Disney вдига цените на стрийминг услуги
Развлекателният конгломерат Walt Disney ще увеличи цените на плановете си за стрийминг услуги без реклами от октомври тази година, съобщи Асошиейтед прес.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
Главният изпълнителен директор на Боб Айгър се зарече стрийминг услугите на компанията отново да станат печеливши чрез увеличения на цените на плановете без реклами от октомври и кампанията срещу споделянето на пароли, която се очаква да продължи и през оставащата част от годината.
Повишението ще оскъпи свободната от реклами услуга Disney+ с 3 долара или близо 27% до почти 14 долара месечно.
Услугата Hulu, в която също не се пускат реклами, ще поскъпне и тя с 3 долара или 20% до почти 18 долара, което означава, че ще бъде по-скъпа от най-популярните конкурентни услуги на Netflix.
ОТЧЕТ
Същевременно Disney оповести смесени резултати за третото тримесечие на финансовата си година, което приключи на 1 юли. Компанията отчете значителна нетна загуба и загуба на клиенти както на американския, така и на международните пазари. Като цяло приходите на Disney са нараснали с 4 на сто за тримесечието, но нетният резултат е загуба от 460 млн. долара спрямо печалбата от 1.4 млрд. долара през същия период на миналата година.
В стрийминг подразделението Disney+ загубите са се свили, въпреки че услугата е загубила клиенти както в САЩ, така и в Канада за второ поредно тримесечие. На международния пазар компанията отчита трето поредно тримесечие на спад. Клиентите на стрийминг услугата са намалели със 7.4% до 146.1 милиона спрямо 157.8 милиона през второто тримесечие, когато бяха загубени 4 милиона абонати. На американския пазар потребителите са с 300 000 по-малко, колкото бе загубата и през второто тримесечие.
Disney призна, че повишаването на цените на стрийминг пакетите има за цел да насочи клиентите към по-евтините планове, които са подкрепяни с реклами и чиито цени не се променят.
РЕОРГАНИЗАЦИЯ
Компанията е в процес на “стратегическа реорганизация”, който включва съкращаване на около 7000 работни места, което трябва да допринесе да бъдат спестени 5.5 млрд. долара, съобщи БТА. Айгър, който през ноември се завърна начело на концерна, поемайки поста от Боб Чапек, през последните няколко месеца полага усилия за реформиране на бизнеса със стрийминг услуги и запазване на финансовата сила на тематичните паркове.
Същевременно компанията е създала работна група, която да проучи възможностите за използване на изкуствен интелект.
Сформирана по-рано тази година, преди стачката на сценаристите в Холивуд, групата ще се опита да разработи приложения на AI, които да бъдат използвани в рамките на компанията, както и форма за партньорство със стартъпи, посочиха източници пред Ройтерс.
Като свидетелство за интереса на конгломерата към технологията, в момента има 11 обяви за работа за експерти по AI и машинно самообучение. Според дадените описания търсените експерти ще имат досег на практика с всички дейности на компанията – от филмовите студия до тематичните паркове и рекламния екип.