Аптека в джоба
Пазарът на лекарства се дигитализира и цели поколения ще трябва да наваксват
Повечето от нас влизат в аптека, когато вече са болни. Методий Пейчев, маркетинг мениджър на аптеки SOpharmacy, е един от хората, които искат да обърнат тази тенденция с главата надолу. Той си представя аптеките като здравни центрове, където потребителите отиват не само за лечение, а и за превенция. И е уверен, че компании като SOpharmacy могат да постигнат тази визия.
Това е амбициозна цел предвид консервативността на българския пазар, който събира на едно място цели шест поколения потребители. Освен че рядко влизат в аптека, когато са здрави, доста потребители не желаят да си купуват лекарства онлайн. По време на Forbes Healthcare Summit 2023 Пейчев ги определи като „дигитални имигранти“, които са принудени да свикнат с новата реалност.
Останалите потребители обаче приемат дигитализацията на пазара и активно участват в него. Именно това, смята Пейчев, е двигател на промяната на пазара. SOpharmacy е една от веригите аптеки, които развиват дигитализацията с мобилно приложение, в което се продават над 12 хил. лекарства.
„В момента в България има около 100 онлайн аптеки – посочва Пейчев. – Половината от тях са създадени през последните няколко години.“
Така че промяната се случва. Ако през 2019 г. около 9% от интернет потребителите в България са посещавали онлайн аптеки, през 2022 г. делът им се е увеличил до 25%. В момента около 44% потребителите казват, че биха си купили лекарства онлайн.