти от пет момчета, Гаутам започва своя път като предприемач през 1978 г. Когато е на 16 години, той напуска училище и се премества при Винод в Мумбай, където започва работа по сортиране на диаманти. Връща се в Гуджарат през 1982 г., за да помогне на най-големия си брат Махасук, който е купил малка фабрика за пластмасови опаковки от приятеля си Севантилал Вора. „Започнахме почти от нула“, спомня си Адани през 2009 г.
Вора решава, че Адани ще бъде добър партньор за дъщеря му Прити, и двамата се женят през 1986 г. (Прити е зъболекар по образование и оглавява фондацията Adani Foundation.) Две години по-късно Адани създава Adani Exports за внос на пластмаса и скоро разширява дейността й с търговия с текстил, селскостопански стоки, скъпоценни камъни и бижута. През 1994 г. компанията пуска акции на индийската фондова борса и по-късно е преименувана на Adani Enterprises.
„Продавахме паста за зъби, крем за обувки, морски дарове, козметика и много други стоки – разказва Винод Адани пред индийския журналист Р. Н. Бхаскар за написване на биографията на Гаутам, която излезе през 2022 г. – Важното беше износът на стоката от Индия да не е забранен и да има пазар, който да ни осигури добра печалба.“
Политическите връзки също играят роля. Разследването на специалната икономическа зона в Гуджарат не е единственото, което е потулено. През 2007 г. Съветът на Индия по ценните книжа и фондовите борси (SEBI) забрани на няколко компании на Адани да купуват или продават ценни книжа за две години заради ролята им в схема за манипулиране на акции в периода 1999–2001 г. По-късно забраната беше отменена, след като те платиха 140 хил. долара глоба.
През 2014 г. главната индийска агенция за борба с контрабандата – Дирекцията за разследване на приходите (DRI), разследва Adani Group за завишаване на разходите за внос на оборудване за електроцентрали. DRI твърди, че между 2009 и 2013 г. компанията е насочвала фактури през офшорни структури, за да „източва пари в чужбина“ включително близо 900 млн. долара, които са се озовали в компания, базирана в Мавриций и която се притежава от Винод Адани. (Разследването е прекратено през 2017 г.) DRI също така разследва Adani Group за невярно представяне на стойността на диамантите, които е внасяла и изнасяла, за да избегне данъци в периода 2004–2006 г. През 2015 г. съд освободи компанията от отговорност.
Според доклад от 466 страници на омбудсмана на югозападния индийски щат Карнатака Adani Enterprises и други компании са подкупвали длъжностни лица между 2004 и 2010 г., за да подпомогнат износа на незаконно добито желязо. Срещу Adani Group не са повдигнати обвинения по това дело за разлика от други компании, срещу които има обвинения. Между 2011 и 2015 г. пет компании Adani бяха обвинени от DRI, че са завишили разходите за внос на индонезийски въглища с милиарди долари, за да прехвърлят пари в офшорни зони. През 2020 г. Върховният съд на Индия отмени решението на по-нисша инстанция да прекрати разследването и в момента то продължава.
Нищо обаче не може да попречи на бизнеса. От 2014 г. насам Adani Ports е разработила или придобила седем пристанища в Индия, с което общият им брой достига 12. През 2019 г. групата си осигури правата за управление на шест летища – и добави второто по натовареност в Индия в Мумбай година по-късно – въпреки че няма опит в подобни дейности. Приходите на трите дружества на Adani Group, които бяха публично търгувани по време на избирането на Моди за премиер на Индия, нараснаха с 55% между 2014 и 2022 г.
„Жалко, че заради вероятната си близост с министър-председателя групата е успявала да манипулира бюрократите според своите интереси – казва Махуа Мойтра, бивш инвестиционен банкер и член на парламентарната опозиция. – Не съм сигурен доколко правителството е въвлечено, но трябва да се сложи край на илюзията, че „законът не важи за Адани“.
Силно въодушевен, Гаутам започва да се ориентира към чужбина. Първата сделка в чужбина е сключена през 2008 г., когато придобива индонезийска въглищна мина. Две години по-късно групата купува въглищната мина Carmichael в Австралия, а през 2011 г. добавя към активите си и местно товарно пристанище. През 2021 г. строи нов терминал за контейнери в Шри Ланка, а съвсем неотдавна сключи сделка за приватизация на израелското пристанище в Хайфа за сумата от 1.2 млрд. долара, с което групата Adani получи 70% дял във второто по големина пристанище на Израел. В края на януари, в разгара на бурята, предизвикана от доклада на Hindenburg Research, непоколебимият Гаутам посети Израел, където произнесе реч и позира за снимки с министър-председателя Бенямин Нетаняху по време на тържественото подписване на договора за пристанището.
Що се отнася до разследването на SEBI, Гаутам е спокоен, което не е изненадващо, като се има предвид неговия опит. Освен това Върховният съд на Индия нареди на SEBI да завърши „експедитивно“ разследването си и да публикува заключенията си само за два месеца, което е много по-малък срок от обичайния. „По този начин ще бъде сложена точка без повече протакане – увери Гаутам своите близо 1 милион последователи в Twitter през март. – Истината ще възтържествува.“
от Джон Хаят и Джакомо Тонини
Още разследвания на Forbes можете да видите ТУК.