Авиокомпании променят разписания и маршрути заради потенциални проблеми със самолетни двигатели
На фона на повишеното търсене на самолетни полети авиокомпаниите са поставени пред сериозен натиск, което може да наруши пътуванията. Самолетни компании в Европа и САЩ бързат да осигурят резервни части и двигатели за своите самолети, за да избегнат отмяната на полети. Това се налага, след като през миналия месец производителят на самолетни двигатели Pratt & Whitney обяви, че изтегля за проверка и ремонт стотици от тях, пише Financial Times.

Компанията обяви тази инициатива, след като откри, че замърсяване на метала, използван при производството на някои части за самолетните двигатели, може да предизвика пукнатини при двигателите.
На този фон редица авиокомпании, сред които нискотарифната Wizz Air в Европа, както и американските Spirit airlines, JetBlue и Hawaiian Airlines, са принудени да променят полетните си разписания.
Wizz Air ревизира надолу прогнозата за растежа на своя бизнес. Авиокомпанията обмисля временно да се откаже от някои полети или дори от цели маршрути. Тя предупреди, че проблемите със самолетните двигателите “оказват натиск” върху дейностите й по техническата поддръжка на самолетите. Wizz намали лятната си цел за растеж от 30 на 25% на годишна база поради изтеглянето. Главният изпълнителен директор Йожеф Варади каза, че това усложнява ситуацията на фона на проблемите с веригата за доставки.
Очаква се през следващите от 9 до 12 месеца значителен брой самолетни двигатели да бъдат ремонтирани или проверени за дефекти. Компанията майка на Pratt & Whitney – RTX съобщи, че проверките ще обхванат близо 1200 от общо над 3000 двигателя, от модела GTF, произведени от Pratt & Whitney. Двигателят, който беше представен през 2016 г., е един от двата, които могат да се използват в теснофюзелажния самолет Airbus A320neo, най-продаваният самолет в света. Изтеглянето заплашва свободния паричен поток на RTX, каза анализаторът на Melius Research Роб Спингарн, но „може би по-лошо е увреждането на репутацията на Pratt като доставчик на надеждни големи търговски двигатели“.
RTX обеща да компенсира авиокомпаниите. Главният изпълнителен директор Грег Хейс каза на разговор за печалбите миналия месец, че изтеглянето „не е екзистенциална заплаха“ нито за RTX, нито за P&W, но призна, че „ще бъде скъпо“.
Анализът на доставчика на данни Cirium установи, че около 11% от флота на A320, задвижван от GTF, доставен досега, е паркиран в момента, в сравнение с малко над 2% за самолети, задвижвани от конкурентни двигатели Leap, произведени от CFM International.
Почти една трета от тези паркирани самолети принадлежат на индийския превозвач Go First, чиито операции остават спрени в очакване на процедура по несъстоятелност.
Изтеглянето на двигателя P&W е „просто още един нежелан проблем, който оставя авиокомпаниите потенциално в недостиг на капацитет“, каза Роб Морис, ръководител на консултантския бизнес Ascend на Cirium.
В същото време авиокомпаниите удължават договорите за лизинг в отговор на процъфтяващото търсене на пътувания, а търсенето на по-стари самолети изпреварва предлагането.
Енгъс Кели, главен изпълнителен директор на най-големия лизингодател в света, AerCap, каза, че около 40% от продажбите на употребявани самолети през второто тримесечие са отишли при авиокомпаниите, спрямо 20 процента преди пандемията. Двигателите също се търсят, представлявайки до 40 процента от продажбите на активи на AerCap през второто тримесечие.
„Авиокомпаниите трябва да гарантират, че имат достъп до самолети, за да могат да поддържат целостта на графика, а каналът за лизинг е най-добрият вариант в момента“, каза анализаторът на TD Cowen Хелейн Бекер. „Наемодателите като цяло са щастливи да продават…тъй като те обикновено могат да резервират печалба.“