5 похвата за структуриране на мотивиращи послания
Представете си, че идва нов лидер в организацията. Събира ви, за да ви се представи, и ви съобщава за новите цели пред екипа. Лицето му е леко напрегнато, гласът издайнически потрепва, говори припряно и като че ли притеснено. Започвате да си мислите, че нещо сериозно се случва и се чудите какво ли е то. Резултатите ви за предишната година са повече от добри, а и тази не е започнала никак зле. Напрежението бавно започва да пъпли ниско в залата като леден въздух в горещ ден.
Реално това, което чувате, са новите цели, които изпълнителният директор съобщава. Нищо толкова изненадващо. В крайна сметка на всеки три-четири години идва нов човек на най-високата роля и всеки носи нещо специфично със себе си.
Неволно се сещате за този ден преди три години. Тогава картината беше така различна. Предстоеше преструктуриране, въвеждане на нови линии, а по света се заговори за някаква опасна болест. Точно тогава дойде новият лидер и ви изненада с нестандартния си поглед. Той считаше, че идва славно време, в което заедно ще докажете, че неслучайно компанията в България е избрана за новата инвестиция.
Сега сте щели да демонстрирате колко силен, можещ и смел е екипът тук, че препятствията само могат да ви ентусиазират и мотивират. Ще надскочите не само очакванията на другите, но и това, което някога сте вярвали, че можете да постигнете заедно. И магията задейства. В края на мандата му не само бяхте сочени за един от най-вдъхновяващите екипи, но и имахте чувството, че най-доброто предстои.
До този момент…
„Вярно, имахте добър шанс през последните години, но сега трябва много да внимаваме да не го пропилеем. Старите успехи нямат никакво значение, ако сега се провалим. Ще ни се смеят и ще ни кажат, че всичко е било плод на случайност, а не на заслуги, ако не продължаваме в същия дух.“
Страховете на човек насочват мисловния поток. Когато предаваме послания към другите, форматираме този поток в думи и логични редици. Но колко от нас се замислят, че можем да кажем едно и също нещо, а то да има коренно различно звучене? В единия случай да издава паника и притеснение, а в другия – воля и устрем.
Все пак човешко е и лидерите да се притесняват и са много темите, които ги държат будни нощем.
Ето пет похвата за структуриране на мотивиращи послания, независимо от обстоятелствата:
- Мислете за ползата за вашите слушатели – загърбете личните си причини да искате дадено развитие на събитията. В повечето случаи хората не се интересуват от това, а както видяхме по-горе, може да постигнем и негативен ефект. Приложете съвестно и дисциплинирано следните принципи на Дейл Карнеги: „Опитайте се искрено да видите нещата от гледната точка на другия човек.“ и „Когато говорите, се съобразявайте с интересите на другите“. Очевидното за нас трябва да бъде разказано и показано по убедителен начин на слушателите ни. Като се има предвид, че през ума ни минават десетки хиляди мисли на ден, много е възможно това, което смятаме, че се подразбира от думите ни, да не е така за останалите хора.
- Хората обичат да се чувстват част от силни и успешни екипи. Да се фокусираме върху победите си. Да потърсим силните страни на екипа и организацията си. Преди да се втурнем да поправяме това, което не е добре, да видим какво работи добре. По този начин стимулираме положително психиката си и стъпваме на силните си страни. Може реакцията ви тук да е: „Лесно е да се каже или напише.“ Наистина лидерите виждат цялата картина и трябва да се фокусират върху недостатъците, непостигнатите още цели и пропуските. Нека помним, че понякога абсолютната ни честност и откритост могат да ни накарат да споделим с прекалено черни краски собствените си недоволства и притеснения. Тогава негативното послание се мултиплицира, страховете надигат победоносно глава и да, екипите се фокусират към целта, но за сметка на изтощена мотивация, чувство за несигурност и неудовлетвореност. Подобен подход постига краткосрочни положителни резултати, но може да стимулира хората да потърсят работа, където заплахата да не дебне като дамоклев меч ежедневно над главите им.
- Все пак не спестявайте информацията за препятствията и потенциалните опасности. Направете го балансирано, като в SWOT анализ. Нека се види трезво цялата картина. Използвайте и подхода за даване на конструктивна обратна връзка, при който завършваме с положително послание, за да стимулираме вярата в успеха и да подчертаем доверието си в човека.
- Използвайте магическата формула на Дейл Карнеги – приключете изложението си с призив за действие. Веднага след това кажете какви биха били ползите за вашите слушатели, ако предприемат това действие. Нека помним, че ние, съзнателно или не, си задаваме въпроса „Защо?“ всеки път, когато се срещнем с трудност и избираме как да действаме. „Защо да си причиня този дискомфорт?“, „Защо да не избера по-малкото съпротивление?“ и пр. Мотивационната теория на Врум също потвърждава, че преценяваме дали да направим някаква жертва или усилие спрямо силата на очакваната награда за нас и вероятността да успеем.
- Помнете, че тялото и гласът често казват това, което думите се опитват да прикрият. Не е достатъчно да изберем правилните послания, точните думи и доводи. Ако не вярваме напълно в това, което казваме, трябва или да започнем уроци по актьорско майсторство, или да поработим първо с нагласите си. Първият вариант може да ви лиши от автентичност, но вторият ще ви даде възможност за отключите огромен потенциал от вдъхновение, сила и въздействие върху екипите си.