Българските инвеститори се развиват с големи крачки и пазарът става по-зрял
Димитриос Батзис, Ръководител за Югоизточна Европа & Средиземноморие в Schroders говори за макроикономическата среда и моментните възможности за инвестиции
Въз основа на вашия опит и наблюдения в страните от Югоизточна Европа и Средиземноморието, които покривате, можете ли да очертаете разликите и приликите между поведението и позиционирането на българските инвеститори и останалите в региона?
Едно от хубавите неща в работата ми е, че отговарям за общо 7 държави в региона на Югоизточна Европа и Средиземноморието и всяка си има своята уникалност, пазарна структура, участници – т.е. собствен „цвят“. Всички тези цветове водят до красива картина, където тук и там се появяват прилики и разбира се разлики.
От кариерата ми в Schroders наблюдавам, че българските инвеститори се развиват с големи крачки и пазарът като цяло става по-зрял. В сътрудничество с нашите местни партньори помагаме на инвеститорите да преминат от опит за краткосрочно максимизиране на печалбите към дългосрочен инвестиционен подход, като им предоставяме достъп до глобални инвестиционни възможности и най-важното – диверсификация с инвестиции извън България.
Сравнението с Унгария и Полша (също държави със собствена валута) не може да е съвсем директно. Последната е най-голямата страна в географски план, която покриваме в региона. Полските инвеститори са много по-фокусирани към развиващите се пазари и златото, докато унгарските са с фокус към устойчиви, ESG инвестиции. От друга страна, Гърция е европейската държава, пострадала най-много през последното десетилетие. Компаниите трябваше да пренастройват бизнеса си отново и отново, а частните инвеститори бяха принудени да избягат от инвестиции само в Гърция, което доведе до естествена диверсификация на портфейлите им.
Както виждате, и трите държави (Полша, Гърция и Унгария) имат различен инвестиционен подход в сравнение с България, но това, което според мен българските инвеститори могат да вземат от тези страни, е смесица от всичко: диверсифицирайте портфейла си (като в Полша), увеличете инвестиционния си хоризонт и изградете доказани във времето портфейли (като в Гърция) и вземайте предвид устойчиви инвестиции (като в Унгария).
Какво е виждането на Шрьодерс за инфлацията – колко дълго ще се задържи двуцифрената инфлация и могат ли инвеститорите да я победят?
Очакваме индексът на потребителските цени в САЩ да се понижи от 8% през 2022 г. до 4.2% през 2023 г. и 2.3% през 2024 г. В Европа поскъпването на храните и услугите доведе до повишение на нашите прогнози за инфлацията до средно 5.6% през 2023 г. и 2.4% през 2024 г.
Не се очакват двуцифрени числа за инфлацията, особено наближавайки края на годината, а нивото за 2024 г в развитите икономики се очаква да се установи на около 2-3%. Държави от ЕС като България, Унгария, Румъния и др., които имат своя собствена валута, ще трябва да бъдат по-търпеливи, за да видят спада на инфлацията, тъй като собствената валута, националните парични политики и специфичните пазарни сили могат да попречат на темповете на поскъпване да се охладят със същата скорост като по-големите икономики. Въпреки това вече виждаме известно понижение на инфлацията в България и сме убедени, че скоро тя вече ще е едноцифрена.
Поглеждайки отвъд 2024г., по-високата инфлация ще остане с нас и трябва да се взема предвид за бъдещи инвестиционни решения.
На хоризонта ли е глобална рецесия през 2023 г. и възможно ли е избягването й?
Според нас рецесията се измества към края на тази и началото на следващата година. Предизвикателството е, че една рецесия не може да бъде точно предвидена, а и не е ясно дали рецесията в една страна може да има отрицателни последици за друга. Германия например официално влезе в рецесия, но досега не е провокирала низходяща спирала за други европейски страни. Обратното е вярно за САЩ – като най-голяма икономика в света, евентуалната рецесия там може да доведе до сериозни проблеми за други икономики. Освен това, тъй като щатският долар е водещата валута, рецесията в САЩ може да има отражение и върху други валути и класове активи, като например суровини. Няма „универсално решение“ за рецесия, тъй като не всички рецесии са еднакви и продължават за точно определен период, а също така зависят и от специфични национални фактори.
За какво трябва да се подготвят инвеститорите при „насрещен вятър“?
При акциите преминаваме от период на алчност обратно към среда, в която се цени фундамента и търсенето на качествени компании на добра стойност – със стабилни парични потоци, солидни бизнес модели и способност да повишават цените, за да компенсират инфлацията. Междувременно облигациите отново станаха “по-апетитни” и наистина играят роля в портфейла като източник на доходи. Вложения в краткосрочни държавни облигации и облигации с инвестиционен рейтинг могат да са добър вариант. Настоящите пазарни условия биха могли да бъдат добри за включване на суровини в портфейла. През последното десетилетие те не допринасяха за инвестиционните резултати, но в текущата инфлационна среда с по-голямо геополитическо напрежение могат да бъдат важен източник на доходност и диверсификация.
Сега с влошаващите се перспективи при недвижимите имоти, започнаха ли хората от региона да оценяват ползите от вложения във финансови инструменти?
В сектора на недвижимите имоти се наблюдава огромно търсене през последното десетилетие, допълнително ускорено от ултраниските лихви. Имайки предвид все по-нарастващия фокус към по-устойчиво бъдеще, недвижимите имоти ще играят важна роля и през следващите десетилетия. Секторът допринася за около 40% от общите глобални емисии на CO2 и собствениците на недвижими имоти в България ще трябва да участват в процеса по декарбонизация до 2050 г. според регламентите на ЕС за устойчивост. Този процес ще е свързан с високи разходи и затова един от по-ефективните начини за инвестиране е чрез взаимни фондове в имоти. В Schroders предлагаме фондове с глобална експозиция не само в жилищни и търговски имоти, но също и в такива, отчитащи критериите за устойчивост като центрове за данни и облачни услуги, научни лаборатории и прочие. Друго голямо предимство е, че тези финансови инструменти са с ежедневна ликвидност за разлика от директните инвестиции в имоти.
С повишаването на лихвените проценти изглежда има голямо търсене на облигации и стратегии с фиксиран доход. Какво може да предложи глобален асет мениджър като Schroders в този сегмент и каква възвръщаемост може да очаква вложител с 2-3 годишен хоризонт?
Нашите предпочитанията са към краткосрочни и висококачествени облигации, каквито са държавните и гарантираните от държавата ипотечни, тъй като в момента предлагат атрактивни оценки, доходност и ликвидност. С очакванията за забавяща се икономика, предизвикваща трусове, ние смятаме, че ликвидността на тези инструменти е голямо предимство, защото позволява на инвеститорите бързо преминаване към по-рисковите активи при подходящи ценови нива.
Например, подходящ и управляван от Schroders глобален фонд с фиксиран доход от 6.50% в долари и 4,50% в евро и инвестиращ неограничено във всички сегменти на корпоративните облигации е SISF Global Credit Income (EUR и USD).
Прочетете пълното интервю с още допълнителни инвестиционни стратегии.
Предупреждение за риск:
Информацията, поместена в този материал не представлява инвестиционен съвет, не е препоръка или инвестиционна консултация от страна на „Карол Капитал Мениджмънт“ ЕАД относно каквито и да са инвестиционни стратегии или предлаганите финансови инструменти.Всички инвестиции, посочени тук, могат да включват значителен риск и да не са подходящи за всички инвеститори. Инвеститорите трябва да имат предвид, че приходите от инвестиции могат да се колебаят и стойността на дяловете на фондовете и доходът от тях могат да се понижат, печалбата не е гарантирана и инвеститорите поемат риска да не получат пълна възвръщаемост в сравнение с първоначално инвестираните средства. Инвестициите във фондове не са гарантирани от гаранционен фонд, създаден от държавата или с друг вид гаранция. Предходни резултати от дейността не са показателни за бъдещите резултати на договорните фондове. Настоящото представлява маркетингово съобщение. Преди вземането на окончателно инвестиционно решение, моля прегледайте проспекта и основния информационен документ на фонда, в който бихте желали да инвестирате.