Над 8% от българите още не могат да си позволят интернет достъп
Над 8% от населението на България все още не може да си позволи интернет достъп, показва проучване на Евростат към края на 2022 г.
Данните показват, че делът на българите, за които интернетът е твърде скъп, е над три пъти по-голям от средното за Европейския съюз, където само 2.4% от населението няма тази възможност.
Всъщност в целия ЕС има само една страна, чието население по-трудно се сдобива с достъп до интернет. Това е Румъния: над 9% от румънците нямат възможност да плащат, за да са онлайн.
България и Румъния са страните с най-нисък жизнен стандарт в Европейския съюз.
На другия полюс е Финландия, където на практика всички могат да плащат за интернет достъп. Дори и сред финландците, които са изправени пред риск от бедност, само 1% не могат да си позволят да влизат онлайн.
Интернет улеснява достъпа до комуникация, информация и различни услуги като например доставка на хранителни стоки, сключване на застраховки, подписване на документи.
Ролята на глобалната мрежа в съвременното общество е толкова голяма, от години се говори за превръщането на достъпа до интернет в човешко право: подобно на правото на достъп до питейна вода.
Интернет потребление в България
Данните на НСИ показват, че 79% от домакинствата в България използват интернет поне веднъж седмично. Най-активната възрастова група са младежите на възраст между 16 и 24 години. Най-малко пък се ползва интернет от потребителите над 65 години – едва 41% от тях са онлайн.
Статистиката показва, че най-масовата употреба на интернет в България е за провеждане на гласови и видео обаждания през приложения като Skype, Viber, Zoom или WhatsApp. Тези софтуери предлагат алтернатива на традиционните обаждания по телефон, тъй като обажданията излизат много по-евтино, особено ако става дума за връзка със страни извън ЕС.
Над 60% използват интернет, за да влизат в социални мрежи или пък за да намират информация за стоки и услуги.