Финтех компаниите в България повишават качеството на продуктите си
Един от най-динамичните сектори в българската икономика – финтех, продължава да се развива във възходяща линия, а компаниите предлагат услуги с все по-високо качество, обобщиха представителите на едни от най-големите компании от този сектор у нас.
Според годишният доклад на Българската финтех асоциация за 2022 г., към края на 2021 г. в страната оперират 156 финтех компании, с общи приходи от 1.8 млрд. лв. или 1.3% от Брутния вътрешен продукт. През същата година заетостта в сектора е била 11 862 души. Данните за 2022 г. ще бъдат публикувани в края на тази година.
„Нашата цел винаги е била да създаваме услуги, които да са търсени и достъпни, хората сами да ги разпознават и да искат да ги ползват. За съжаление, с всички регулации от последните години, дори финтехът секторът може да изглежда консервативен. Но ние сме достатъчно самокритични, за да се движим напред“, каза Георги Маринов – изпълнителен директор на EasyPay и ePay.bg.
На традиционна вече (проведена за първи път през 2017 г.) среща, ръководителите на Paysera, Klear, iuvo, EasyPay & ePay.bg представиха последните тенденции във финтех сектора, както и прогноза за бъдещото развитие на финансовите технологии. Компаниите са и сред учредителите на Българската финтех асоциация.
Георги Маринов представи и плановете на ePay.bg да инсталира 80 банкомати, които освен всички стандартни услуги като теглене и внасяне, ще имат допълнителни функции като събиране на инкасо, плащане на сметки и плащане в интернет.
Според доклад и статистика на Paysera България, плащанията с иницииране, базирани на отвореното банкиране, се увеличават с над 30% през първото полугодие на 2023 г., спрямо същия период на миналата година. За разглеждания период новият платежен метод се нарежда на второ място след банковите карти по брой транзакции.
“Данните са показателни за растящия интерес към иновативните платежни методи и по-бързото адаптиране на потребителите към новостите във финтех сектора. Услугата за иницииране на плащане има пълния потенциал да се превърне в алтернатива на картовите плащания онлайн, заради високото ниво на сигурност за купувачите и по-добрите условия за търговците”, каза Филип Мутафис, изпълнителен директор на Paysera България.
Изпълнителният директор на първата българска платформи за P2P кредитиране iuvo Благовест Караджов представи освен развитието на традиционните продукти за инвестиции в кредити, и новите възможности за спестяване на свободни средства с по-висока доходност от банковите депозити. Единият продукт е iuvoSAVE, който вече съставлява 15% от портфолиото на компанията и предоставя на инвеститорите през платформата фиксирана годишна доходност за фиксиран период.
Плановете на компанията включват добавянето на още един продукт iuvoHOME, чрез който потребителите ще могат да инвестират в ипотечни кредити, както и създаването на лесно и интуитивно мобилно приложение
Според финансовия мениджър в Klear Георги Илинов онлайн търговията се разраства бързо, но съществуващите решения за финансиране все още изостават, скъпоструващи са и използват остарели технологии. „Klear навлиза на този пазар с „Купи на вноски“ – автоматизирано решение, предоставящо в няколко минути онлайн стокови кредити, които са с 40% по-евтини“, каза той.
Според него с рязкото нарастване на инфлацията, докато банките не дават повече лихви по депозитите, хората пренасочват спестяванията си към инвестиции. „Klear стана свидетел на +40% ръст в P2P инвестициите през първата половина на 2023 г., благодарение на хората, които искат да получат повече от спестяванията си“.