Със заряд на кауза
Свилен Баев, управител на WINK Charging, разказва за възможностите и предизвикателствата на пазара със зарядни станции за елктромобили
Как се роди идеята за WINK Charging, какви бяха първите ви планове и мечти? Как започнахте да изграждате зарядни станции за електромобили?
WINK Charging наистина е една мечта, която успяхме да стартираме. Мечта да помогнем на света да се превърне в по-чисто място. WINK Charging е компания за изграждане и поддържане на зарядни мрежи за електромобили. Част е от „Грей Стоун България“, група, обединяваща няколко компании, които се занимават с развитието на зелени проекти.
Нашата група обединява възможностите както на местни, така и на чуждестранни предприемачи със сериозен опит в областта на енергетиката и комуникациите. Първоначално започнахме с изграждането на мрежа от зарядни станции в Гърция, а впоследствие дейността се прехвърли и в България, като реално така се роди идеята за WINK Charging.
Стартирахме нашата работа през 2020 г. по време на ковид пандемията. Предприехме стъпки по развитието на наша собствена платформа за управление на зарядни станции и мобилно приложение. След около две години поставихме и първите зарядни станции в нашата мрежа. През миналата година обособихме производство на собствени станции под бранда WINK Charging, което от своя страна ни дава възможност да обезпечаваме нашите собствени инвестиционни нужди.
Разкажете за услугата WINK Charging. Какви предимства дава тя?
WINK Charging е комплексна услуга и тепърва предстои да се развива. Нашите зарядни станции са проектирани да предоставят безпроблемно и надеждно зареждане на електромобили. Ежедневно работим по разширяване на мрежата ни, за да предоставяме покритие и удобство на водачите на електромобили. Инвестираме във висококачествени зарядни станции, което от своя страна осигурява безопасно зареждане на електромобилите и намалява вероятността от технически проблеми или прекъсвания на услугата. Благодарение на дейностите на други от компаниите в групата ни имаме намерение да инсталираме възобновяеми енергийни източници в близост до зарядните ни станции, като по този начин да насърчаваме зелените практики при зареждане на електромобили и същевременно да помагаме за намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда.
И не на последно място – постоянно работим върху подобряване на интерфейса и функционалността на нашите зарядни станции. Предлагаме удобен начин за плащане и управление на зареждането посредством мобилното ни приложение, което прави процеса лесен и достъпен за всички потребители. В най-скоро време ще предоставим на нашите клиенти и възможността за директни разплащания посредством интегриран POS терминал. Собствената ни платформа управлява цялата мрежа от зарядни станции, както и разплащанията. Направена е по такъв начин, че да позволява присъединяването на изключително голям брой електрозарядни станции на всевъзможни места.
Как избирате локациите, на които да монтирате станциите?
Избираме ги по основните транспортни коридори, като целта ни е да покрием абсолютно всяка точка, за да предоставим лесно придвижване на собствениците на електромобили. Това е големият проблем у нас – няма достатъчно широко покритие на мрежата. Електромобилите се ползват в конкретни населени места, но придвижването от точка А до точка Б извън населените места понякога е предизвикателство. За мащабите на България трябва да има минимум 10–15 хил. зарядни станции, за да можем да говорим за нормално покритие. Към момента сме може би на 10% от тази цел, с малко над 1200 поставени зарядни станции. Необходимо е да се ускори този процес, за да стимулираме използването на електромобили.
Колко зарядни станции имате и с каква мощност са те?
В момента са около 40 активните ни зарядни станции. Имаме сключени договори за още над 150, но самото монтиране става бавно заради цялостния процес, който трябва да извървим по пускането им в експлоатация. Станциите, които монтираме, са с мощност 22 киловата, като започваме поетапното им подменяне с бързозарядни с мощност между 50 и 300 киловата.
От какво зависи скоростта на бизнеса ви?
За да може бизнесът да се развива бързо, качествено и отговорно, се появява необходимостта от законодателни промени. Към настоящия момент монтирането на една зарядна станция попада в действието на няколко закона и множество решения и разпоредби на местната власт. С цел постигане на реалните срокове, определени от Брюксел, следва да се адаптира нормативната база в посока облекчаване на процедурите. Също така изграждането на зарядни станции изисква сътрудничество с енергийни доставчици, правителствени регулатори и собственици на имоти.
В момента процесът е много бавен и тромав. Стратегическата цел за изграждане на инфраструктура изисква сериозни количества електроенергия. Енергийната стратегия на България следва много внимателно да отчете използването на вече инсталираните мощности, както и тяхното допълване с източници за генериране на „зелена“ енергия, изграждане на подвърхови централи за балансиране на енергийната система. И не на последно място – на инвеститорите следва да бъде осигурен достъп до поощрителни механизми, за да може да се ускори процесът по развитие на мрежата от електрозарядни станции.
Вие имате кауза – устойчивото развитие и масовото използване на електромобили като екологично чист транспорт. Как я изпълнявате и кои са вашите най-близки съмишленици?
Устойчивото развитие и насърчаването на масовото използване на електромобили като екологично чист транспорт са основна част от нашата кауза. За да я изпълним, прилагаме иновативни технологии и системи за управление на зареждането, които оптимизират използването на енергия и намаляват натоварването на електрическата мрежа. Това помага за ефективно използване на ресурсите и постигане на по-устойчиво зареждане.
Стремим се да използваме възобновяеми енергийни източници, където е възможно, за захранване на нашите зарядни станции. Целта ни е да доставяме 100% зелена енергия за нуждите на инсталациите ни. Нашият най-близък съмишленик е населението на страната. За него ефектът ще бъде не само екологичен, но и финансов.
Като разговаряте с колеги от вашия бранш в Европа, какво си мислите? Кога ще можем със самочувствие да се сравняваме със света?
За да можем да се сравняваме с останалите държави, е необходимо на първо място по-голяма ангажираност от страна на нашата държава и незабавно въвеждане на точни и ясни поощрителни механизми. Имаме прекрасни примери от съседните Румъния и Гърция.
В Европа се наблюдава интензивно разширяване на мрежата от зарядни станции за електромобили. За да може този процес да се развива със същите темпове и в България, би било добре държавата да поощрява не само ползвателите на електромобили, но и да стимулира с финансови средства, тарифни и нетарифни облекчения инвеститорите. Такъв напредък е важен за създаване на удобна и достъпна инфраструктура, което може да ускори прехода към електромобилност. Изключително значение имат и инвестициите в екологичен публичен транспорт.
Какви планове имате за развитие и разрастване на вашия бизнес?
Стремим се да затворим целия цикъл – от производство, през изграждане на мрежа от електрозарядни станции, доставка на електроенергията, до зарядните станции и оттам към електромобилите. В средносрочен план целта ни е да бъдем в топ три на операторите в България. В дългосрочен план – да имаме доста по-широко покритие и присъствие на WINK Charging в Европа и да спомогнем за изграждането на една стабилна, висококачествена европейска мрежа от зарядни станции.