Иран обяви национална ваканция заради жегите
Иран обяви общонационална двудневна ваканция заради високите температури в страната, съобщи Associated press, като се позова на официалната новинарска агенция ИРНА.
Според решението на правителството в сряда и четвъртък ще бъдат затворени държавните учреждения, банките и училищата в цялата страна. До тази мярка се стигна след предупреждението на здравното министерство, че има голяма вероятност за повишаване на случаите на топлинно изтощение вследствие на високите температури.
През последните дни в градове и села в Иран бяха регистрирани температури около 40 градуса по Целзий. В столицата Техеран термометърът показа 38 градуса. Метеорологичната прогноза е в следващите три дни температурата там да достигне 39 градуса.
Я столицата на иранската провинция Хузестан – Ахваз, днес бяха регистрирани 50 градуса. Именно в този град миналата година е регистрирана рекордната за Иран температура – 53 градуса. Най-високата температура на Земята е измерена на 10 юли 1913 г. в Долината на смъртта в САЩ – 56.7 градуса по Целзий.
Юли беше обявен за най-горещия месец в 174-годишната история на метеорологичните измервания. Според учени обаче втората седмица на месеца е била най-горещата от около 125 хил. години. Те са достигнали до това заключение на база мехурчетата въздух, хванати в древен антарктически лед, които им позволяват да изчислят температурите отпреди повече от милион години.
Предполага се, че най-горещият ден в съвременната история на света е бил 4 юли, когато средната температура в глобален мащаб е била 17.18 градуса по Целзий. За една от причините беше посочен природният феномен “Ел Ниньо”.
Очаква се “Ел Ниньо” да достигне пика си по-късно тази година и да продължи през 2024 г. Заради феномена се очакват екстремно време, щети по земеделската продукция и при производството, както и условия за разпространение на заболявания. Според доклад, публикуван в сп. “Сайънс” през май, е възможно щетите в световен план да достигнат около 3 трилиона долара.
Проучване на Международната организация на труда прогнозира, че до 2030 г. всяка година ще се губи еквивалента на над 2% от работните часове, защото ще е твърде топло да се работи или защото трябва да се работи по-бавно.