Компания за мозъчни импланти на Илън Мъск си осигури 280 млн. долара финансиране
Компанията за мозъчни импланти на Илън Мъск Neuralink привлече нови 280 млн. долара от инвеститори.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
Neuralink обяви кръга на финансиране в публикация в социалната мрежа X на Мъск, известна преди като Twitter. Новият кръг на финансиране беше ръководен от фонда за рисков капитал Founders Fund, подкрепяна от милиардера Питър Тийл, участвал пряко в създаването на PayPal и Facebook.
Neuralink е основана без излишен шум през 2016 г. и стои предимно “под радара”, докато не представя технологията си през 2019 г.
Тя изгражда устройство, което може директно да се свързва с човешкия мозък, – наречено “Link”, и робот, който може автоматично да го имплантира като една “невронна шевна машина”. Мъск описва устройството като “Fitbit в черепа ви”.То използва “свръхгъвкави, малки електроди, имплантирани директно в мозъчната тъкан, за да “слушат” комуникацията между невроните”, казва пред Forbes Кристин Уел, неврофизиолог от Университета на Колорадо. Може да позволи на потребителите да управляват компютър или други устройства, или да общуват с тях само с мисъл.
Neuralink не е единствената компания, която се занимава с това, и дори не е най-напредналата. Мозъчните импланти за заболявания като болестта на Паркинсон вече се използват широко и фирми като Blackrock Neurotech и Synchron вече са започнали тестове с хора. Първата от тях е стартирала преди десетилетия, но получава повече медийно внимание, защото е добре финансирана и има връзка с Мъск, а не защото има ново или технически изумително устройство, казва пред Forbes невробиологът от Колумбийския университет Рафаел Юсте.
Като позволяват на човешкия мозък да се свързва директно с компютри и други устройства, невротехнологичните компании се надяват, че ще успеят да помогнат на хората да си възвърнат способностите, загубени поради наранявания или болести. Наприемр може да се използва камера за стимулиране на области от мозъка, свързани със зрението, за да бъде възстановено, или роботизиран крайник може да се свърже с част от мозъка, която контролира движението.
Брадли Грегър, невролог и невроинженер в Държавния университет на Аризона, заяви пред Forbes, че има много различни начини това да бъде постигнато, което означава, че “има много възможности за множество компании” да се наложат.
НОВИНИ
В края на май Neuralink обяви, че е получила одобрение от Агенцията по храните и лекарствата за започване на първото си “клинично проучване с хора”. Решението “представлява важна първа стъпка, която един ден ще позволи на технологията ни да помогне на много хора”, заявиха от фирмата. И добавиха, че то е резултат от “невероятната работа” на екипа на Neuralink. Новината идва, след като през ноември Мъск, който е известен с оптимистичните си срокове и в миналото е празнувал преждевременно успехите си пред регулаторните органи, прогнозира, че до изпитанията остават шест месеца. Това не е първият път, в който Мъск твърди, че тестовете с хора са зад ъгъла, а по-рано тази година Агенцията по храните и лекарствата отхвърли заявление на Neuralink поради опасения за безопасността. После предприе необичайната стъпка да потвърди съгласието си Neuralink да започне опити с хора с мозъчния имплант и хирургическия робот на компанията, в изявление до медиите. Но в него отбеляза само, че е дала зелена светлина, без да предостави подробности.
Neuralink е подложена на интензивен контрол по отношение на практиките си за изследвания върху животни и според съобщенията се разследва от Министерството на земеделието на САЩ за потенциални нарушения на хуманното отношение към животните, които компанията отрича. Съобщава се също, че тя е обект на федерална проверка от Министерството на транспорта за предполагаемо транспортиране на замърсени устройства, извадени от маймуни, по опасен начин.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
Стартиращите фирми в областта на невротехнологиите са събрали 143 млн. долара тази година до 26 юни, според данни на PitchBook. През 2022 г. сумата е 278.1 млн. долара, а през 2021 г – 518.9 млн. долара